Ako mať stres pod kontrolou? Najlepšie za pomoci sexu i športu

Žena

thinkstockphotos.com

Vo väčšine prípadov sa nedá pred stresom ujsť. Treba sa tak naučiť, ako si s ním poradiť. Pre naše zdravie je dôležité vedieť ho prijať, naučiť sa ho zvládať a dokázať ho eliminovať. Možností, ako mu čeliť, je veľa: pravidelné cvičenie, výživná strava, dostatočný oddych alebo sex. Každý z nás môže prísť na to, akým spôsobom sa vie so stresom vyrovnať najlepšie.

Dôležitá je rovnováha

Bežne sa pojem stres chápe negatívne. Pritom pre náš organizmus je určitá miera záťaže potrebná. Pomáha zlepšiť náš výkon a tvorivosť, posúva naše limity. Ak je však nápor stresu príliš silný a pretrváva dlhodobo, môže byť spúšťačom mnohých ochorení.

Naopak, jeho neprítomnosť môže viesť k únave, nude, apatii alebo k depresii. Je nevyhnutné nájsť vyvážený stred medzi týmito dvoma extrémami, aby sme si mohli udržať pevné fyzické i psychické zdravie.


Mohlo by vás zaujímať: 10 spôsobov, ako sa rýchlo zbaviť stresu: Skúste ich aj vy


Čo v nás vyvoláva stres?

Ľudia v našom okolí, informácie, udalosti či situácie. Vyvolávačmi stresu môžu byť rôzne životné okolnosti, ktoré si od nás vyžadujú prispôsobiť sa zmene. Niekedy nás môžu stresovať vlastné myšlienky a postoje. Stres je súčasťou nášho života. Prináša pocit ohromnej radosti, uspokojenia, alebo, naopak, obrovský smútok, strach či sklamanie. Záleží na nás, ako ho vnímame a ako s ním zaobchádzame.

Najlepší postoj k stresovým faktorom

Viacero výskumov potvrdilo, že ľudia hodnotia stresové podnety troma rôznymi spôsobmi:

  • ako nenapraviteľnú škodu
  • ako nebezpečenstvo
  • ako výzvu

Napríklad, ak človek stratí prácu a zaujme k problému prvý postoj, ľahko upadne do sebaľútosti. Zmarí si možnosť zmeniť okolnosti, v ktorých sa nachádza. Ak si zvolí druhý postoj, jeho očakávanie budúcnosti sa naplní úzkosťou a neistotou. Ale v prípade, že je schopný vnímať situáciu ako výzvu, jeho šance na nájdenie si novej práce budú oveľa väčšie.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Vedci prišli so zaujímavým zistením: So stresom zatočí práve táto pesnička


Top nástroje proti stresu

Dlhodobé pôsobenie stresu zanecháva často hlboké stopy na zdraví. Proti škodlivým účinkom záťaže sa však môžeme brániť pomocou rôznych prostriedkov. Nájdite si vaše vlastné spôsoby, ktoré vám pomôžu zvládať stres:

Zdravá životospráva: Pre nedostatok času ľudia menia stravovacie návyky. Zanedbávajú raňajky, potom sa zase prejedajú, ich strava je nepravidelná a málo výživná. Správna životospráva je však kľúčová pre zachovanie zdravia a zvládanie stresu. Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám, alkoholu, kofeínu aj cigaretám. Vyberajte si zdravé a ľahko stráviteľné jedlá. Jedzte aspoň 3-krát denne a pravidelne dopĺňajte tekutiny.

Fyzická aktivita: Pohyb dokáže odbúrať stres a psychickú únavu. Pri cvičení sa vylučujú endorfíny, ktoré vyvolávajú príjemné pocity a chránia organizmus pred účinkami stresu. Vyberte si aktivitu primeranú vášmu veku, zdravotnému stavu a celkovej kondícii. Ak ste pohyb zanedbávali, začnite menšou záťažou a pomaly ju zvyšujte. Telo si postupne zvykne a cvičenie pomôže navodiť stav telesnej i duševnej rovnováhy.

Sex: Pri tejto aktivite sa takisto vylučujú hormóny dobrej nálady. Stres a sex spolu úzko súvisia a ovplyvňujú sa. Je ťažké oddeliť stres od problémov v sexe a opačne. Nedostatok sexu a sexuálne ťažkosti môžu spôsobovať stres. Ak je stres vyvolaný inou príčinou a je príliš silný, poznačí to aj pohlavný život. Človek je ešte viac náchylný na negatívne účinky stresu. Na druhej strane kvalitný sexuálny život je najlepšou prevenciou stresu. To môže motivovať k väčšej sexuálnej aktivite. A to zase podporuje odolnosť voči stresu.

Dostatočný oddych: Kvalitný spánok je pre psychickú vyrovnanosť základ. Účinným nástrojom na dosiahnutie uvoľnenia je aj relaxácia: meditácia, hlboké dýchanie, masáž alebo muzikoterapia. Možností je viacero, hlavne si doprajte čas pre seba. Snažte sa vyhnúť nadmernej únave, nepreceňujte svoje sily a nezabúdajte ani na dovolenku.

Pevné životné základy: Milujúca rodina, dobrí priatelia, práca, ktorá vás napĺňa, viera a zmysel života. To sú účinné nástroje proti stresu – pomôžu vám prekonať prekážky a dosiahnuť vytýčené ciele. Snažte sa pomáhať ostatným. Prinesie to úľavu aj vám a vaša myseľ sa odvráti od vlastných problémov.

Pozitívne myslenie: Tešte sa z maličkostí a pripomínajte si všetko pozitívne. Je toho viac, za čo môžete byť každý deň vďační. Nezabúdajte sa usmievať. Problémové situácie vyriešite s nadhľadom, bez zbytočného stresu. Jedným z kľúčov radostného a spokojného života je venovať viac pozornosti dobrým veciam než zlým. 


Čo v boji so stresom najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame