Aj alkohol treba vedieť vyberať: Rozoznajte kvalitu, ktorá vám ulahodí!

alkohol

sxc.hu

Ak to večer s alkoholom preženiete, na druhý deň vás čaká nepríjemná bolesť a ukrutná nevoľnosť. Stavy podobné „opici“ môžete výrazne zmierniť, pokiaľ si svoj nápoj vyberiete správne. Vo fľaši sa síce občas skrýva skutočná alchýmia, existujú však určité zákonitosti, vďaka ktorým odlíšite kvalitný destilát od lacnej brečky. Zistite, čo by ste si na etiketách rozhodne mali všímať.

Populárni „ovocníčkovia“

Či si to pripustíme alebo nie, priemerná spotreba alkoholu na obyvateľa je v našich končinách pomerne vysoká. Zo všetkých destilátov majú svoje nezastupiteľné miesto pálenky vydestilované z najrôznejšieho ovocia – hrušiek, sliviek, marhúľ, čerešní a iných. Ak si v tomto smere chcete dopriať to najkvalitnejšie, hľadajte na etikete názov s príponou –ica (hruškovica, marhuľovica, čerešňovica,…). Ten vám zaručí, že pálenka je vyrobená z čistého ovocia, a teda neobsahuje lieh, cukor a iné prídavné zmesi. Úplne iná situácia nastáva v prípade, ak na pútavej etikete svieti len názov samotného ovocia (slivka, marhuľa,…). Vtedy ide o lieh z repnej melasy, kukurice alebo obilia, do ktorého sú primiešané arómy, farbivá a sacharidy. Všetko syntetické, aby výrobcu vyšli čo najlacnejšie. Vďaka nim sa cenovo dostupnejšie verzie pijú ľahšie, následkom neraz vypijeme viac, ako znesieme.

Keď „pomsta z lesa“ čečinu ani nevidela…

Medzi populárny destilát patrí tiež borovička, ktorú v mnohých regiónoch ľudia prezývajú „pomsta z lesa“. Za normálnych okolností ide o destilát z plodov borievky, ktorý je zriedený s liehom. Správny pomer je výrobným tajomstvom, vynaliezaví obchodníci však na pravé receptúry neraz zvysoka kašlú. Lacné náhrady o borievky ani nezavadili a vôňu ihličia opäť dotvára len umelá aróma. Rozdiel z etikety nevyčítate, napovedať vám však môže podozrivo nízka cena.


Mohlo by vás zaujímať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Ako na vodku?

Táto číra tekutina má na súčasnom trhu množstvo podôb a krajín pôvodu. Dobrý originál by mal pochádzať z Ruska, na zahodenie však nie je ani niekoľkonásobne destilovaná zo severských krajín, najmä z Fínska. Zvyčajne platí, že kvalitnú a drahú vodku treba piť čistú. Ako ju ale rozpoznať? Nalejte ju do asi do tretiny vínového pohára. Dolejte obyčajnú vodu z kohútika a jemným krúživým pohybom premiešajte. Cítite z nej stuchnutosť po uhlí alebo odlakovači? Odložte ju na miešané nápoje. V opačnom prípade si ju pokojne dožičte bez akejkoľvek prímesy.

Nie je lieh ako lieh

Ako bolo spomenuté vyššie, lieh sa zvyčajne vyrába z obilnín, kukurice alebo repy. Kšeft je však kšeft a v biznise s alkoholom mnohí falšovatelia nepoznajú brata. Preto sa v prípade mnohých páleniek používa aj lieh syntetický, v horšom prípade denaturovaný. Ten je možné vyrobiť z kalamitného dreva, ropy či dokonca uhlia. Hoci je určený výhradne na priemyselné účely, to priekupníkov príliš netrápi. Zdravotné riziká konzumentov sú im takpovediac ukradnuté.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete whisky? Takto sa degustuje na úrovni!


Ak vypáliť, tak jedine legálne

Pokiaľ vlastníte záhradu či ovocný sad a z úrody zvyknete destilovať alkohol, obráťte sa na legitímne pálenice s dobrými referenciami. Aby ste totiž s vypáleným alkoholom nepožívali aj nechcené jedy, dôležitý je samotný proces destilácie. Tá musí prebiehať pomaly, vďaka čomu sa najlepšie oddelia jednotlivé zložky. Pri nedodržaných postupoch hrozí, že sa do destilátu dostane metylalkohol, ktorý vás v extrémnom prípade môže pripraviť o zrak.


Viete oceniť chuť alkoholu? Ak áno, akého?

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame