Sucho, pálenie a svrbenie tam dole? Ženy v prechode, poznáme záchranu!

Bolesti ženy v podbrušku

S nepríjemnými pocitmi v intímnych partiách aj v období menopauzy môžete bojovať (Zdroj: GettyImages)

Približne 50 percent žien po menopauze sa stretáva s nepríjemnými pocitmi v intímnej oblasti, ktoré spôsobujú nie len diskomfort, ale aj viaceré zdravotné problémy. Reč je o stenčení a vysychaní sliznice pošvy, známej tiež ako vaginálna atrofia.

Obdobie menopauzy, klimaktérium, predstavuje náročné a pre mnohé ženy obávané obdobie života. Kým niektoré tento nenávratný prechod z plodného obdobia do neplodného zvládnu bez väčších problémov, iné trápi celý rad ťažkostí, od výkyvov nálad cez návaly tepla až po nočné potenie. Priemerný vek, kedy žena dostáva poslednú menštruáciu, je 51 rokov.

Prečo sa stenčuje?

Zmeny v menštruačnom cykle a jeho úplné zastavenie spôsobuje pokles hladiny estrogénov. Práve tieto hormóny ovplyvňujú aj stav vaginálnej sliznice. Zastavením tvorby estrogénu vaječníkmi po menopauze dochádza k stenčeniu sliznice pošvy a tým aj k úbytku glykogénu, ktorý zabezpečuje rast potrebných laktobacilov. Ak začnú chýbať, prestane byť produkovaná kyselina mliečna, vďaka ktorej sa udržiava v pošve kyslé pH. Pokles kyslosti vedie k narušeniu vaginálnej mikroflóry a k vzniku opakovaných infekcií.


Mohlo by vás zaujať: Príznaky blížiacej sa menopauzy: Spoznajte ich a zistite, na čo sa pripraviť


Menej elasticity aj lubrikácie

Vagína stráca svoju elasticitu a lubrikačné schopnosti, stáva sa kratšou a užšou. Pri sexuálnom vzrušení sa za bežných okolností tvorí v pošve sekrét, ktorý uľahčuje priebeh sexuálneho styku. Ak tvorba sekrétu nie je dostatočná, styk môže byť bolestivý a na sliznici pošvy spôsobiť drobné ranky.

K príznakom nedostatočného zvlhčenia sliznice býva pocit sucha v pošve, znížená tvorba hlienu na krčku maternice a bolesť spojená so sexuálnym stykom. Ženy sa pri vaginálnej atrofii často sťažujú na výtok šedej farby, podráždenie, pálenie či svrbenie intímnych oblastí. Neraz však dochádza až k zápalu, bakteriálnym a plesňovým infekciám či infekciám močových ciest.

Čo môže pomôcť?

K oslabeniu vaginálnej sliznice nedochádza len v menopauze, ale napríklad aj v tehotenstve a pri dojčení, po odstránení vaječníkov či pri užívaní hormonálnej liečby u onkologických pacientiek. Neznamená to však, že žena musí trpieť. Keďže vaginálna atrofia významne ovplyvňuje kvalitu života, je potrebné riešiť tento problém v spolupráci s gynekológom. V skutočnosti tak robí len malá časť žien, hoci pomoc existuje. Ostych v tomto prípade naozaj nie je na mieste.

Lekár môže odporučiť vaginálny gél s kyselinou mliečnou alebo kyselinou hylaurónovou, ktorý ochráni tkanivá a obnoví prirodzené fyziologické podmienky pošvovej sliznice. Taktiež dokáže zmierniť príznaky tohto problému. Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou nášho tela a tvorí ochrannú bariéru, ktorá zvlhčuje, upokojuje, urýchľuje prirodzený proces hojenia a regeneruje poškodenú sliznicu. Kyselina mliečna zasa vytvára prirodzene kyslé prostredie v pošve a udržiava tak mikrobiálnu rovnováhu v citlivých ženských partiách.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame