Aj vzťah treba udržiavať vo forme: Oživte ten svoj – sexuálne aj emocionálne

žena

freedigitalphotos.net

Niekto by si pomyslel, že po dvadsiatich či tridsiatich rokoch už pre vzťah netreba robiť vlastne nič a sám od seba funguje ako hodinky. Aj tým však treba občas vymeniť baterku alebo upraviť ich ručičky, aby čas na nich bol naozaj presný. Vzťah je jednou z najpodstatnejších vecí v našom súkromí a keď dobre nefunguje, môže ovplyvniť vzťahy v celej rodine, ale neraz aj správanie sa v zamestnaní či inde. Zistite, ako žiť s vašou polovičkou plnohodnotne a spokojne aj po desaťročiach!

Deti už sú takmer alebo úplne samostatné, byt je váš, nemáte žiadne veľké dlžoby a tak si môžete zvyšok života užívať v spokojnom partnerstve. Práve v týchto okamihoch však môže nastať kríza. Ak sa jej chcete vyvarovať prípadne ju úplne obísť, vyskúšajte naše tipy.

Predstavte si život bez svojej polovičky

V každom vzťahu sa môže stať, že si niekedy človek povie. ,,Kašlem na to, nebolo by mi lepšie bez nej/neho?“ Málokto však domyslí veci aj ďalej. Fakt, že by ste zrazu osameli totiž neznamená len to, že by ste nemuseli po celom byte zbierať ponožky, alebo by ste sa vyhli hádkam pre účty. Svoju polovičku by ste stratili aj vo všetkých ostatných oblastiach života – do postele by ste chodili sami, nemali by ste sa s kým porozprávať po práci či pred spaním, tešiť sa z úspechov detí a vnúčat…


Mohlo by vás zaujať:


Oceňujte sa navzájom

Vedome a pravidelne. Neberte ani po rokoch všetko ako samozrejmosť – keď vám upečie koláč, ktorý sama nemá až tak rada, alebo keď on pre vás príde autom do roboty, hoci mal celkom iné plány. Spomeňte si na nefunkčné či rozpadnuté vzťahy okolo seba a oceňujte svoju polovičku za to, že s ňou dokážete vydržať a ona dokáže vydržať s vami.

Užívajte si poznanie

Kedysi vás váš partner či partnerka svojim správaním prekvapovala (nie vždy v dobrom), dnes ho či ju však viete oveľa viac odhadnúť – aj s tými horšími stránkami. Užívajte si toto poznanie, jeho výsledkom môže byť menej hádok a iných konfliktov. Berte aj veci, ktoré vás hnevajú s rezervou a štipkou zmyslu pre humor.

Prispôsobte sa fyzickým zmenám

Sex už zrejme nikdy nebude taký, ako keď ste mali dvadsať, ale to neznamená, že bude horší. Vo vyššom veku býva dlhší, pomalší, emocionálnejší a neraz aj plný noviniek z oblasti sexuálnych hračiek. Stačí byť len otvorený skúšaniu nových vecí – čo však samozrejme neznamená nasilu podľahnúť nátlaku. Na druhej strane, za vyskúšanie človek nič nedá… 


Mohlo by vás zaujať:


Dotýkajte sa

Vzájomné dotyky vzbudzujú pocit intimity a ak klesá frekvencia pohlavných stykov, množstvo „nevinných“ dotykov by malo celkom určite vzrastať. Škrabkanie po hlave alebo po chrbte pri sledovaní televízie, masáž chrbta, objatia, ale aj držanie sa za ruky by malo byť na dennom poriadku.

Pestujte si spoločného koníčka

Starostlivosť o vašu chalupu, cestovanie, turistika, zbieranie mincí, varenie, jazdenie na koňoch  – nájdite si aktivitu, ktorá vás oboch bude napĺňať uspokojením a zároveň bude príležitosťou na nové spoločné zážitky

Snažte sa mať aj svoj život

Manželstvo je pre mnohých ľudí to najpodstatnejšie v živote, a tento názor samozrejme nie je zlý. Predsa len však treba mať aj rôzne iné a nové podnety z okolia – zo stretnutí s kamarátmi, či užívať si pár chvíľ osamote pri svojom obľúbenom koníčku. Partner či partnerka sú síce to najpodstatnejšie, ale nie to jediné.


Ako vzťah udržiavate vy? Máte nejaké spoločné rituály? Ako ste prekonali krízu? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Dora
Odporúčame