Bolí vás po zmrzline či ľadovom nápoji hlava? Máme pre vás rady, ako sa opäť cítiť v pohode

žena je zmrzlinu

Zmrzlina spôsobuje aj zdravotné ťažkosti (Foto: Gettyimages)

Teplé letné počasie si vyžaduje niečo na schladenie. Lahodným kokteilom alebo zmrzlinou nepohrdne skoro nikto. U niektorých ľudí nemá jedenie mrazeného krému žiadne následky, u iných sa ale môžu dostaviť bolesti hlavy, ktoré bývajú dosť silné. Aké sú príčiny a ako im čeliť?

Na vine sú nervy

Na terase kaviarne popíjate pohárik limonády s ľadom a zrazu prichádza nepríjemný pocit. Ako keby ste v zime ponorili holé ruky do ľadovej vody. Vzápätí si siahate na čelo, akoby to bol mozog, čo trpí. Nie je tomu tak. V skutočnosti sa bolesť rozvinie, keď sa ľadová potravina dostane do kontaktu s cievami poschodia. Najskôr stiahnu a potom zase rozšíria.

Reakcia sa dotkne trojklanného nervu, ktorý odovzdá informáciu do mozgu a vyvolá migrénu. Tento nepríjemný pocit môže dokonca vychádzať aj z hrdla. Keď jeme zmrzlinu, krčná tepna sa prudko ochladí a stimuluje mozog tak, že nakoniec rozpúta migrénu.

Prečo niektorí ľudia môžu jesť zmrzlinu aj na litre, zatiaľ čo iní trpia pri zjedení maličkého kúsku? K reakcii na tepelný šok sú náchylnejší ľudia trpiaci migrénami. Pričom 10 až 20 percent svetovej populácie trpí bolesťami hlavy.

Problémy môžu byť vyvolané najrôznejšími príčinami:

  • Zmeny vnútorného stavu – menštruácia, emócie, nedostatok alebo prebytok spánku, ťažké jedlo, alkohol
  • Zmeny vonkajšieho stavu – vietor, teplo, búrky

Aspirín vám nepomôže

Ak sme citliví na chlad, je prehĺtanie zmrzliny zlý nápad, aj keď je vonku horúco. Bolesť hlavy silnie s tým, ako jeme väčšie množstvo, a ako rýchlo ju prehĺtame. Pre osoby, ktoré trpia migrénami nie je príliš vhodné konzumovať studené jedlá a nápoje vôbec. Aby sme predišli nepríjemnostiam a pokúsili sa im úplne vyhnúť, radí neurologička jesť pomaly.

Ak vypijeme nadmerné množstvo ľadovej citronády, paracetamol ani aspirín nepomôže. Tento jav je čisto mechanický a prechodný, nemusíme sa obávať žiadnych neurologických dôsledkov. V praxi je najlepším liekom zostať päť až 15 minút v pokoji.

Zdroj: ČTK
Odporúčame