Aj matrace treba meniť: Viete, kedy dozrel ten správny čas?

Matrac

gettyimages

Kúpili ste si posteľ s kvalitným matracom, kde vám garantujú 20-ročnú záruku? Ak si myslíte, že máte vystarané do konca života, ste na omyle. Aj tie najlepšie matrace totiž treba po určitej dobe používania vymeniť.

Niektorí si teraz možno pomyslia, že je to hlúposť – veď naši predkovia neraz spali celý život na jednej posteli. Okrem toho, váš matrac bol drahý, je dostatočne pevný, pochádza od kvalitného výrobcu, a ešte vám k nej dali aj garanciu dlhej životnosti.

Treba si však uvedomiť, že 20-ročná záruke je len marketingový ťah, ktorý vás má presvedčiť o výnimočnej kvalite výrobku. Aj keď môže byť matrac naozaj kvalitný, už po približne desiatich rokoch bude jeho používanie nehygienické.

Preliačiny už po pár rokoch

Podľa odborníkov treba matrace meniť po desiatich až pätnástich rokoch, u lacnejších a menej kvalitných sa doba životnosti skracuje na päť až sedem rokov.

Prvým dôvodom pre výmenu sú preliačiny. Tie vznikajú na menej kvalitných matracoch a rozhodne nepôsobia dobre na našu chrbticu. Určite aj sami cítite, že ležanie na takomto matraci nie je najpohodlnejšie, prípadne sa ráno budíte celí stuhnutí, s bolesťami chrbta a krku.


Mohlo by vás zaujímať: Matrace pre krásne sny bez bolesti chrbta: Ako si vybrať ten najlepší?


Nezabúdať na hygienu

Okrem nepohodlnosti sú tu však aj ďalšie dôvody, pre ktoré by sme mali zvažovať výmenu matraca. Hoci tie kvalitné pri správnom používaní skutočne vydržia desaťročia, zabudnúť nesmieme na hygienu.

Matrac totiž každú noc vstrebáva mikroskopické čiastočky našej pokožky, nechtov a vlasov a to je živná pôda pre roztoče. V jednom matraci sa ich vraj vyskytujú až dva milióny, pričom najlepšie podmienky na život majú v nedostatočne vetraných miestnostiach.

No a ešte je tu aj pot. Počas desiatich rokov sa ho do lôžka vstrebú takmer dva kubíky a už len tá predstava nie je veru najpríjemnejšia. Teplé a mierne vlhké prostredie s čiastočkami ľudskej epidermy je teda ideálnym prostredím pre šírenie roztočov, baktérií a niektorých húb. Niet sa preto diviť, že svoje hygienické vlastnosti po rokoch používania stráca aj pravidelne čistený matrac.

Ako vyberať nový?

Ak ste sa už rozhodli, že starému matracu dáte zbohom, s výberom nového sa neponáhľajte a dôkladne si premyslite, po akom siahnete. Matrac by mal mať vysokú priedušnosť, mal by dýchať. Vďaka tomu bude odvádzať prebytočné vlhko a telo ochráni pred škodlivými mikroorganizmami a plesňami.

Dôležitý je aj materiál nového matraca. Vynikajúce ortopedické a zdravotné vlastnosti majú napríklad matrace z pamäťovej peny, vyrobené z BIO materiálu. Tieto matrace určite ocenia aj alergici.

Náš tip: Keď už matrac máte kúpený, predĺžite jeho životnosť. Matrac pravidelne vysávate a raz za mesiac ho môžete aj vyvetrať.


Mohlo by vás zaujímať: Nemôžete spávať? Pozrite sa na 5 osvedčených trikov, ktoré vám zaručene pomôžu


Kedy teda meniť?

Aby sme to zhrnuli – o tom, kedy matrac meniť rozhoduje predovšetkým jeho vek a kvalita. Čas na výmenu určite nastal aj vtedy, keď:

  • na matraci vznikajú priehlbiny a chrbtica stráca potrebnú oporu,
  • v matraci sa tvoria hrčky (penový matrac), cítiť pružinu (pružinový matrac)
  • pena stráca svoju pružnosť, nevracia sa do pôvodného stavu,
  • matrac vydáva zvuky (ubezpečte sa, že dôvodom vŕzgania nie je rošt)
  • prebúdzame sa nevyspatí a dolámaní,
  • na matrici sú škvrny, vyzerá opotrebovane

Ako často meníte matrace vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame