Aj „zdravé“ návyky môžu škodiť: Ktoré z nich sa dodržiavať až tak nevypláca?

Žena

thinkstockphotos.com

Každý z nás už určite počul overené rady, vďaka ktorým bude naše telo zdravšie, zovňajšok krajší a život šťastnejší. Nie všetky sú však úplne pravdivé. Nie nadarmo sa totiž vraví, že každá minca má dve strany.

Skoro vstávať, veľa piť alebo jesť ľahké jedlá Všetky tieto dobré rady nie sú pre naše zdravie tak prospešné, ako sa tvrdí. Objavte sedem zdravých zvykov, ktoré v skutočnosti zdravé nie sú. Rodičia, médiá a lekári nám od detstva vštepujú stovky rád, ktoré užitočné pre naše zdravie. Veríme, že pre zdravý život je zásadné piť veľa vody, hneď zavčas rána pracovať a vyhýbať sa slnku. Ako je to naozaj?

1. Aj piť treba s mierou

Jeden a pol litra vody denne, ani o centiliter menej. Všetci sa zhodujú v tom, že voda znamená život a že pre dobré zdravie treba piť čo najviac. Avšak pozor: voda je síce naozaj nevyhnutná k nášmu prežitiu, ale veľké množstvo môže nebezpečne znížiť koncentráciu soli v našej krvi. A pokiaľ ide o plastové fľaše, potom ich chemické zloženie môže kontaminovať vodu a narušiť úroveň našich hormónov. Preto dajte prednosť obyčajnej vode z vodovodu, ktorú môžete ochutiť plátkom citróna, alebo si z nej pripraviť sódu. Ak vás trápi neustály pocit smädu, zbystrite pozornosť. Môže ísť o prejav choroby, napríklad cukrovky.


Mohlo by vás zaujať: Liečba vitamínom C: Obrovské dávky zaberajú aj pri rakovine či vysokom tlaku


2. Nealkoholické koktejly nie sú vždy lepšie

Ak nahradíte napríklad tradičný koktejl Mojito nealkoholickou verziou typického alkoholického nápoja, nemusí to ešte znamenať, že ste telu preukázali službu. Tieto koktejly totiž neraz obsahujú viac cukru ako tie alkoholické. A ten je podľa vedcov rovnako škodlivý ako alkohol. Ak chcete teda zdravo popíjať a zaobísť sa bez alkoholu, dajte prednosť džúsom z čerstvého ovocia pred chémiou.

3. Rozprávať o problémoch môžete, ale hlavne ich riešte

,,Najdôležitejšie je zverovať sa so svojimi problémami,“ môžete čítať v každom ženskom časopise. Bohužiaľ táto psychologická rada môže mať na morálku obrátený účinok. Podľa štúdie americkej Kolumbijskej univerzity môže neustále obratie sa tým istým problémom a jeho analyzovanie v kruhu priateľov vyvolať úzkosti, stres a viesť k depresii. Najlepší spôsob, ako sa s problémom vysporiadať, je sústrediť sa na jeho riešenie.


Mohlo by vás zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


4. Šport skoro ráno radšej nie

Zaiste, pravidelná fyzická aktivita je dobrá pre zdravie. Avšak ako uznávajú tí, ktorí chodia v nedele behať, najlepšie je športovať počas dopoludnia. Expert z britskej Brunelovej univerzity zistil, že ak cvičíme hneď zavčas rána, môžeme si oslabiť imunitný systém a vystaviť sa tak vírusovým infekciám. Nevadí, keď sa ráno niekoľkokrát pretiahneme, ale intenzívne cvičenie si ponechajme na neskoršiu dobu.

5. Aj tuky telo potrebuje

Konzumácia potravín so zníženým alebo nulovým obsahom tuku, je pascou vedúcou k tomu, že telu nedodávame nenasýtené mastné kyseliny omega3. Tieto kyseliny, ktoré sa nachádzajú napríklad v tučných rybách, alebo v orechoch, sú nevyhnutné na fungovanie mozgu a srdca a môžu pomáhať predchádzať artritíde.


Mohlo by vás zaujať: „Obyčajná“ voda z vodovodu je balzam pre telo: Nájdete v nej vápnik aj horčík


6. Na umelé vitamíny zabudnite

Vitamíny A, skupiny B, C alebo D, sú nevyhnutné pre naše zdravie a ich nedostatok môžeme veľmi ľahko pocítiť. Napriek tomu neradíme, aby ste podľahli reklame na potravinové doplnky. Početné štúdie preukázali, že príliš vysoké dávky vitamínov a minerálov, ako železo, horčík, či vitamín B6, zvyšujú riziko smrti u starších žien. Predávkovanie vitamínom E môže zvýšiť riziko rakoviny prostaty. Ovocie a zelenina je to pravé!

7. Na slnko za vitamínom D

Milovníci bronzovej pokožky sa už roky desia rakoviny kože. Každé leto sme zasypávaní najrôznejšími preventívnymi kampaňami a nikto sa neodváži vystrčiť nos von, bez toho, aby sa predtým výdatne nenamazal krémom s ochranou proti slnku. Áno, chrániť sa pred slnkom je veľmi dôležité, ale ak sa chcete vyvarovať konzumácii umelých vitamínov, potom vedzte, že mierne vystavenie slnečným lúčom je dôležité, pretože nás chráni pred nedostatkom vitamínu D. V Británii úrady odporúčajú stráviť denne desať minút na slniečku bez ochranného krému.


Jete dostatok ovocia a zeleniny, alebo vitamíny dopĺňate skôr v umelej forme? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Gentsite, ČTK
Odporúčame