Aj zničené vlasy môžu byť opäť krásne: Stačí im dopriať správnu starostlivosť

Vlasy

thinkstockphotos.com

Sú vaše vlasy suché, nepríjemne drsné na dotyk, lámu sa a po lesku niet ani stopy? Máte rozštiepené končeky a ich celkový vzhľad pripomína slamu?

Nezúfajte, pretože aj poškodenej hrive možno pomôcť správnou starostlivosťou a zložením jedálneho lístka. Čo všetko sa počíta?

Zvoľte správny strih a hĺbkovú kúru

Ak vaše vlasy momentálne nie sú zdravé, pouvažujte nad zmenou strihu. Niekedy stačí málo – odstrániť rozštiepené končeky a účes prestrihať. Tým získa nielen objem, ale aj zdravší vzhľad, čo, samozrejme, uberie aj roky. Nuž a keď už budete v kaderníckom salóne, nechajte si aplikovať špeciálnu kúru určenú pre regeneráciu vlasov. Obľúbené sú napríklad tie s keratínom alebo kolagénovým komplexom.

Vyhnite sa horúcemu vzduchu a zbytočným chemikáliám

Vlasy poškodzuje časté fénovanie horúcim vzduchom i používanie žehličiek na vlasy. Ak po nich musíte siahnuť, najprv na vlasy naneste posilňujúci kondicionér a následne použite preparát, ktorý ich ochráni. Ideálne je však nechať vlasy vysušiť voľne na vzduchu. Čo sa týka farieb na vlasy, dnes už existujú také, ktoré sú bez amoniaku a obsahujú aj vyživujúce zložky.


Mohlo by vás zaujímať: Ako na dokonalú hrivu: Praktické domáce rady pre všetky typy vlasov


Vyberte si správny šampón a kondicionér

Prvou zásadou je zvoliť vlasovú kozmetiku, ktorá je určená špeciálne pre poškodené vlasy. Následne si treba prečítať zloženie daných produktov a vyhnúť sa tým, ktoré obsahujú sulfáty. Tie ich zbavujú prirodzenej ochrannej vrstvy. Naopak, ideálne sú šampóny a kondicionéry s obsahom byliniek a prírodných olejov. Výborný je arganový, makadamiový, mandľový či olej zo slnečnice. Pokladom pre zničené vlasy je aj bambucké maslo. Z byliniek je vhodná, napríklad breza, žihľava, rozmarín, aloe vera či šalvia.

Vlasy neumývajte ich častejšie ako dva razy týždenne, pretože sú potom náchylnejšie na poškodenie. Zásadne používajte vlažnú vodu a po umytí vlasy nešúchajte uterákom, iba ich do neho zabaľte. Ak je nutné ich umyť častejšie, siahnite po suchom šampóne s pH 4,5 – 5,5.

Zamerajte sa na príjem správnych živín

Poškodené vlasy potrebujú hydratáciu aj zvnútra. Kľúčové v tomto smere sú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Nachádzajú sa v tučných rybách, ako je tuniak či losos, ale aj v niektorých druhoch semiačok. Výborné sú ľanové alebo chia semienka. Okrem toho sú pre posilnenie vlasov dôležité proteíny. Nachádzajú sa nielen v mäse, ale aj vo vajíčkach, mliečnych produktoch, strukovinách, orechoch i semienkach.


Mohlo by vás zaujímať: 3 osvedčené recepty pre krásne vlasy: Zaručujeme, že vám ich budú všetky ženy závidieť


Minimálne raz do týždňa si doprajte masku

Ideálne je, ak siahnete po ingredienciách z vlastnej komory. Jednoducho si tak môžete pripraviť masku či šampón na vlasy. Ktoré stoja za vyskúšanie?

  • Výživná medová maska s olivovým olejom

Zmiešajte ¼ šálky olivového oleja s ½ šálky medu – dôležité je obe ingrediencie mierne zohriať. Následne masku naneste na vlasy, vlasy prikryte igelitom a uterákom, nechajte dostatočne dlho pôsobiť.

  • Šampón s vajíčkom

Vajíčka sú nabité proteínmi, a preto sú skvelou výživou pre poškodené vlasy. Jednoducho zmiešajte malé množstvo šampónu s vajíčkom, nechajte pôsobiť 3 – 5 minút a opláchnite.

  • Extra hydratačná olejová maska

Extrémne zničeným vlasom prospeje kombinácia kokosového a olivového oleja v pomere 2:1. Aj v tomto prípade je vhodné oleje mierne zahriať a naniesť na vlasy i pokožku hlavy. Doba pôsobenia je 15 – 30 minút.

  • Posilňujúca banánová maska

Skombinujte 1 roztlačený banán s 1 polievkovou lyžicou medu a naneste po celej dĺžke vlasov. Nechajte pôsobiť 30 minút a zmyte.


Ako sa o svoje vlasy staráte vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame