Aj vy si neustále chytáte tvár? Prestaňte, škodíte svojej kráse i zdraviu

Žena

thinkstockphotos.com

Aj keď máte pocit, že vaše ruky sú čisté, stále je na nich množstvo baktérií z okolitého prostredia. Tie v priebehu dňa letmými, no častými dotykmi prenášate na tvár. Pokožka sa pod vplyvom baktérií stáva mastnou, póry sa upchávajú a na tvári sa postupne začínajú formovať zle vyzerajúce a boľavé vyrážky. Práve kvôli podvedomým dotykom nezáleží na tom, koľko máte rokov, a akné, záležitosť dospievajúcej mládeže, sa prejaví aj na vašej tvári. Od týchto vyrážok je už len malý krok k zjazvenej koži, fialovým fľakom pod očami či k chrípke, ktorá vás uloží na niekoľko dní do postele.

Od letmých dotykov k jazvám

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, koľkokrát denne sa mimovoľne dotknete svojej tváre? Aj neškodné dotyky vedú k škrabaniu, odtrhávaniu suchej kože a v mnohých prípadoch až k jazvám. „Keď sa dotýkate svojej tváre, máte tendenciu na nej hľadať nedokonalosti a potom odtrhnúť alebo odškrabnúť čokoľvek nežiaduce. Odtrhávaním týchto nedokonalostí situáciu ešte zhoršujete. Môžete si spôsobiť jazvy z akné, celoživotné poškodenie, ktoré je možné liečiť len so špeciálnymi liekmi,“ povedala dermatologička RuthTedaldi.


Mohlo by vás zaujať: Mimika, tvar hlavy či nosa: Viete, čo o vás prezrádza okoliu?


Vyrážky si vás nájdu v každom veku

Kedykoľvek sa dospelému človeku objaví akné na tvári, prenesie ho to v spomienkach desiatky rokov dozadu. Na základnú či strednú školu, keď boli vyrážky prejavom dospievania. V pokročilom veku sú omnoho iritujúcejšie, keďže väčšinou nepredpokladáte, že sa s nimi opäť stretnete zoči-voči. Experti však upozorňujú, že najmä u dospelých žien, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami (zmena hormonálnej antikoncepcie, menštruácia…), je akné bežnou súčasťou ich dospelého života. Navyše sa u dospelých žien vyskytuje častejšie ako u dospelých mužov.

Dôvody sú rôzne

Vznik vyrážok v zrelom veku spôsobuje množstvo faktorov – jedlá s vysokým obsahom tuku alebo cukru, zlé stravovacie návyky, stres, fajčenie, dokonca aj vzduch, ktorý dýchame. Podľa kožného lekára Carlosa A. Charlesa vzduch obsahuje výfukové plyny z áut, pesticídy zo záhrad a polí a rôzne druhy chemikálií z tovární. „Všetky tieto čiastočky môžu dopadať na pokožku, upchávať póry, čo vedie k zápalu kože a to všetko sa prejavuje v zvýšenej tvorbe akné.“ Doktorka RuthTedaldi dodáva, že „Americký národný inštitút zdravia zistil, že ľudia sa dotýkajú tváre v priemere 3,6-krát za hodinu. Naše ruky sú pritom v kontakte s miliónmi baktérií prostredníctvom mobilných telefónov, kľučiek dverí, klávesníc počítačov, šnúrok od topánok a mnohých ďalších predmetov.“ Dotýkaním sa tváre všetky tieto baktérie prenášame na kožu, kde bujnejú do podoby akné.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Ubráňte sa chrípke

Doktorka RuthTedaldi pripomína, že najjednoduchším spôsobom, ako zabrániť prepuknutiu vírusu, akým je napríklad chrípka, je nechytať si tvár. Vaše ruky mohli prísť do kontaktu s vírusom chrípky, ale pokiaľ si nechytáte oči, nos a ústa, neodovzdávate vírus do tela.“

Fialové fliačiky pod očami

Pokožka pod očami je najjemnejšou časťou kože na tvári. Obsahuje veľké množstvo malých cievok, ktoré pod tlakom prstov praskajú – najmä ak ste zvyknutí si často šúchať oči a ich okolie. Práve dotýkanie sa očí a pokožky okolo nich spôsobuje škaredé fialové fľaky, ktoré len tak nezmiznú.

Ušetríte čas strávený pozeraním do zrkadla

Dermatologička skonštatovala, že „ženy sú známe tým, že stoja dlho pred zrkadlom a hodnotia svoju pokožku. Stáva sa to vtedy, keď rastie pokušenie a zmenšuje sa vôľa. Dotýkate sa tváre, škrabete sa a odtrhávate nedokonalosti.“ Vyhnite sa dlhým kúpeľňovým rutinám, ktoré vás nútia k pozeraniu do zrkadla, odstraňovaniu (a zároveň vyrábaniu) nedokonalostí. „Ušetrí vám to čas a vaša pokožka nebude vyzerať horšie, ako keď ste vošli do dverí,“ uzavrela doktorka Tedaldi.


Mohlo by vás zaujať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Ako prestať?

Ak si aj vy si chytáte tvár pričasto, skúste niekoľko trikov, ktoré by vám mohli od tohto zlozvyku pomôcť:

  • Zamestnajte svoje ruky – pri pozeraní televízie štrikujte, doprajte svojej polovičke masáž, v autobuse sa venujte krížovkám či hre na telefóne a podobne.
  • Poproste o podporu – svoju polovičku, kolegov, rodičov, deti – nech vás na tento zlozvyk vždy upozornia.
  • Vystríhajte sami seba – ako uvítaciu frázu v počítači si dajte „nedotýkaj sa tváre“, a podobné odkazy si nechajte aj na miestach, kde to robíte najčastejšie.
  • Noste rukavice – znie to trochu bláznivo, ale za pokus to stojí.
  • Použite leukoplasty – nalepte ich kúsky na končeky prstov.
  • Uväznite ich – dajte ruky do vreciek a nechajte ich tam.
  • Umývajte, umývajte, umývajte – ak trpíte týmto zlozvykom a zatiaľ sa ho neviete zbaviť, aspoň sa snažte mať svoje ruky čo najčistejšie.

Mohlo by vás zaujať: Najlepší spôsob, ako zaútočiť na vyrážky bez ich vytláčania: Metóda, ktorá nepoškodí pokožku!


Ako často počas dňa si chytáte svoju tvár vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame