Slováci stále patria medzi najväčších pivkárov: Lidl si pre nich pripravil špeciálnu akciu

Čapované pivo.

Pivo patrí medzi najobľúbenejšie nápoje Slovákov. Zdroj: Getty Images

Pivo sa na Slovensku stále teší veľkej obľube a aj preto patríme do rebríčka TOP 10 najväčších konzumentov v Európe. Viete, koľko zlatistého moku sa u nás priemerne vypije, či o tom, že aj pivo má svoj medzinárodný deň?

Prvý augustový piatok má pivo sviatok

Beer (angličtina), Bier (nemčina), cerveza (španielčina) či øl (dánčina) – to sú preklady slova pivo v rôznych jazykoch. Hoci má každé inú chuť, poznajú ho po celom svete. V roku 2007 založil podnikateľ a pivný nadšenec Jesse Avshalomov s priateľmi zo Santa Cruz v Kalifornii medzinárodný deň piva. Oslavuje sa vždy v prvý augustový piatok. Pivo si však môžete dopriať, kedykoľvek naň máte chuť.

Každý Slovák vypije ročne približne 120 veľkých pív, najmenej za 30 rokov

Slovensku patrilo podľa údajov z roku 2020 v rámci Európy 10. miesto v konzumácii piva na jedného obyvateľa. Na čele sú najväčší pivkári na svete – Česi. Tí vypijú približne 135 litrov, nasleduje Rakúsko so 100 litrami a Nemecko s 95 litrami. V prípade Slovákov to vychádzalo na 60,2 litra piva, čo je zhruba 120 veľkých pív. Je to však najmenej za posledných 30 rokov. Mimochodom, rok 1990 bol rekordný, na Slovensku vtedy každý obyvateľ vypil v priemere necelých 96 litrov piva za rok. Najnižšiu spotrebu majú stredomorské krajiny. Francúzi vypili 33 litrov na osobu, Taliani 31 a Gréci 28 litrov.

Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Zdroj: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Na Slovensku sa vyrobilo viac než 161 miliónov litrov

Paradox je, že najviac piva zo Slovenska smerovalo do susedného Česka – drvivú väčšinu však tvorilo nealkoholické pivo, až 88 %. Slovenské pivovary, ktoré mali nad 20 zamestnancov, minulý rok vyrobili a zároveň predali viac než 161 miliónov litrov alkoholického piva a popritom aj 6 miliónov litrov nealkoholického piva. Najväčšími výrobcami piva v rámci EÚ boli v roku 2020 Nemecko, Poľsko, Španielsko a Holandsko.

Vyskúšajte pivá z remeselných pivovarov

Popri veľkých pivovaroch a známych značkách, ako napríklad Zlatý Bažant, Urpiner, Šariš, Kozel, Gambrinus či Staropramen, sú na Slovensku dostupné aj mnohé pivá z regionálnych remeselných pivovarov. Jedným z nich je aj Kaltenecker z Rožňavy, ktorý sa stal pomerne rýchlo najoceňovanejším slovenským pivovarom. Patrí sem aj Karpat z Hrnčiaroviec nad Parnou pri Trnave. Spotreba nášho národného pokladu klesá, a aj preto chce Lidl práve tomuto segmentu pomôcť. Pre zákazníkov teraz pripravil špeciálnu ponuku – až 29 vybraných pív od rôznych značiek si budú môcť kúpiť v akcii. Patria sem aj pivá z týchto dvoch remeselných pivovarov, ktoré sme osobne vyskúšali.

Ochutnávka pív Kaltenecker a Karpat:

Yakima (13°) – polotmavé, extra horké kvasinkové pivo s vôňou citrusových plodov. Je to vrchne kvasené pivo, ktoré je chmelené za studena chmeľom z údolia Yakima v štáte Washington. Zahoďte predsudky, rozhodne sa oplatí ho vyskúšať.

Tmavý ležiak Brokát (13°) – ide o jedno z najoceňovanejších pív v portfóliu značky Kaltenecker. Prekvapí vás kombinácia chuti, ktorá prináša spojenie kávy a horkej čokolády. Na rozdiel od väčšiny tmavých pív nie je sladký a vyniká vyváženou horkosťou a jemnou sladovou chuťou.

Fiesta (12°) – vrchne kvasené pivo, ktoré vás osloví zlatožltou farbou a citrusovou vôňou. Je zložené zo špeciálneho sladu Pale Ale a amerického chmeľu. Aj vy v ňom zacítite chuť citróna, mandarínky a tropického ovocia.

Pivo Kaltenecker.
Zľava druh piva Yakima, Brokát a Fiesta od značky Kaltenecker. Zdroj: Plnielanu.sk

Pšeničné pivo Weizen (12°) – ak obľubujete mútne a kyslé pivo, je to pre vás ideálny druh. Príjemnú chuť citrónov dopĺňa muškát, vanilka a banán. Pre Slováka menej tradičné pivo, ktoré si však získa vašu priazeň.

Nefiltrovaný svetlý ležiak Kaltenecker 11° – už na prvý dúšok vás očarí kombinácia jačmenného a špeciálneho karamelového sladu. Je chmelené dvomi druhmi aromatického a horkého chmeľu. Fanúšikovia poctivej horkosti si prídu na svoje!

Pivo Kaltenecker.
Pšeničné pivo Weizen a nefiltrovaný svetlý ležiak Kaltenecker 11°. Zdroj: Plnielanu.sk

Summer ALE Zero – aj nealkoholické pivo môže chutiť výborne. Ak si chcete dopriať zlatistý mok bez alkoholu, vyskúšajte tento druh, pri ktorom bude naozaj ťažké rozoznať ho od klasického piva.

Apache IPA (14,5°) – skratka IPA znamená India Pale Ale a je to chmelený štýl piva. Tento druh polotmavého piva v sebe ukrýva chmeľ Chinook a Citra, objaviť tak môžete pravú americkú chuť, pri ktorej vás prekvapí príjemná citrusová príchuť.

Summer ALE California (11°) – ľahké osviežujúce pivo vám rýchlo uhasí smäd a hodí sa na hocijakú príležitosť. Vyniká najmä chmeľovo-citrusovým podtónom, ktorý sa vyslovene hodí na letné obdobie.

Pivo Karpat.
Zľava nealkoholické pivo Summer ALE Zero a alkoholické druhy piva Apache IPA, Summer ALE California a Eagle American IPA od pivovaru Karpat. Zdroj: Plnielanu.sk

Ktoré si vyberiete vy?

Ste tradičný pivkár alebo iba chcete vyskúšať zaujímavé pivné značky? V Lidli bude od štvrtka 18. augusta v akcii viac než 29 druhov pív, pričom až 10 z nich tvoria pivá zo slovenských remeselných pivovarov Karpat a Kaltenecker. Okrem toho sú pre vás pripravené aj mnohé ďalšie pivá. Je len na vás, ktoré si získa vašu priazeň.

VIAC O AKCIÁCH V LIDLI

Pivá Kaltenecker a Karpat.
Zdroj: Plnielanu.sk

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame