Akčný squash: Ten pravý šport pre pravých chlapov – a pre ženy tiež!

squash

SITA

Aktuálna športová scéna ponúka rekreačným športovcom množstvo rôznych foriem trávenia voľného času. Ak ste ešte nenašli to „pravé orechové“ práve pre vás možno vás zaujme stručné predstavenie jedného z novodobých športov. Tento vznikol začiatkom devätnásteho storočia v jednej z londýnskych väzníc a jeho starším bratom je veľmi dobre známy tenis.

Hľadáte tú správnu aktivitu na zhodenie pár kíl navyše a zároveň stmelenie vzťahov s kolegami či kamarátmi. Squash môže byť pre vás tu pravou voľbou.

Čo potrebujeme?

Na tento šport potrebujeme samozrejme špeciálnu raketu, pohodlný odev, špeciálne loptičky a vhodnú halovú obuv. Cena squashovej rakety sa pohybuje od približne dvadsať do sto eur v závislosti od toho, či nám stačí výbava začiatočníka, alebo sa športu venujeme profesionálne. Čo sa týka loptičiek, tri kusy stoja zhruba desať eur. Všetko potrebné náčinie kúpime v bežnej športovej predajni.

Pri nákupe treba vedieť, že loptičky sa od seba odlišujú tvrdosťou a s ňou spojeným odrazom od hracej plochy. Profesionálni športovci používajú na turnajoch loptičku s dvomi žltými bodkami, ktorej odraz je menej razantný. Po nej nasleduje loptička s jednou žltou bodkou. Ostatné loptičky sú označené červenou, modrou a bielou bodkou a ich odraz je razantnejší. Práve tieto posledne spomínané sú určené pre začiatočníkov a rekreačných hráčov.


Mohlo by vás tiež zaujať Hokej po štyridsiatke: Môže byť aj vaším skvelým novým koníčkom!


Vplyv squashu na zdravie

Táto hra je intenzívnou pohybovou aktivitou, ktorá pomáha zvyšovať fyzickú kondíciu. Vhodnou športovou vložkou je najmä pre ľudí, ktorý trpia nadváhou a snažia sa schudnúť. „Squash som začal hrávať s kolegami asi pred rokom a za ten čas sa pre nás utorky na ihrisku stali tradíciou. Vždy si dáme poriadne do tela. Squash je veľmi rýchly a myslím, že ním neprecvičujem len svaly, ale aj reflexy,“ hovorí Jano (56). Squash však zároveň spôsobuje jednostranné zaťaženie kĺbového ústrojenstva a tak sa odporúča dopĺňať program aj o iné aktivity. Pre starších ľudí, ktorí majú problémy s kĺbmi a taktiež pre tehotné ženy sa logicky príliš nedoporučuje.

Ak by ste sa teda tomuto športu chceli začať venovať nájdite si primeraného sparinga a ubezpečte sa, či práve squash bude pre vaše potreby tou vhodnou aktivitou a výplňou voľného času.  


Mohlo by vás tiež zaujať Omladnite vo vode: Plávanie vás naštartuje!


Pravidlá tejto hry

Squash je športová hra veľmi podobná populárnemu tenisu. Proti sebe hrajú dvaja (zriedkavo aj štyria) hráči. Hrá sa na ihrisku uzatvorenom štyrmi stenami so špeciálnymi raketami a loptičkami, ktoré sa líšia od tých tenisových. Na prednej stene sú dve čiary. Loptička sa pri každom údere musí odraziť od prednej steny nad úrovňou spodnej čiary. Môže sa predtým alebo aj potom odraziť aj od bočných stien alebo zadnej steny. Podania musia smerovať nad vyššiu čiaru a musia zasiahnuť súperovu polovicu ihriska vo vyznačenom priestore. Loptička smie na zem dopadnúť iba raz.

Hráči hrajú tak, aby donútili súpera spraviť chybu a tým získali bod. Podľa najnovších pravidiel sa set hrá do jedenásť bez strát, pričom víťaz musí mať na konte o dve vyhraté loptičky viac. Kedysi sa hrával set len do deväť bodov, ale hralo sa aj na straty ako pri volejbale, až neskôr pre divácke zatraktívnenie a zrýchlenie tempa zaviedli hru bez strát.

Zdroj: SITA, sita, Rony
Odporúčame