Ak dovolenka, tak s knihou v ruke: 6 skvelých tipov na letný oddych

Staršia žena

thinkstockphotos.com

Balenie sa na dovolenku robí vrásky snáď aj tým najscestovanejším z nás, pretože zakaždým sa na niečo zabudne či sa zbytočne vezmú veci navyše. Jedna z položiek, ktorá by rozhodne vo vašom kufri nemala chýbať, je práve kniha. Vybrať si však tú pravú dovolenkovú je niekedy náročné, preto vám ponúkame zoznam kníh, ktoré vás počas chvíľ oddychu rozhodne potešia a pritom sa nebudete musieť ani namáhať.

Juliet Grey: Ja, Maria Antoinetta

Milovníčky historických románov a príbehov o mocných či známych ženách rozhodne poteší rozprávanie o Marii Antoinette. Aj keď ide miestami o faktické informácie, nenaplní vás pocit, akoby ste sa niečo učili, práve naopak. Denníková forma rozprávania pripomína ďalšiu dávnu románovú obľúbenkyňu cisárovnú Sissi. Vďaka tomu spolu s mladou panovníčkou prežívate všetky jej radosti aj ťažkosti už od útleho detstva.

Catharina Ingelmanová-Sundbergová: Zločinecký gang penzistov

Ak potrebujete k dobrej knihe poriadnu dávku humoru, zločineckí penzisti vám to určte zaručia. Veď už samotný názov predostiera čitateľom netypickú situáciu. Dôchodci, ktorým v domove zavádzajú nové móresy, to veru nemajú ľahké. No nevzdávajú sa a aj napriek nevýhodnej pozícii sa podujmú vysporiadať sa s touto situáciou po svojom – vykradnú banku. K čítaniu však potrebujete aj štipku zmyslu pre absurditu, ktorý zabezpečí, že nad niektorými momentmi nebudete príliš krútiť hlavou.


Mohlo by vás zaujať: Toto sú najdivnejšie knihy roka: Prečítali by ste si ich?


Jane Austenová: Anna Eliotová

Nie je možné, aby romantická duša nemala vo svojej knižnice čo i len jednu knihu od skvostnej anglickej spisovateľky Jane Austenovej. K tým známejším rozhodne patri aj príbeh o Anne Eliotovej, ktorý si zbaliť so sebou na dovolenku sa určite oplatí. Krásna úslužná reč a prostredie, v ktorom sa dbalo na dobré mravy, sú lákadlom, ktoré sa neodmieta. A už vôbec nie v prípade, ak ide o starú rokmi nezhrdzavenú lásku, ktorú ba nemali zložiť k zemi žiadne obmedzenia, a najmä nie tie založené ne majetku.

Robert Galbraith: Volanie kukučky

J.K. Rowlingová, skrývajúc sa za pseudonym Robert Galbraith, vám na dovolenkový oddych dopraje aj dostatočnú dávku napätia. V kriminálnom príbehu vám bude robiť spoločnosť svojský typ detektíva – Cormoran Strike, ktorý vyšetruje smrť slávnej topmodelky. V knihe nejde o príliš náročnú krimi literatúru a zaujme aj bežného čitateľa, ktorý má záujem rozlúštiť nejaký ten zločin. Tak prečo nie práve tento?


Mohlo by vás zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Eva Urbaníková: Stratené

Ak si pri knihách radi poplačete či prežijete spolu s hlavnými hrdinami emocionálny zážitok, jednou z tých správnych je práve drobná zbierka príbehov, tých skutočných. O tom, ako sa žije ženám, ktoré si vzali za manžela muža z inej kultúry a ako sa im po narodení dieťaťa prevrátil celý život naruby. Neveľká kniha vám môže aj napriek téme raz za čas vyčariť na tvári úsmev, no v momente vám bude prechádzať po tele mráz. Stratené môžu byť aj počas vašej dovolenky akousi pripomienkou aby ste nestrácali rozum tam, kde to nie je nutné. Ak máte rady Evitu, siahnite radšej po tejto knihe ako po jej novom časopise.

Oliver Burian: Povídky toaletní

Ak sa na dovolenku nechystáte s veľkou skupinou známych, no viete, že ich príhody vám budú chýbať, zbaľte si aj Burianove poviedky. Presne takým spôsobom, ako sa zvyknete rozprávať s najbližšími priateľmi pri pivku či víne, sa autor rozhodol predostrieť nám svoje zážitky z úplne bežného života. Pritom si však pred ústa servítku veľmi nekladie, preto príliš sa do batožiny príliš citlivých osôb veľmi nehodí.


Radi si prečítate dobrú knihu? Aké tituly by ste počas dovolenkových dní odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame