Aj maškrtenie môže byť zdravé: Doprajte si vitamínovú bombu menom hrozno!

Hrozno

sxc.hu

Sladké bobuľky hrozna majú svojich fanúšikov takmer na celom svete. Či už ich uprednostňujú v ich prirodzenom stave, alebo v tekutej forme muštu či vína, isté je, že ide o jedno z najobľúbenejších ovocí.

Vinič je jedna z najstarších rastlín pestovaných človekom. Šľachtiť sa hrozno začalo už pred 5000 rokmi v starovekom Egypte. Archeologické vykopávky ukázali, že divé hrozno je dokonca staršie ako samotné ľudstvo. V oblasti Strednej Ázie boli objavené fosílie hrozna staré 130 miliónov rokov. V roku 2004 bol objavený najstarší pestovaný vinič na svete. Pochádza zo Slovinska a jeho vek je viac ako 440 rokov.

Vitamínová bomba

Hrozno je „prírodné liečivo“ tvorené hlavne vodou a sacharidmi. Jedná sa o jednoduché cukry, ktoré sú schopné dostať sa do krvi i bez trávenia. Tým vyrovnávajú cukor v krvi a dodávajú telu okamžitú energiu. Flavonoidy obsiahnuté v šupke ovocia rozširujú cievy, zvyšujú prietok krvi a zabraňujú ukladaniu cholesterolu. Šupka hrozna obsahuje i rosveratrol, ktorý má protirakovinové účinky. Využitie tejto látky pri liečbe rakoviny sa zatiaľ skúma, ale konzumácia hrozna sa odporúča ako doplnok jej liečby. Veľký obsah vitamínov B je dobrý na naše nervy, pokožku i vlasy. Vitamín A potrebujeme pre zdravé kosti, zuby a pre dobrý zrak. Nezaostáva ani obsah vitamínov C a E, ktoré chránia bunky pred infekciami. K dobrej pamäti pomáhajú polyfenoly, čím zároveň slúžia ako prevencia Alzheimerovej choroby.


Tiež by vás mohlo zaujať: Mocné bobuľky rakytníka: Posilnite nimi svoje zdravie a odolnosť aj vy!


Draslík, vápnik aj železo

Pre ľudské telo sú dôležité i minerálne látky. Tých má hrozno tiež dostatok. Najvyššie zastúpenie má draslík, ktorý pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok, riadení srdcového rytmu, ale pomáha nám aj jasne myslieť. Okrem vápnika zodpovedného za správne zloženie kostí, je to aj fosfor a meď. Pre vysoký obsah železa je prospešné pre ľudí trpiacich málokrvnosťou. Významné množstvo vlákniny pomáha pri chronickej zápche a udržuje črevnú mikroflóru. Vďaka močopudným účinkom je hrozno výborným pomocníkom pri liečbe chorôb ľadvín, dny a obezity. Navyše dokáže zvýšiť produkciu žlče a tým aktivovať očistu pečene.

V kombinácii s niektorými potravinami môže hrozno podráždiť žalúdok. Nevhodné je miešať tieto plody s kefírom, mliekom, perlivou vodou alebo alkoholom. Pokiaľ máte chuť na sladké, rozhodne dajte prednosť hroznu pred čokoládou. Je sladké, zdravé a na rozdiel od čokolády má len 60 kcal na 100g. Dokonca je i lacnejšie ako čokoláda. Za kilo ovocia zaplatíte približne 2,80 €.

Hroznová detoxikácia

Pokiaľ máte pocit, že potrebujete očistiť telo zvnútra a zhodiť nejaké to kilo, hrozno je výborná voľba. Počas detoxikácie prijímate len hrozno a čistú vodu. Nepite iné tekutiny ani nejedzte iné potraviny. Aby ste nenarušili účinok kúry, udržte po konzumácii hrozna hodinový odstup než sa napijete. Táto diéta je veľmi jednostranná, preto by sa nemala držať dlhšie ako štyri dni.

Každému podľa chuti

Vinič je celkom nenáročná rastlina, stačí jej len trocha tepla, slnka a vody. Preto je rozšírený takmer po celom svete. Hrozno sa môže pestovať v malom na záhradke alebo vo veľkom na viniciach. Aj na Slovensku máme vinárske oblasti, najviac ich je na juhu územia.

Po pomarančoch je hrozno druhá najviac šľachtená rastlina. Vďaka tomu je dnes mnoho odrôd a zrelé plody sa od seba líšia tvarom, farbou i chuťou. V obchodoch si kúpite veľké i malé bobule od zelenej cez žltú až po tmavofialovú farbu, sladké aj kyslé. Už si len vybrať to pravé.


Tiež by vás mohlo zaujať: Množstvo antioxidantov a vitamínu C: To všetko nájdete v ríbezliach


Všestranné použitie

Zrelé plody slúžia k priamej konzumácii. Používajú sa tiež do šalátov, na ozdobenie jednohubiek, zákuskov, pohárov, kokteilov, zmrzlín a podobne. Najznámejšou úpravou sú sušené hrozienka, ale vyrábajú sa z nich šťavy, džúsy, kompóty aj nealkoholické nápoje. Hrozno je základnou surovinou na výrobu vína, ktoré je obľúbené po celom svete. Kvasením hrozna sa vyrába i hroznový ocot, ktorý sa pridáva do šalátov.

Rozomletím a vylisovaním jadier sa získava olej s enormným podielom nenasýtených mastných kyselín. Olej môžeme využiť v kuchyni i v kúpelni. Má jemnú orechovú chuť, znižuje hladinu cholesterolu a  spomaľuje starnutie pokožky. Je výborný na šetrné vyprážanie, pretože znesie vyššie teploty než bežné rastlinné oleje. Jadrá z hrozna môžeme využiť aj ako náplň do vankúšika, ktorý po zahriati drží teplo a zmierňuje napätie a nervozitu.

Omladzujúce účinky hrozna objavil tiež kozmetický priemysel. Na trhu môžete dostať široké spektrum kozmetiky z tohto ovocia.

Hlavné jedlo i olovrant

Jednoduchým a ľahkým jedlom na teplé leto je šalát z hrozna. K výrobe šalátu potrebujeme približne 500 g hrozna všetkých farieb. Bobule rozkrojíme, odstránime jadierka (alebo si zoženieme bezjadierkové druhy) a dáme do misky. Pridáme nakrájané kešu oriešky a čedar, opražené šampiňóny, podľa chuti osolíme a ocukríme. Na záver polejeme kyslou smotanou a dôkladne premiešame. Šalát podávame ako hlavné jedlo, alebo ako šalát k hlavnému jedlu.

Zdravým olovrantom pre deti môže byť ovocný šalát. Jablko a 2 slivky vykôstkujeme a nakrájame na kocky. Pridáme hrsť hrozna a polovičku banánu nakrájaného na kolieska. Na záver dáme lyžicu nasekaných vlašských orechov, 100 ml bieleho jogurtu a trošku škorice. Suroviny premiešame a môžeme servírovať. Dobrú chuť.


Aké hrozno máte najradšej? Ako ho vyberáte? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame