Aj dobrá gazdinka občas spraví chybu: Upratujete svoj domov naozaj správne?

Upratovanie

thinkstockphotos.com

Dnešná doba ponúka množstvo rôznych druhov čistiacich prostriedkov a tiež prístrojov, ktoré čistenie uľahčia. Miesto umývania riadu naplníte po nedeľnom obede umývačku a radšej si posedíte pri káve a dobrej knihe. Aby ste nemuseli prať látkové utierky, pri odstraňovaní tekutín použijete radšej papierovú. A saponátom na riad umyjete okná, auto i podlahy. Sú však činnosti, ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť.

Tieto predmety do umývačky radšej nedávajte!

Prvý prototyp umývačky riadu vynašli už koncom 19. storočia, no do bežných domácností sa dostala až okolo roku 1950. Dodnes je veľmi obľúbeným spotrebičom, keďže urýchľuje umývanie špinavých riadov. Niektoré z kuchynských pomôcok však môžete umývaním v umývačke poškodiť. Viete ktoré?

  • Liatinová panvica

Je ideálna na prípravu dusených jedál, keďže dlho udržiava teplo. Musí sa čistiť vždy len čistou teplou vodou, prípadne jemným soľným roztokom. Po každom umývaní ju musíte utrieť dosucha, inak začne hrdzavieť. Umývaním v umývačke riadu by ste mohli poškodiť jej povrch a ku korózii by došlo omnoho skôr ako pri ručnom umývaní.


Mohlo by vás zaujať: Ohlásila sa vám nečakaná návšteva? 20 minút a váš príbytok bude ako zo škatuľky!


  • Drevený riad

Drevené varechy, lyžice či naberačky na šalát ako aj doska na krájanie sa pôsobením horúcej vody a následným sušením teplým vzduchom deformujú. Doska na krájanie potravín sa vplyvom tepla v umývačke vyduje a nebude možné na nej krájať.

  • Maľovaný riad či krištáľ

Do umývačky nepatria ani starožitné taniere či poháre so zlatým lemovaním alebo ručne maľované riady. Príliš horúca voda v kombinácii s čistiacimi prostriedkami by tieto ozdobné prvky rozpustila. Rovnako opatrní by ste mali byť aj pri umývaní krištáľu. Hoci niektorí výrobcovia uvádzajú, že ich výrobky je možné umývať v umývačke riadu, menej kvalitný krištáľ môže vplyvom horúcej vody popraskať. Ak sa predsa len rozhodnete použiť umývačku riadu, krištáľ do nej starostlivo umiestnite, aby sa pri spustení umývania nerozbil jeden pohár o druhý.

  • Riad s etiketami

Keď sa pred zaváraním rozhodnete vysterilizovať poháre, dbajte na to, aby z nich boli odstránené papierové etikety. Horúca voda v umývačke riadu ich síce zmyje za vás, no zbytky papiera sa môžu zachytiť na filtri umývačky a vážne ju poškodiť. Riady vyrobené z hliníku môžu zase zmeniť farbu vnútra vašej umývačky. Medené hrnce či panvice v umývačke stratia svoju povrchovú hladkosť a farebnosť.

  • Strúhadlo č lis na cesnak

Umývačka riadu nedokáže vyčistiť ani lis na cesnak či strúhadlo na syr. Hoci budú vyzerať na prvý pohľad čisté, v malých štrbinách môžu zostať zachytené kúsky jedla s príchuťou čistiaceho prostriedku. Ich ďalšie použitie by ta mohlo pokaziť chuť pripravovaného jedla.


Mohlo by vás zaujať: Upratovanie v štýle starých mám: S ich vychytávkami bude rýchle a jednoduché!


Kedy papierová utierka radšej nie?

Sú praktické a po ruke, preto ich využívame čoraz častejšie. Kedy je lepšie ich vymeniť za klasickú látku?

  • Dioptrické okuliare

Sú pomerne drahá záležitosť, preto chceme, aby nám vydržali čo najdlhšie nepoškodené. Ak nemáte po ruke handričku na čistenie, ktorú vám dali v očnej optike, papierovou vreckovkou urobíte viac škody ako úžitku. Dnešné sklíčka majú veľmi jemnú povrchovú úpravu a papierová utierka ich môže poškriabať. Utieranie nečistôt z elektrospotrebičov s dotykovou alebo sklenenou obrazovkou má rovnaký efekt ako čistenie dioptrických okuliarov.

  • Leštený drevený nábytok

Papierová utierka nemusí potešiť ani hladký povrch dreveného nábytku, keď sa ňou snažíte poutierať prach. Mäkká tkanina je v tomto prípade nenahraditeľná.

  • Tekutina na koberci

Jednou z najväčších predností papierovej utierky je bezpochyby vysoká sacia schopnosť. Z pevných povrchov ako je kuchynská linka vysaje tekutinu takmer okamžite, no na čistenie mokrých škvŕn z koberca ju rozhodne nepoužívajte. Pritláčaním papierovej utierky o koberec tekutinu zatlačíte len hlbšie do vlákna, pretože utierka tekutinou nasiakne veľmi rýchlo a na ďalšie satie už nestačí. Navyše, ak sa snažíte škvrnu vyčistiť trením (aj ak používate vodu a saponát), utierka sa rýchlo trhá a zanecháva na koberci žmolky. Nepoužívajte ich ani na sušenie tmavého oblečenia, pretože na ňom zanechajú prachovú stopu.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduché ako facka: 7 trikov, ktoré sa hodia aj pri upratovaní vašej domácnosti


Kúpeľňa a toaleta sú rajom pre baktérie

Nepoužívajte na upratovanie celej kúpeľne jeden multifunkčný čistič. Každý povrch v kúpeľni je jedinečný a aj nečistoty a baktérie, ktoré sa na nich zachytávajú sa líšia (množstvom aj typom).

Čistíte len očividne špinavé časti toalety? Chyba! Baktérie sa zachytávajú rovnako aj na vonkajšej v podstate nepoužívanej časti toalety. Ďalším dôležitým pravidlom je, aby ste nedávali toaletnú kefu hneď po vyčistení toalety späť do stojana. Po tom, čo umyjete misu, podržte nad ňou kefu a nastriekajte ju antibakteriálnym čistiacim prostriedkom. Oprite rúčku kefy o sedadlo toalety a zakryte veko tak, aby mala kefa možnosť stiecť z prebytočnej vody. Následne kefu umiestnite do stojana. V nádobke stojanu by taktiež nemala byť voda. Sedadlo toalety utrite až nakoniec.

Nezabúdajte ani na malé povrchy, ktorých sa v kúpeľni dotýkate. Kľučky na dverách, rukoväte skriniek, vodovodné kohútiky, všetky by ste z času na čas mali umyť. Výnimkou nie sú ani hračky do vane vašich detí či vnúčat.

Saponát na riad nie je multifunkčný čistič

Hoci má saponát na riad množstvo využití v dome i v záhrade, niektorým predmetom by ste sa s ním mali vyhnúť.

Ak dávate prednosť ručnému umývaniu auta pred autoumyvárňou, použite na to vhodný čistiaci prostriedok. Saponát na riad môže poškodiť farbu vášho auta.

Keď sa vám minú tablety do umývačky riadu, odolajte pokušeniu nahradiť ho saponátom na riad. Taniere a poháre umyje rovnako dobre, no umývačka nie je prispôsobená na jeho použitie. Saponát napení až príliš a nájde si najkratšiu cestu von z umývačky. Môže sa tak stať, že spolu s riadom umyjete aj podlahu v celej kuchyni. Nevhodný je aj ako náhrada tekutého pracieho prostriedku.

Nie je sklo ako sklo. Pri umývaní okien zanecháva pruhy po ťahu handričkou a preto vyžadujú ďalšie leštenie.


Mohlo by vás zaujať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Nesprávne používanie iných čističov

  • Nepoužívajte ocot na kamenné povrchy kuchynských liniek. Kyselina octová je príliš silná a môže ich na slabších miestach poleptať.
  • Nepoužívajte odstraňovač škvŕn z oblečenia na škvrny na koberci. Tento odstraňovač škvŕn môže na koberci zanechať lepivé čiastočky, ktoré sa stanú magnetom pre špinu a v konečnom dôsledku bude koberec špinavší ako predtým.
  • Nepoužívajte bielidlo na odstránenie hrdze. Neodstráni ju to, práve naopak, zafixuje ju na čistenom predmete.

Aké ďalšie vychytávky užitočné pri riadení domácnosti by ste poradili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame