Ako byť ideálnym starým rodičom? Čas s vnúčencami predlžuje život

Stará mama

gettyimages

Opäť vás mladí poprosili, aby ste im postrážili deti, lebo si chcú zájsť do kina? Či už patríte k starým rodičom, ktorí sa ochotne ujmú vnúčat aj z vlastnej iniciatívy, alebo radšej čakáte, kým vás požiadajú, podstatné je, aby ste s tým neprestávali. Vedci totiž zistili, že čas strávený s vnúčatami starým rodičom výrazne prospieva!

Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Evolution and Human Behavior, mali starí rodičia, ktorí strážili vnúčatá alebo sa nejakým spôsobom podieľali na starostlivosti o ne, v priebehu 20 rokov nižšie riziko úmrtia, ako ich rovesníci, ktorí s vnúčatami čas netrávili. V praxi, čím viac budete so svojimi vnúčatami, tým máte väčšiu šancu zostať v dobrej kondícii.

Dlhodobú štúdiu realizovala Berlin Aging Study, ktorá sledovala výsledky viac ako 500 ľudí vo veku od 70 rokov. A výsledok? Starí rodičia, ktorí trávili čas s vnúčatami, žili až o 5 rokov dlhšie.

Viac pohybu, menej stresu

Na otázku, ako prítomnosť detí a starostlivosť o ne seniorom prospieva, existuje viac odpovedí. Každý rodič vie, že pri deťoch sa nedá veľmi oddychovať. To značí, že babka a dedko, ktorí strážia svoje vnúčatá, posilňujú svoju fyzickú kondíciu a zostávajú dlhšie fyzicky aktívni.

S vnúčatami sa im tiež otvára nový svet, bezprostredný a úprimný a to prispieva k zníženiu stresu. No a bonusom je posilňovanie mentálnych funkcií – hraním sa, čítaním rozprávok či učením básničiek a riekaniek starí rodičia trénujú svoj mozog a dlhšie si tak zachovajú čulosť a vitalitu.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete byť skvelým starým rodičom? Poradíme, ako zlepšiť vzťah s vnúčatami


Ako často byť s vnúčatami?

Zapájať sa do starostlivosti o vnúčatá je naozaj prospešné, no aj tu treba zdôrazniť, že všetko musí mať svoju mieru. Seniori vo vyššom veku by určite nemali preceňovať vlastné sily a čas strávený s vnúčatami by mal byť pre nich radosťou a nie každodennou povinnosťou.

Otázka, ako často vídať svoje vnúčatá je však veľmi individuálna. Dôležitý je najmä vek a zdravotný stav starých rodičov – inak sa správajú „mladí“ starí rodičia, ktorí sú plní energie, a inak dôchodcovia pred osemdesiatkou.

Podstatné je tiež to, či starý rodič ešte pracuje, alebo je už na dôchodku. No a záleží aj na počte vnúčat a na ich veku. Ak bývate od vnúčat ďaleko a častejšie návštevy nie sú možné, vynahradiť im to môžete počas predĺžených víkendov alebo cez prázdniny.

Pomoc pri starostlivosti o vnúčatá je v každom prípade vecou vzájomnej dohody a nastavenia pravidiel, ktoré by mali v čo najvyššej miere vyhovovať všetkým stranám.


Mohlo by vás zaujímať: Psychológ má vo výchove detí jasno: Starí rodičia do nej nemajú zasahovať


Dve zásady dokonalého starého rodiča

Každá babka a dedko chce byť pre svoje vnúčatá tým najlepším starým rodičom. Je však potrebné dodržiavať dve dôležité zásady, aby ste sa vyhli prípadným nedorozumeniam a konfliktom. Na čo si teda dať pozor?

1. Nezasahujte do výchovy!

Výchova je záležitosť rodičov. Nesnažte sa „liezť im do kapusty“. Uvedomte si, že aj keď vám ten váš systém pripadá správny, vaše deti môžu mať o výchove celkom iné predstavy. Nakoniec, doba pokročila a dnes sa v mnohých veciach presadzujú úplne iné postupy, ako pred pár rokmi.

Komunikujte so svojimi deťmi, zistite, aké uplatňujú výchovné pravidlá, odmeny či tresty, a rešpektujte ich. Starí rodičia by mali ctiť zásady, ktoré vo výchove nastavili rodičia a to aj vtedy, keď s nimi celkom nesúhlasia. V žiadnom prípade by sa nemali pasovať do úlohy náhradných rodičov, ale pri výchove vnúčat by ich mali len dopĺňať.

2. Buďte trpezliví

Alfou a omegou pri výchove je trpezlivosť. V dnešnej hektickej dobe jej rodičia nemajú nazvyš, vy sa však nikam ponáhľať nemusíte. A práve to je vašou silnou stránkou. Vnúčatá máte vždy len na určitý čas, bremeno každodennej výchovy teda odpadá.

Poskytujte svojim vnučkám a vnukom pochopenie, odovzdávajte im celoživotné skúsenosti. Vezmite ich na miesta svojho detstva, porozprávajte im, ako ste vyrastali, prezerajte si s nimi fotoalbumy a vyvárajte im tie najväčšie dobroty na svete. Radujte sa z toho, že svojim vnúčatám prinášate úplne iný rozmer do života, a že ste pre ne nenahraditeľní.


Ako je to u vás? Koľko času venujete svojim vnúčatám a aké aktivity s nimi robíte? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame