Aj matrace treba čistiť: Takto to zvládnete hravo a efektívne

Matrac

thinkstockphotos.com

Možno ste na čistenie matracov nikdy nepomysleli. Prežijete však na nich až jednu tretinu svojho života. Je teda prirodzené, že v priebehu spánku sa všetky odumreté kožné bunky, pot a maz z tela dostávajú pod povrch toho, na čom každú noc spíte. Aj matrac si preto zaslúži pravidelnú starostlivosť.

Odstráňte prach

Proces čistenia by ste mali začať odstránením prachu. Najskôr sa ale zbavte chrániča alebo poťahu. Aby sa matrac dobre vysával, na hadicu nasaďte hubicu na čalúnenie. Tá má na spodnej časti zväčša červený, dvojitý odstraňovač. Potom príde na rad aj sacia hubica, pomocou ktorej sa zbavíte prachu na miestach, kde by sa iná hlavica dostala len ťažko. Pokiaľ máte k dispozícii naparovač odevov, prejdite ním ešte pred vysávaním celý matrac. Para ho zbaví prachových roztočov.


Mohlo by vás zaujímať: Matrace pre krásne sny bez bolesti chrbta: Ako si vybrať ten najlepší?


Zbavte sa škvŕn

Keď už ste sa zbavili prachu, prípadne srsti vašich domácich miláčikov, je čas na ďalší krok. Pokiaľ sú na matraci škvrny, napríklad od jedla či nápoja, nastriekajte na ne dezinfekčný čistič na matrace. Okrem toho, že odstraňuje škvrny, zabíja aj baktérie a plesne, o ktorých často ani neviete.

Po aplikovaní ho nechajte chvíľu pôsobiť, potom zotrite handričkou. Ak nemáte čistič na matrace, môžete skúsiť rokmi overený citrón alebo ocot. V druhom prípade však môže nejaký čas trvať, kým sa octový zápach vytratí.

Pozor! Na matrace s pamäťovou penou použijeme len malé množstvo čistiaceho prostriedku.

Proti zápachu použite sódu

Keď už je matrac suchý a čistý, posypte ho sódou bikarbónou. To ho zbaví zápachu. Pre ešte lepší efekt nakvapkajte do sódy niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Môžete skúsiť levanduľový na upokojenie, či pomarančový, ktorý je známy svojou schopnosťou zlepšiť náladu a uvoľniť telo od stresu a napätia. Sódu nechajte na matraci približne 20 až 30 minút. Takto jej doprajete čas, aby absorbovala nežiadúce pachy. Zvyškov sódy sa zbavíte kefou alebo vysávačom.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete spať ako v bavlnke? Bez správneho matraca to nepôjde


Lepší pocit zo spánku

Keď už máte hotovo, je čas navliecť matracový chránič alebo poťah. Ten je potrebné rovnako zbaviť nečistôt a nežiadúceho prachu. Postup je podobný, ako pri čistení matracu. V prípade škvŕn, zmiešajte jednu čajovú lyžičku citrónovej šťavy, octu a vody a pomocou kefy opatrne aplikujte. Pred praním nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.

Takáto očistná kúra pre váš matrac nezaberie veľa času a odmenou bude lepší spánok v čistejšom prostredí. Zároveň budete mať skvelý pocit z toho, že ste urobili niečo pre seba a svojich blízkych.


Ako často čistíte matrac na svojej posteli vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame