Aby to u vás voňalo: Tieto domáce osviežovače potešia aj náročné nošteky

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Viete o tom, že prirodzenú vôňu domácnosti po čase prestávame registrovať? Aj preto sa stáva, že citlivému nosu návštevy môžu prekážať naše mačky, psy a dokonca aj pach po cigaretách či zatuchlina, ktorú už dávno nevnímame. Ak sa začítate do zloženia syntetických osviežovačov, môžete nájsť aj tie, v ktorých súvislosti sa skloňuje trvalé poškodenia zdravia pri dlhodobom pôsobení (benzén, formaldehyd,…). Poďme si teda spoločne pripraviť voňavé domáce osviežovače vzduchu, s ktorými si vykúzlite domácu pohodu presne na mieru vašim čuchovým bunkám.

Vanilka pre romantiku, citrón pre energiu, ruža pre pokoj…

Pri výrobe svojich vlastných osviežovačov budete potrebovať vonné éterické oleje. Môžete si vyskúšať tie, ktoré máte najradšej, alebo sa inšpirujte kombináciami na parfumoch či avivážach. Určite sa aj vám podarí vyskladať príťažlivú vôňu. Kvalitné ampulky s vonnými olejmi nájdete v obchodoch s prírodnou kozmetikou a biopotravinami. A ktoré kombinácie sú najlepšie podľa nás?

1. Ruža pre príjemné spoločné chvíle – podmanivá ruža pôsobí pozitívne najmä na ženy, znižuje obavy a upokojuje rozbúrené emócie. V spojení so sviežou pomarančovou vôňou harmonizuje priestor a navodzuje vytúženú domácu pohodu.

2. Energizujúci citrón – kombinácia citrón + levanduľa má potenciál prebudiť myseľ a uvoľniť napätie nahromadené počas celého dňa. Navyše oba vonné oleje majú pozitívne účinky pri infekciách horných dýchacích ciest, pôsobia protivírovo aj protiplesňovo.

3. Úžasné pánske tóny, napríklad do pracovne – pár kvapiek éterických olejov santalové drevo + čajovníkový olej + citrón vytvorí dokonalú atmosféru v drevitých tónoch najmä v pánskej domácnosti alebo pracovni.

4. Perníková rozprávka – pre čarovné a hrejivé domáce chvíľky je ako stvorená kombinácia zázvor + vanilka + pomaranč. Zbaví vás napätia, nervozity a povzbudí trávenie.

5. Stredomorie u vás v obývačke – dvojica bazalka + citrón prináša atmosféru stredomorského slnka. V hojnej miere sa používa v kolínskych vodách a sprchovacích géloch. Výborne sa hodí najmä do miestností, ktoré obývate počas dňa.

6. Magnólia povzbudí sebadôveru – sladká kvetinová vôňa magnólie a vanilky, ktorej neodolá žiadna romantická duša! Dvojica vôní pôsobí blahodarne pri strese, preťažení a zároveň podporuje odolnosť a sebadôveru.

7. Vanilková romantika do spálne – ak chcete utužiť partnerskú symbiózu a obnoviť vášeň vyskúšajte silu afrodiziakálnych vôní. Z nich dominuje najmä vanilka, ylang-ylang, jazmín, ruža, santalové drevo, gardénia ale aj pomaranč. Obľúbené (ako v parfumoch, tak aj osviežovačoch) sú ruža + vanilka + jazmín, ale aj ruža + santalové drevo + ylang-ylang.

8. Svieža čistota vďaka bavlne – máte radi vôňu čerstvo vypranej bielizne? Potom bude pre vás voľbou číslo 1 čistá vôňa kvetu bavlny. Tento vonný olej nepotrebuje už k sebe žiadny iný, najlepšie vynikne v jednoduchosti, sám.


Mohlo by vás zaujímať: FOTOPOSTUP Urobte si prírodné osviežovače sami doma: Bez škodlivín a krásne voňavé


3 recepty pre voňavý domov

Aróma z pohára

Pripravíme si 100 g jedlej sódy, zavárací pohár s viečkom a éterický olej. Do pohára presypeme jedlú sódu, pridáme pár kvapiek oleja a premiešame. Vždy, keď treba aktivovať vôňu, pohár uzavrieme, obsah pretrepeme a otvoríme.

Jednoduchý rozprašovač

Budeme potrebovať čistú vodu, čistý lieh (ako náhrada môže byť aj vodka) a esenciálne
oleje, ktoré sa postarajú o prevoňanie domácnosti. Všetky zložky sa miešajú v
rozprašovači s objemom cca 200 ml.

– Približne do tretiny rozprašovača nalejeme čistý lieh alebo vodku (60 ml).
– Pridáme pár kvapiek vonných olejov (napr. 5+5, 7+7, 5+5+5 kvapiek). Záleží od toho, ako silnú koncentráciu chcete namiešať. Lepšie je to na úvod neprehnať, aby nebol osviežovač príliš intenzívny.
– Zvyšok dolejeme čistou vodou a dôkladne pretrepeme.

Osvieženie pre bielizeň

Postupujeme ako pri rozprašovači, miesto liehu však použijeme 1 lyžicu jedlej sódy. Sódu nasypeme na dno rozprašovača, pokvapkáme olejmi a dolejeme vodou. Tento osviežovač je výborný aj na osvieženie bielizne, posteľných obliečok či kobercov.


Aké účinné domáce osviežovače používate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame