Aká čistá je vaša krv? Odhaľte ochorenie obličiek a zistite všetko o jeho liečbe

Obličky

thinkstockphotos.com

Dávate si pozor na svoje obličky? Ak často beriete lieky proti bolesti, alebo ak chodíte oblečení moderne, no nie dostatočne teplo, tak ani veľmi nie. Vedzte, že vážne choroby obličiek na seba nenechajú dlho čakať. A to, že s nimi nie je niečo v poriadku, nemusí ani zďaleka naznačovať len bolesť v krížoch. Pri akých príznakoch sa treba mať na pozore?

Príznaky sú skromné

Choroby obličiek, ktoré sú chronického, nie akútneho (teda bolesťou sprevádzajúceho) rázu, sa prejavujú veľmi nenápadnými príznakmi, ktoré by vás ani len nenapadlo priradiť ku problémom nimi. „Neraz je diagnóza veľkým prekvapením. Najčastejšie to býva celková únavnosť, nevýkonnosť, bolesti hlavy. Bolesti v krížovej oblasti bývajú len pri zápalových chorobách obličiek, alebo pri výskyte kameňov,“ objasňuje rozdiely MUDr. Eva Kolesárová, PhD z Nefrologickej a internej ambulancie Medikol, s.r.o. v Košiciach.

Pozor aj na opuchy a vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak či opuchy môžu možno trocha prekvapivo signalizovať ochorenie obličiek. Patria dokonca k tým najzávažnejším. „Obličkové choroby sú veľmi často sprevádzané vysokým krvným tlakom, takže ďalším príznakom môže byť bolesť hlavy. Opuchy a zmeny farby a množstva moču, bývajú až pri veľmi pokročilých štádiách,“ vysvetľuje nefrologička.


Mohlo by vás zaujímať: Slnko je ešte „zubaté“, chráňte si obličky: Ako sa vyhnúť ich zápalu?


Máte podozrenie? Nečakajte

Pri podozrení sa dajte vyšetriť. S ochoreniami obličiek totiž nie sú žarty. U mnohých pacientov sa stane, že prídu k lekárovi s neurčitými príznakmi a na základe vyšetrení sa zistí také poškodenie obličiek, že musia začať okamžite chodiť na dialýzu. Choroby obličiek  sa diagnostikujú analýzou moču a vyšetrením krvi. Pri patologických výsledkoch býva podľa lekárky súčasťou vyšetrenia aj ultrazvukové vyšetrenie obličiek.

Navštívte najprv všeobecného lekára

Základné vyšetrenie moču a krvi je podľa špecialistky možné vykonať u praktického lekára. O ďalších doplnkových vyšetreniach  – ako sú izotopové vyšetrenia, CT, MR už rozhoduje lekár špecialista – nefrológ. „Pred návštevou nefrológa je dobré navštíviť praktického lekára za účelom základnej diagnostiky, vzhľadom na to, že v prípade bolesti v bedrovej oblasti môže ísť aj o chorobu chrbtice,“ hovorí MUDr. Kolesárová.

Odstrániť treba hlavne príčinu

Podľa lekárky treba vždy liečiť predovšetkým príčinu daného problému. V prípade zápalu je to teda zápal, pri „poliekovom“ poškodení obličiek je potrebné okamžite vylúčiť škodlivé lieky. V situácii, keď sú poškodené sekundárne, napríklad vplyvom vysokého krvného tlaku a cukrovky, kladieme dôraz na ich liečbu.


Mohlo by vás zaujímať: Obličky čistia litre vašej krvi denne: Ako sa o ne starať a predísť ich zlyhaniu?


Súčasťou liečby je aj diéta

Pri liečbe je podľa odborníčky potrebné nasadiť aj „nízkobielkovinovú“ diétu a individuálne „na mieru“ upraviť pacientovi pitný režim. „Akútne štúdium ochorenia nie vždy končí zlyhaním, môže dôjsť k úplnému vyliečeniu, v niektorých prípadoch však choroba prechádza do chronického štádia a po rokoch obličky zlyhávajú – hovoríme o chronickom obličkovom zlyhávaní,“ vysvetľuje MUDr. Eva Kolesárová.

Lekárka tiež ozrejmuje, že pri diagnostike chronického zlyhávania obličiek sa spomínanými úpravami môže docieliť úprava stavu, avšak nie až k norme. Pacient je dlhodobo sledovaný a  dobrou spoluprácou lekár – pacient je možne oddialiť dobu, keď je nutné obličky nahradiť a liečiť ich dialyzačnou liečbou.

„Väčšina pacientov, ktorí podstúpia túto liečbu, potvrdia zlepšenie stavu a mnohí po tejto etape liečby sú transplantovaní, čo pre nich znamená novú kvalitu života, neraz návrat do bežného života.“ vymenúva prospešnosť dialýzy odborníčka na nefrológiu, MUDr. Kolesárová.

Časovo náročnejšia, no nesmierne prospešná

Nefrologička zároveň priznáva fakt, že dialyzačná liečba je pre pacientov do istej miery zaťažujúca, keďže pacient musí dochádzať štandardne trikrát do týždňa do zdravotného zariadenia. Avšak dodáva, že táto liečba nie je bolestivá a väčšina pacientov si usporiada život tak, že mnohí z nich popri liečbe aj pracujú a venujú sa bežne voľnočasovým aktivitám.


Máte skúsenosti s ochoreniami obličiek? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame