Aby vám to pálilo aj naďalej: Doprajte svojmu mozgu poriadnu rozcvičku

myseľ

kozzi.com

Poctivo cvičíte a snažíte sa svoje telo udržať vo forme? Skvelé. Nemali by ste však zabúdať ani na svoj mozog. Ani jemu totiž nečinnosť neprospieva, naopak. Čím menej ho používate a trápite, tým skôr môže „zakrnúť“. Nedovoľte, aby sa tak stalo a precvičujte svoju hlavu rovnako (alebo ešte viac) ako svoje svaly.

Dajte zabrať pamäti

Práve zlyhávanie pamäte si uvedomujeme najčastejšie. Zrazu si neviete vybaviť meno spolužiaka, s ktorým ste štyri roky chodili na strednú školu alebo vám stále častejšie vypadáva načo ste vlastne išli do drogérie? Eliminujte takéto nepríjemnosti na minimum a svoju pamäť si denne cvičte. Osviežovať si môžete veci z minulosti, ktoré ste možno pozabudli – spomeňte si na vybrané slová, prvú ŠPZ vášho auta alebo mená a priezviská učiteľov či spolužiakov.

Čo sa týka dneška – hrajte rôzne hry na pamäť. Napríklad sa snažte zapamätať si slová novej piesne, ktorá sa šíri z rádia, naučte sa telefónne čísla svojich blízkych (prípadne aj vzdialenejších) príbuzných naspamäť, alebo sa nabifľujte rôzne pracovné informácie, ktoré si za normálnych okolností vždy vyhľadávate.


Mohlo by vás zaujať: Dostaňte mozog do formy: Poradíme vám, ako zlepšiť pamäť, náladu aj koncentráciu


Pozornosť na maximum

Schopnosť sústrediť sa a venovať pozornosť nejakej činnosti je dôležitá nielen v práci, ale pri robení akejkoľvek činnosti. Precvičiť ju môžete celkom jednoducho – zmenou vecí, ktoré vykonávate rutinne. Skúste sa osprchovať a umyť si zuby druhou rukou, choďte domov z roboty inou cestou alebo sa oblečte do pyžama potme.

Ak chcete aj naďalej zvládať robenie viacerých vecí naraz, nezabudnite sa precvičovať aj v tomto ohľade. Žehlenie a aktívne sledovanie televízie, behanie a riešenie rovnice v hlave alebo počúvanie kolegu a zároveň písanie mailu vašu schopnosť sústrediť sa na viac vecí určite podporia.


Mohlo by vás zaujať: Mozog fascinuje ľudstvo už stáročia: Tieto fakty ste o ňom možno vôbec netušili!


Precvičte svoje vyjadrovanie

Čítate stále rovnaký typ textov a len zriedka si pozriete niečo iné, ako je Panelák? Robíte chybu. Pre vašu slovnú zásobu, schopnosť zapamätať si menej používané slová a plynulosť vyjadrovania je ideálne čítať čo najviac rozmanitých textov. Vôbec tak nemusí byť od veci začítať sa aspoň raz za čas do športových stránok,  najnovších vedeckých objavov alebo hoci do milostného príbehu. To isté platí aj pre televízne programy. Ak ovládate cudzí jazyk, prepnite si aspoň raz za čas na vysielanie v ňom, alebo vymeňte film napríklad za historický dokument.

A čo predstavivosť ?

Pri riešení problémov si bežne predstavujeme, čo sa stane v takej či onakej situácii. Pre schopnosť predvídať je predstavivosť dôležitá. Ak sa chcete aj v budúcnosti spoľahnúť na svoj úsudok, precvičujte svoju predstavivosť už dnes. Jedným zo spôsobov napríklad predstavovanie jednotlivých predmetov v miestnosti – od tvaru, farby až po umiestnenie. Rovnako si môžete v robote spomínať, napríklad aké bilboardy ste cestou videli.

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Maroš
Odporúčame