Aj takto sa začína prejavovať rakovina: Tieto príznaky radšej nepodceňujte

Muž

thinkstockphotos.com

Keď vykašlete krv, asi sa k doktorovi vyberiete –rakovina vám však nedá vždy takýto silný „kopanec“, aby ste spravili, čo máte. Mnoho príznakov nie je na pohľad ničím extra vážnym a zanikajú medzi bežnými zdravotnými ťažkosťami, s ktorými sa počas života boríme. Niekedy však aj napohľad malichernosti môžu signalizovať vážne zdravotné ťažkosti či práve rakovinu. Pri ktorých problémoch si dať pozor a radšej k doktorovi predsa len zamieriť?

1. Kašeľ alebo bolesť hrdla

Pri súčasných teplotných výkyvoch nie je kašeľ či bolesť hrdla  na Slovensku  ničím pozoruhodným. Ak sa liečite, do týždňa by  mali tieto symptómy pomaly zmiznúť, alebo sa aspoň zlepšiť. Ak však bolesť hrdla alebo kašeľ pretrváva napriek (hoci len domácej) liečbe a nesprevádzajú ho ďalšie príznaky nádchy, je načase vybrať sa k odborníkovi. Môže ísť o prejav rakoviny hrdla, pľúc , ale aj štítnej žľazy či lymfatických uzlín.

2. Hrčky

Zrejme sa presviedčate že nejde o nič dôležité – a možno máte pravdu. Často sa totiž stratia samé a bez akýchkoľvek ďalších problémov. Istota je však v tomto prípade pol života. Najmä ak sa hrčka nezmenšuje alebo dokonca rastie dlhšie ako mesiac.


Mohlo by vás zaujať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


3. Zmeny v močení a stolici

Aj močový mechúr starne a prestáva pracovať ako za mladých čias. Preto sú niektoré príznaky rakoviny prehliadané a pričítajú sa práve veku. Ak však zrazu chodíte na toaletu oveľa častejšie, cítite pri močení tlak alebo bolesť či dokonca vidíte v moči krv, nespoliehajte sa na výživové doplnky z lekárne a pre istotou sa nechajte vyšetriť. Môže ísť o rakovinu močového mechúra, obličiek alebo prostaty. Zbystrite tiež ak sa mení vaša stolica – jej častosť, tvar (najmä ak z tela odchádza v úzkych prúžkoch), bolestivosť  a sledujte tiež prítomnosť krvi v nej (pomôže vám aj test na okultné krvácanie – teda okom neviditeľné, dostanete ho zadarmo u svojho lekára po 50 každé dva roky). Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí k najčastejším druhom rakoviny, preto sa nevypláca tieto príznaky podceňovať. 

4. Bezdôvodné chudnutie

Práve chudnutie je neraz prvý príznak, ktorý si ľudia s rakovinou všimnú. Už pri stanovení prvej diagnózy takmer polovica pacientov hovorí o nevysvetliteľnej strate hmotnosti.  Ak nedržíte diétu, nezačali ste sa viac hýbať a jete rovnako ako predtým a ručička váhy napriek tomu stále klesá, môže na tom byť niečo čudné.  Podľa Americkej spoločnosti pre rakovinu treba zbystriť, ak bez príčiny relatívne rýchlo schudnete o viac ako 4,5 kg. Tento stav môže naznačovať napríklad rakovinu pankreasu, žalúdka, pľúc či pažeráka.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


5. Nevysvetliteľná bolesť

Cítite bolesť, hoci sa sa neudreli ani telo nevystavujete veľkej záťaži? Bolesť neustupuje ani keď sa snažíte šetriť ? Zabudnite na analgetiká a  problém naozaj vyriešte návštevou u lekára. Bolesť je príznakom mnohých typov rakoviny od rakoviny kostí po rakovinu vaječníkov. Často naznačuje, že ochorenie sa rozšírilo, preto niet času nazvyš. 

Nemusí ísť vždy o rakovinu

Možno ste práve zistili, že váš súčasný zdravotný stav presne zodpovedá príznaku rakoviny a prirodzene ste sa zľakli. Váš problém však môže byť zapríčinený aj niečím celkom iným, takže odložte strach bokom. V každom prípade by ste však lekára mali navštíviť. Predídete tak ďalším komplikáciám a hlavne zistíte, na čom vlastne ste. A keby vás aj výsledky vyšetrenia nepotešili, uvedomte si, že čím skôr sa liečba rakoviny začne, tým je efektívnejšia a tým je šetrnejšia k vášmu telu. Preto je lepšie ísť dnes, ako zajtra. 


Trpíte niektorými zo spomínaných príznakov? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora
Odporúčame