Aby vaše jazvy vyzerali čo najlepšie: Ako sa starať o tie čerstvé či problémové?

Zrelá žena

thinkstockphotos.com

Počas života sa nejednému z vás pritrafí nejaký úraz, alebo musí podstúpiť chirurgický zákrok, ktorý sa nezaobíde bez následnej jazvy. Čo však robiť, keď sa jazva nezahojí tak, ako má a vznikne z nej nepekná „ozdoba“ vášho tela? Čo môže za to, že sa niektoré jazvy zle hoja a ako sa o ne správne starať?

Jazvy a jazvičky

Život nie sú len radosti, ale aj starosti. Prináša totiž so sebou aj rôzne pády či úrazy, ktoré sa skončia ranami či nutné operácie. Pri všetkých týchto situáciách vznikajú jazvy, ktoré sú súčasťou regenerácie kože v okolí postihnutého miesta. Povrch jaziev je však už pokrytý druhotným, menej cenným tkanivom, ktoré už nedokáže plnohodnotne nahradiť vlastnosti a funkcie pôvodného tkaniva.

Nechcená „ozdoba“

Niektoré jazvy sa zahoja tak, že sú po určitom čase prakticky „neviditeľné“. Iné zas zhrubnú, vystúpia nad či pod povrch okolitej kože, prípadne zmenia farbu, tvar a štruktúru a stávajú sa tak až príliš nápadné. Ak sa navyše nachádzajú na viditeľnom mieste, ktoré sa dá len ťažko bežne zakryť oblečením – napr. na tvári, krku či rukách, problém vystupuje o úroveň vyššie a stáva sa tak okrem estetickej aj psychickou záťažou pre „nositeľa“.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Genetika robí svoje

Aj pri jazvách platí, že pokiaľ mali problémy s tvorbou napr. keloidných jaziev vaši priamy predkovia, je aj vaša šanca na ich zhoršené hojenie vyššia. Genetika jednoducho nepustí ani v tomto smere. Vplyv na ich hojenie majú však aj iné faktory, ktoré sa dajú ovplyvniť, najmä pri plánovaných výkonoch. Ide hlavne o vedenie rezu v línii štiepiteľnosti kože, ale aj spôsob šitia či použitie vstrebateľných stehov. Ak sa chystáte na plánovaný chirurgický výkon, najmä vo viditeľnej oblasti, poobzerajte sa po skúsenom chirurgovi.

Aké druhy jaziev poznáme?

  • atrofické jazvy – tieto jazvy sú preliačené pod úroveň kože. Vznikajú v dôsledku nedostatočného množstva nového spojivového tkaniva. Najtypickejším príkladom takýchto jaziev sú jazvy po ovčích kiahňach, alebo akné
  • hypertrofické jazvy – vznikajú vtedy, keď sa tvorí naopak príliš veľa nového tkaniva a vzniknutý útvar je tak vyvýšený nad úroveň okolia. Zvyčajne sú zhrubnuté, tvrdé a môžu nadobudnúť až červenkastú farbu. Nerozširujú sa však do oblasti okolitého tkaniva, resp. mimo miesta jazvy
  • keloidné jazvy – tieto rany taktiež vystupujú nad úroveň kože, avšak rozdiel medzi nimi a hypertrofickými jazvami je ten, že tieto vystupujú aj do oblasti, ktorá je mimo miesta pôvodnej rany

Zakúpte si na fitlekaren.sk účinné prípravky na ošetrenie jaziev


Dôležitá je starostlivosť od začiatku

Či už sa vám jazvy na tele objavila po plánovanom chirurgickom zákroku, alebo ste ku nej prišli prostredníctvom úrazu, treba sa o ňu od začiatku starať. Dôležité je dopriať jazvám čo najviac kyslíka a taktiež ju dostatočne hydratovať, teda potierať špeciálnymi masťami, určenými na hojenie jaziev. Hydratácia je pre esteticky uspokojivé zhojenie jazvy veľmi dôležitá a preto ju netreba podceňovať – napomáha totiž produkcii kolagénu pre rýchlejšie a krajšie zhojenie sa jazvy.

Menia sa až 18 mesiacov

Každý z nás je iný, aj schopnosť tela zregenerovať poškodenú kožu je u každého odlišná. Veľkosť a tvar jazvy sa mení v priebehu až 18 mesiacov po jej vzniku. Rozsah a vzhľad jazvy závisí od mnohých faktorov:

  • typ poranenia – napr. či došlo ku úrazu a teda je jazva nepravidelná alebo ide o rovný a tenký chirurgický rez
  • umiestnenie jazvy – či sa nachádza v miestach viac, alebo menej namáhaných bežnými činnosťami
  • vek – čím je človek mladší, tým sa jazvahojí lepšie
  • dedičnosť
  • zápal, či infekcia – ak sa do miesta jazvy dostali baktérie, zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku nepeknej jazvy

Mohlo by vás zaujať: Vzácny arganový olej: Jeho omladzujúce účinky môžete vyskúšať aj vy


Ako ich odstrániť?

Ak aj vaše telo „zdobí“ nepekná jazva, existuje možnosť jej odstránenia. Nie vždy je však zaručený stopercentný výsledok. Lekár musí osobne vidieť a posúdiť problematiku týkajúcu sa práve tej vašej jazvy. V súčasnosti je na ich odstránenie využíva množstvo metód, vhodnú pre vás musí posúdiť dermatológ. Využívajú sa silikónové prípravky, rozličné maste, CO2 laser, injekčná aplikácia kortikoidov, využiť sa dajú aj metódy ako mikrodermabrázia, kryoterapia, či re-cell. Jazvu však treba až do jej úplného zahojenia chrániť pred slnkom. Ak máte v pláne nejaký zákrok na viditeľnom miete, pri ktorom vznikne jazva, najvhodnejšie obdobie na jeho podstúpenie je v zimných mesiacoch.

Aj príroda pomôže

Jazvy sa dajú liečiť aj rozličnými prírodnými pomôckami. Keďže je vhodná ich hydratácia, môžete ich potierať napr. bambuckým maslom, domácim sadlom, ale napríklad aj veľmi účinným kokosovým olejom. Okrem toho je skvelým pomocníkom aj ľubovníkový olej, ktorý si ľahko vyrobíte aj doma. Dve hrste kvetov ľubovníka zalejte 500 ml. olivového oleja a nechajte tri týždne v tmavej miestnosti lúhovať. Následne sceďte a denne si ním natierajte  jazvy. Všetky tieto spôsoby sú však vhodné až v tom momente, keď je jazva úplne zahojená a nesmú sa použiť na čerstvú ranu.


Máte skúsenosti s problematickými jazvami? Ako s nimi bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame