Ako by vyzeral život bez kofeínu? Silnejšie vlasy, krajšie zuby a lepšia nálada!

Šálka kávy

Viete si predstaviť život bez šálky obľúbenej kávy? (Foto: Gettyimages)

A teraz si predstavte, že by ste ráno začali bez svojej obľúbenej šálky kávy… Ako by prebiehal zvyšok vášho dňa? Pravdou je, že najmä kofeín a cukor, dokážu s našou náladou a výkonnosťou zamávať.

Ako vôbec „účinkuje“ šálka kávy? Do približne 10 minút kofeín vstúpi do krvného obehu, zvýši sa tep srdca aj krvný tlak. Do 20 minút sa zvyšuje úroveň koncentrácie a ostražitosť. Po 30 minútach narastá aj energia pre fyzický výkon. To nie je všetko – ešte po 6 hodinách koluje v krvnom obehu až polovičná dávka kofeínu! Pozrite, čo by sa mohlo stať, ak by ste sa rozhodli množstvo kofeínu obmedziť.

1. Zníži sa miera úzkosti a stresu

Ak sa v poslednej dobe cítite znepokojení, spolupáchateľom môže byť vysoká dávka kofeínu, ktorá sa pomaličky stala vašou každodennou súčasťou. Najmä, ak ste pravidelne vystavení zvyšujúcim sa nárokom, stresu a bojujete s časom. Vtedy je prirodzené, že častejšie siahnete po „životabudičoch“. Účinok kofeínu je však pre nervovú sústavu opačný a môže ešte viac prispievať k nervozite a úzkosti.

2. Budete mať lepší spánok

Posledná káva o 16. hodine popoludní znamená, že ešte o 22. hodine večer bude cez vaše telo prúdiť polovičná dávka kofeínu. Štúdie poukazujú na jeho vplyv na spánkový cyklus. Môže vám spôsobiť nočný nepokoj, potenie aj pravidelné budenie. Rovnako tak môže súvisieť aj s dennou ospalosťou. Skúste si dať miesto poobednej kávy za hrsť orieškov, ktoré vám dodajú energiu aj vzpruhu pre mozog.


Mohlo by vás zaujať: Povzbudenie bez kofeínu: Tieto náhrady čiernej kávy vás nabijú energiou


3. Zuby budú zdravšie a belšie

V káve a čaji sa nachádza vysoký obsah trieslovín, ktoré postupne môžu spôsobovať zmenu farby skloviny. Zuby kávičkárov tak nadobúdajú nepekný žltkastý až hnedastý nádych. Navyše, káva patrí medzi mierne kyslé nápoje s pH 5,0 – 5,1, a tak prispieva k zmäkčovaniu skloviny a oslabovaniu zubov.

4. Zlepší sa vstrebávanie živín

Ľudia, ktorí majú problém s nízkou hladinou železa, by mali obmedziť príjem kofeínu. V káve je obsiahnutá látka s názvom tanín, ktorá spomaľuje až bráni vstrebávaniu železa v črevách. A nielen to! Taníny znižujú aj absorpciu vápnika a vitamínov skupiny B. Obmedzenie kofeínu je vhodné najmä u ľudí vo vyššom veku, kedy už dochádza k pomalším pohybom čriev a sťaženému tráveniu. Úplne opačný problém môžu mať ľudia s citlivým trávením, bez ohľadu na vek – väčšie množstvo kofeínu u nich urýchľuje pohyby čriev a môže mať až laxatívne účinky.

5. Zníži sa krvný tlak

Kofeín môže zvyšovať krvný tlak v dôsledku stimulačného účinku, ktorý má na nervový systém. Ak patríte k ľuďom, u ktorých je vyššie riziko srdcovo-cievneho ochorenia a vypijete 3-5 šálok kávy denne, pokúste sa toto množstvo znížiť. V prípade, že vlastníte doma tlakomer, urobte si rýchly test, ktorým otestujete svoju citlivosť na kofeín. Odmerajte si krvný tlak pred vypitím kávy a potom 30 minút po jej vypití. Ak tlak stúpne o 5 až 10 bodov, ste citliví.


Mohlo by vás zaujať: Čím nahradiť rannú šálku kávy? Existuje množstvo alternatív, s kofeínom i bez


6. Obídu vás výkyvy nálad

„Nehovor na mňa, kým som nemal svoju rannú kávu!“ Viacerí z nás sa ráno budia ako zamračení mrzúti a až po tej svojej šálke sa konečne môže začať pekný deň. Kofeínové nápoje majú tú moc, že sa dokážu „pohrať“ s chémiou v našich mozgoch. Aj pri nedostatku sa môžu dokonca objaviť abstinenčné príznaky. Je pre ne typické podráždenie, zvýšená agresivita, nevľúdnosť, prudké zmeny nálad či dokonca až mierne vnútorné chvenie. Objavuje sa v rozpätí 12–24 hodín od poslednej kávy.

7. Krajšia pokožka

Ak veľká dávka kofeínu u vás spôsobuje nekvalitný spánok a ťažšie prežívanie stresu, výsledkom môže byť bledá, unavená a strhaná pleť. Podľa odborníkov kofeín znižuje aj syntézu kolagénu a teda nepriamo prispieva k oslabeniu pokožky, vlasov a nechtov. Pri príjme kofeínu je dobré nájsť zlatú strednú cestu. Reč nie je totiž len o káve. Kofeín obsahujú čaje, kolové aj energetické nápoje, preto by sme si mali dávať pozor, aby sme to s dennou dávkou neprehnali.


Koľko kávičiek si denne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame