Aj kýchať treba vedieť: Ako je to pre organizmus najzdravšie?

Muž

thinkstockphotos.com

Kýchanie je reflex, ktorým naše telo reaguje na podráždenie sliznice nosa či už prachom, rôznymi alergénmi alebo baktériami. Jeho úlohou je chrániť organizmus pred škodlivými látkami. Kýcha každý od novorodenca po starého človeka. Akurát v noci si naše telo dá od tohto reflexu pauzu.

Prianie Na zdravie! ľudia používajú od šiesteho storočia, keď bojovali proti morovej epidémii. Uvedomili si, že ten kto kýchol, bol onedlho mŕtvy. Preto mu popriali dobré zdravie. Dnes už síce kýchanie nie je symbolom prichádzajúcej smrti, no dokážeme ním prenášať rôzne vírusy chrípky či nachladnutie. Podľa denníka Daily Mail môžeme jedným kýchnutím nakaziť až 150 ďalších ľudí. Preto je dôležité si pri ňom prikryť ústa: ideálne väčšou vreckovkou, ak ju nemáte tam rukávom- Kýchanie priamo do ruky nie je z hľadiska šírenia baktérií ideálne – nuž a kýchanie do voľného priestoru je úplne tabu.

Nos nezapchávať a kýchaniu sa nevyhýbať

Niekedy sa nám zdá, že najlepším riešením kýchania je zapchať si nos. Aj keď je to často v spoločnosti dosť nepríjemné, nerobte to. Kýchanie s otvoreným nosom je bezpečnejšie a zároveň zdravšie. Keďže jeho primárnou úlohou je s pomocou vysokého tlaku odstrániť z dýchacích ciest aj tie najmenšie nečistoty, ktoré by sa mohli dostať až do pľúc. Podľa Wernera Hossemanna, viceprezidenta Nemeckej spoločnosti pre otorinolaryngologiu a chirurgiu hlavy a krku, môže byť zapchávanie nosa pri kýchaní nebezpečné.

Pri zadržiavaní hrozí aj prasknutie ušného bubienku a s tým spojený zhoršený sluch či jeho úplná strata. Ako dôsledok zadržaného vysokého tlaku môžu prasknúť krvné kapiláry v očiach. Najhorším prípadom prasknutie žily v mozgu, čo vedie k mŕtvici. Kýchanie je bežnou ľudskou súčasťou, tak si chráňte zdravie a nezastavujte ho.


Mohlo by vás zaujať: Hapčí a na zdravie: Čo všetko o kýchaní ešte neviete?


Nekýchame len počas choroby

Častými dôvodmi na kýchanie je alergia alebo nachladnutie. Niekedy za tým však stojí aj niečo iné:

  • Studený vzduch – membrány v nose sa pri nečakanom chladnom ovanutí stiahnu a vyvolajú kýchnutie
  • Ostré svetlo – kýchnutím reaguje na ostré svetlo jeden z troch ľudí, čo môže byť aj dedičným znakom – nie nadarmo sa hovorí o kýchaní hovorí aj to, že niekoho pošteklili slnečné lúče.
  • Čierne korenie – nos dráždi a kýchnutie vyvoláva chemická látka piperín. Tú obsahujú všetky druhy korenie (čierne, červené, zelené aj biele). Aj iné chemické látky z potravy môžu podporiť kýchanie, je to však individuálne. U niekoho ho môže spôsobiť aj príchuť mäty – napríklad v žuvačkách.
  • Prach – nos je miestom prvej ochrany pred alergénmi, ako je napríklad prach. Telo sa ich chce zbaviť okamžite po príchode do nosných ciest.
  • Orgazmus – podľa štúdie uverejnenej v Journal of Royal Society of Medicine musia niektorí ľudia kýchať práve vtedy, keď majú orgazmus.

S kýchaním sa spája mnoho mýtov, ktoré však s pravdou nemajú nič spoločné:

  • Ak si oči pri kýchaní nezavriete, určite vám z jamiek nevyskočia. Sú upevnené očnými svalmi a napojené na mozog. To, že sa nám viečka pri kýchaní privierajú, je len reflex. I keď vypadnúť nemôžu, rizikom je prasknutie cievky v oku.
  • Srdce sa pri kýchnutí nezastaví. Ide len o ilúziu, keď sa bezprostredne pred kýchnutím stiahne hrudník. Srdce tým svoj rytmus nemení.

Mohlo by vás zaujať: Máte ráno plný nos, ale nie ste chorí? Zatočte s roztočmi raz a navždy


Ani kýchanie nie je bez rizík

Aj keď je kýchanie reflex, môže sa pri ňom stať čokoľvek. Ženám trpiacim osteoporózou hrozí až prasknutie rebier a ak trpíte inkontinenciou, tak sa pri kýchaní pripravte na možný únik moču. Pravdepodobné je aj poškodenie zubnej protézy, ak sa uvoľní z úst. V prípade, že sedíte pri stole, môžete si zlomiť nosovú chrupavku. Spisovateľ Michal Largo, ktorý sa špecializuje na úmrtné štatistiky, tvrdí, že ročne zomrie 394 pacientov na to, že si po operácii kýchli.


Ako často zvyknete kýchať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame