Aj pravidelný sex vplýva na zdravie mozgu: Koľkokrát si ho dopriať?

Muž

gettyimages

Pre zdravý a fungujúci mozg je dôležitá nielen správna strava, ale tiež pravidelný tréning, ktorý ho udrží v kondícii. A je to jednoduchšie, než by ste povedali. Zistite, ako na to.

Odborníci odporúčajú vzdelávanie sa, riešenie logických hádaniek či krížoviek, hranie vedomostných hier, učenie sa cudzích jazykov, ale aj kreslenie či hru na hudobnom nástroji. Avšak mozog môžete posilniť aj činnosťami, ktoré vám môžu na prvý pohľad pripadať obyčajné. Ktoré sú to?

Dbajte na primerané osvetlenie

Máte pri práci, čítaní novín či obľúbenej knihy dostatok svetla? Odpoveď na túto otázku je dôležitá, a to nielen pre zdravie vašich očí. Podľa štúdie odborníkov z Michiganskej štátnej univerzity totiž intenzita svetla ovplyvňuje kapacitu hipokampu – časti mozgu zodpovednej za pamäťové a priestorové schopnosti. Pokus vedcov bol uskutočnený na druhu hlodavcov, ktoré v noci spia a cez deň bdejú. Čo vedci zistili?

Potkany, ktoré boli vystavené tlmenému svetlu vykazovali po 4 týždňoch až o 30 % nižšiu výkonnostnú aktivitu hipokampu. K náprave došlo po 3 týždňoch strávených v dostatočnom svetle. Zo štúdie vyplýva, že ak budeme pravidelne pracovať v zle osvetlených priestoroch, môže sa negatívne zmeniť štruktúra nášho mozgu, s čím, samozrejme, súvisí aj jeho výkon.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band 

Doprajte si sex aspoň raz týždenne

Podľa štúdie britských vedcov z Coventry University súvisí sexuálna aktivita s kognitívnymi funkciami. Výskumníci v rámci štúdie posvietili na 72 ľudí vo veku 50-83 rokov, pričom viac ako 60 % tvorili ženy. Účastníci riešili test na hodnotenie kognitívnych schopností ACE-III a vypĺňali dotazník týkajúci sa sexuálnej aktivity, zdravia a životného štýlu.

Tí, ktorí mali sex raz týždenne, dosiahli v testoch lepšie výsledky v porovnaní s tými, ktorí si ho dopriali menej často alebo vôbec. Odborníci sa domnievajú, že pozitívny vplyv na zdravie a fungovanie mozgu majú hormóny uvoľňujúce sa pri sexuálnom styku, konkrétne dopamín a oxytocín.

Vodu pite radšej z pohára

Pokiaľ si denne doprajete aspoň 2 litre čistej vody či minerálky určenej na denné pitie, je to chvályhodné. Avšak pamätajte na to, z čoho vodu pijete. Ak využívame plastové fľaše, môže sa to negatívne odzrkadliť aj na zdraví nášho mozgu.

Podľa vedcov z Yale University majú totiž chemické látky v plastoch, ako napríklad BPA či ftaláty, schopnosť narúšať pamäťové schopnosti a učenie sa. Takisto by sme mali byť obozretní, v čom jedlo zohrievame. Stavte na nádoby zo skla, kvalitné plastové dózy a fľaše bez obsahu ftalátov, bisfenolu, zmäkčovadiel, ťažkých kovov a ďalších nežiaducich chemických látok.

Mohlo by vás zaujímať: 6 vecí, ktoré škodia mozgu: Vyhnite sa im a zachovajte si zdravý rozum čo najdlhšie

Bežné veci robte inak

Na to, aby náš rozum dobre fungoval do vysokého veku, potrebuje neustále nové podnety. Ak vás nebaví lúštenie krížoviek a nechce sa vám učiť cudzí jazyk, vyskúšajte neurobik. Jedná sa o systém jednoduchých cvičení, ktoré využívajú na stimuláciu mozgu ľudské zmysly. Autormi metódy sú L. C. Katz a M. Rubin. Je jednoduchá a šetrí čas. Stačí, keď budete každodenné veci vykonávať inak:

  • zuby si vyčistite opačnou rukou ako zvyknete
  • osprchujte sa so zavretými očami
  • do práce sa vyberte inou cestou
  • v rámci nedeľného obeda si vymeňte miesta pri stole
  • pri cestovaní autom si otvorte okno a pousilujete sa identifikovať nové zvuky a pachy
  • prečítajte si nahlas niečo z obľúbenej knihy
  • do jedálnička pravidelne zaraďte neznáme potraviny
  • a podobne

S vnúčatami trávte aspoň jeden deň v týždni

Odporúčajú to austrálski vedci na základe štúdie, do ktorej sa zapojilo 186 starších žien. Dámy, ktoré trávili svoj čas s vnúčatami raz týždenne, dopadli v kognitívnych testoch lepšie ako tie, ktoré tak robili častejšie alebo vôbec.

Ako sa snažíte svoj mozog vo forme udržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: MS, gettyimages
Odporúčame