Aj v stovke môžete byť plní síl: Osvojte si týchto 15 stravovacích návykov

Muž

thinkstockphotos.com

Priemerná dĺžka života sa predlžuje. Väčšine ľudí však nejde len o to dožiť sa stovky, ale žiť čo najdlhšie v relatívne dobrom zdraví. Ak patríte medzi nich aj vy, možno vás osloví spôsob stravovania ľudí, ktorí sa dožívajú vysokého veku a sú stále vitálni.

Existujú niektoré zdravé stravovacie návyky, ktoré sú skutočným elixírom života. to návyky, ktoré zdieľa populácia žijúca v takzvaných modrých zónach, piatich oblastiach sveta, kde sa sústreďujú ľudia dosahujúci vysoký vek. Je to japonský ostrov Okinawa, mesto Loma Linda v Kalifornii, ostrov Ikaria v Grécku, kostarický polostrov Nicoya a provincia Ogliastra na Sardínii. Je neuveriteľné, že tu nikto nepočíta kalórie, nikto neberie vitamíny ani neváži proteíny. Zhodujú sa však v niečom inom. Spoznajte 15 stravovacích návykov obyvateľov modrých zón:

1. Z toho, čo títo ľudia jedia, tvorí 95 percent potrava rastlinného pôvodu. Konzumujú úctyhodné množstvo najrôznejšej zeleniny a ovocia a čo nestačia zjesť, to sa nakladá. To najlepšie z jedál prospievajúcich dlhému životu je zelenolistá zelenina. Na Ikarii rastie viac ako 75 druhov zeleniny tohto druhu ako burina.

2. Mäso nie viac ako dvakrát týždenne. Konzumácia mäsa by sa mala obmedziť na maximálne 50 gramov päťkrát mesačne. Pokiaľ ide o hydinu, baranie alebo bravčové, je lepšie dávať prednosť mäsu z farmárskej produkcie.


Mohlo by vás zaujať: Pri dobrom zdraví až do stovky: Tieto potraviny vám v tom pomôžu


3. Denne zjedzte 85 gramov rýb. V modrých zónach, ktoré majú prístup k moru, tvoria ryby súčasť každodenného jedálnička.

4. Znížte spotrebu mliečnych výrobkov a syrov. Kravské mlieko má vysoký obsah tukov a cukrov. Ľudia z modrých zón získavajú vápnik z rastlín. Inak je pre tieto zóny charakteristická konzumácia kozieho a ovčieho mlieka a výrobkov z neho.

5. Vhodné sú tri vajcia týždenne. V modrých zónach sa väčšinou je v jednom jedle len jedno vajce. V Kostarike dávajú jedno vajce do tortily, na Okinawe sa dáva do polievky jedno varené vajce.

6. Jedzte denne varené strukoviny, najmenej pol šálky. Strukoviny podstatnou súčasťou diéty modrých zón. V priemere obsahujú 21 percent proteínov, 77 percent komplexných sacharidov a málo tuku a vynikajúcim zdrojom vlákniny.


Mohlo by vás zaujať: Päťdesiatka na krku? Prispôsobte svoj jedálniček a zostaňte v dobrej kondícii


7. Celozrnný chlieb. V troch z piatich modrých zón je chlieb základnou potravinou. Je to ale potravina úplne iná ako to, čo väčšinou kupujeme. Na Ikarii a na Sardínii je tvorený zo 100 percent rôznymi celozrnnými obilninami, ktoré majú vysoký obsah výživných látok a vlákniny.

8. Obmedzte spotrebu cukru. Obyvatelia modrých zón konzumujú v porovnaní s ostatnými zhruba pätinu cukru. Storočia si dávajú med do čaju a doprajú si sladkosti len pri slávnostných príležitostiach.

9. Ako snack si dajte dva oriešky. Nedávna štúdia Harvardovej univerzity ukázala, že konzumácia orechov znižuje úmrtnosť o 20 percent. Iné štúdie odhalili, že pojedanie sušeného ovocia znižuje úroveň zlého cholesterolu o 20 percent.

10. V modrých zónach na celom svete ľudia jedia potraviny v ich celosti: nevyhadzujú napríklad vaječný žĺtok alebo dužinu ovocia. Spotrebujú všetko z celých potravín, ktoré sú často pestované v mieste. Vyhýbajte sa produktom s dlhým zoznamom látok, ktoré sú v ňom obsiahnuté.


Mohlo by vás zaujať: Zachovajte si krásne telo a sviežu myseľ: Ako upraviť jedálniček po päťdesiatke?


11. Pite viac vody. Experti odporúčajú sedem pohárov vody denne. Vyhýbajte sa sladeným nápojom.

12. Ak chcete piť alkohol, zvoľte si červené víno. Väčšina obyvateľov modrých zón pije jeden až tri poháre červeného vína denne. Umiernená konzumácia vína na sklonku dňa znižuje stres.

13. Pite zelený čaj. Je dokázané, že znižuje riziko srdcových chorôb a rôznych typov rakoviny. Gréci na Ikarii pijú čaj z rozmarínu či šalvie a púpavy, ktorý má protizápalové účinky.

14. Pite čiernu kávu ako jediný zdroj kofeínu. Ľudia z polostrova Nicoya, na Sardínii a v Grécku pijú veľa kávy. Podľa štúdií znižuje káva riziko demencie a Parkinsonovej choroby.

15. Dokonalá rovnováha proteínov. Obávate sa, že vám rastlinná strava nedodá dosť proteínov? Strukoviny, obilniny, orechy a zelenina sú ich dostatočným zdrojom, navyše obsahujú esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže vyrobiť samo.


Ktoré zo spomínaných návykov dodržujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame