Ako dohliadnuť na osamelých seniorov? Poznáme možnosti, vďaka ktorým odkontrolujete rodičov aj na diaľku

Monitorovacie zariadenia

Moderné technológie vedia na seniorov dohliadnuť a privolať im pomoc (Zdroj: GettyImages)

Máte aj vy starých rodičov, ktorým nemôžete byť neustále na blízku, aj keď by ste chceli? Možno pre vás máme hneď niekoľko riešení. V dnešnej dobe, keď za nás mnohé úkony vykonávajú stroje a technológie, môžeme aj túto činnosť posunúť na neomylných pracovníkov. Predstavíme vám zopár zariadení, s ktorými budú vaši rodičia vždy v bezpečí kvôli nepretržitému monitoringu.

 

Vie ich senior ovládať?  /  Produkty Núdzové tlačidlo  /  Produkty Santea  /  Produkty Monse

 

Monitorovanie a dohľad, aj keď ste v práci

Možno si ale kladiete otázku, prečo by mali vášho rodiča monitorovať technologické výdobytky? Ak pracujete, nemôžete mať rodičov pod dohľadom nepretržite, no technológie áno. Nemyslíme teraz bežné zariadenia ako smartfóny, ktoré treba takmer denne nabíjať. Tieto, ktoré sme vybrali, vydržia celé mesiace aj roky bez nabíjania a preto nezaťažujú seniorov zbytočnými starosťami.

Rozumie si senior s novými technológiami?

Na to, aby mohli seniori používať zariadenia na monitoring, nepotrebujú veľké znalosti nových technológií. Mnohé sú práveže vyrábané tak, aby ich senior vedel bez problémov používať. Majú veľké tlačidlá s výraznými a sýtymi farbami, hlasového asistenta a mimoriadne jednoduché používanie.

V drvivej väčšine prípadov stačí na aktivovanie zariadení jedno tlačidlo, ktoré si senior nezmýli. Používanie je jednoduché a hneď po inštalácii vám obsluha rada vysvetlí používanie a odpovie na vaše prípadné otázky. Monitorovacie zariadenia vedia sledovať množstvo faktorov a vyskladať si ich viete podľa vlastnej potreby.

Núdzové tlačidlo

Projekt Núdzové tlačidlo vznikol na Slovensku ešte v roku 2012. Má teda 10-ročnú skúsenosť s monitorovacími zariadeniami, no vývoj a výroba pod značkou Legrand majú už takmer 40-ročnú tradíciu. Vo svojom odbore sú akreditovaní. V niektorých európskych krajinách dokonca funguje celonárodné call centrum, ktorá na Slovensku ešte chýba, čo sa v Núdzovom tlačidle snažia zmeniť. Zaujať by vás mohli tieto dva produkty.

NOVO

Prvým, ktorý vám predstavíme, je zariadenie NOVO. Skladá sa z dvoch častí – núdzového poplachového telefónneho systému, ku ktorému viete pripojiť takmer 50 rôznych snímačov a vodotesného náramku, ktorý má senior neustále na ruke. S poplachovým systémom vie senior komunikovať.

„Výdrž batérie v najdôležitejšom nástroji – náramku, sa počíta v rokoch. Nie je potrebné ho nabíjať, ani nijak inak sa oň starať. Je vodeodolný a mechanicky odolný, zvládne celodenné nosenie v domácnosti, na záhrade, pri práci aj pri odpočinku. To je základným princípom schopnosti privolať si pomoc – mať ho v každej situácii na/pri sebe, dokonca aj počas sprchovania. Fungovanie systému nie je závislé od nie vždy spoľahlivej WiFi či bluetooth technológie,“ povedal pre náš web Tomáš Kútny, výkonný riaditeľ spoločnosti tnTEL, ktorá zariadenia dodáva.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Preskúmali sme zdravšie náhrady bieleho cukru: Hnedý, kokosový, med aj stévia + nové sladké tipy!

Samotný poplachový systém pritom aj počas vypadnutého prúdu vydrží 450 hodín v pohotovostnom režime, čo je zhruba 18 dní. Najčastejšie je monitorovaná práve základná potreba používateľa a teda privolanie pomoci. Okrem toho môže byť nastavená aj na privolanie pomoci v prípade pádu, straty vedomia, neaktivity (resp. cievnej príhody), vytopenia, požiaru, dymu, úniku plynu a ďalších.

Na aktivovanie privolania pomoci stačí stlačiť jediné veľké tlačidlo na náramku. Kam sa vie cezeň senior dovolať? „V zásade kamkoľvek,“ pokračuje Tomáš Kútny. „Je to vecou konfigurácie zariadenia, ktorú bezplatne vykonáme pred odovzdaním používateľovi.

Najčastejšie je podľa neho komunikácia smerovaná na rodinných príslušníkov, blízkych, či susedov. Zariadenia máme nasadené aj v mestách a obciach, ktoré ich poskytujú vybraným občanom vrátane služieb terénnych pracovníkov. Vtedy zariadenie telefonuje konkrétnemu opatrovateľovi/ošetrovateľovi. Spolupracujeme taktiež s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky, ktorí prevádzkujú komerčné profesionálne call centrum, kam sa môže používateľ vďaka nášmu zariadeniu dovolať.“ Tam už so seniorom komunikuje špeciálne vyškolený personál.

FALL

Druhý produkt, ktorý nás zaujal je náramok FALL, ktorý, ako jeho názov napovedá, detekuje pády. Tvorí ho taktiež jedno tlačidlo, ktorého stlačením si vie senior privolať pomoc. Okrem toho však náramok dokáže identifikovať pád, napríklad v prípade straty vedomia alebo len náhlej nevoľnosti. Ako je však docielené, aby rozoznal pád a nie len prudký pohyb?

„Má v sebe zabudované detektory – gyroskopy, ktoré neustále monitorujú a vyhodnocujú situáciu,“ prezradil Tomáš. „Pád má špecifické fyzikálne danosti – vznik, zrýchlenie, trvanie, intenzitu, ukončenie, nehybnosť… Všetky tieto premenné sú neustále vyhodnocované, preto je falošných poplachov minimum. Na druhej strane, vždy lepšie, ak vznikne falošný poplach, ako by mal používateľ ležať bez pomoci v kúpeľni niekoľko hodín či dní.“

Produkt FALL môže senior nosiť na krku, na ruke či ako brošňu na oblečení. Aj toto zariadenie je vodeodolné a funguje pomocou batérie. Tú stačí vymeniť každé dva roky, zariadenie sa nijako nenabíja. Ide o vhodný doplnok k asistentovi NOVO.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jednota dôchodcov spúšťa petíciu na pomoc seniorom: Čo všetko sa snažia do konca roka presadiť?

Produkty Santea

Aj spoločnosť Santea ponúka niekoľko podobných, no predsa trochu odlišných produktov. Konkrétne ide tiež o hlasového asistenta a náramok, no zaujal nás aj dávkovač liekov, s ktorým si senior nikdy nezmýli predpísané medikamenty.

SanteaBox

Podobne ako zariadenie NOVO, aj SanteaBox je skrinka s tromi tlačidlami, s ktorou dokáže senior komunikovať. Vďaka skúsenostiam spoločnosti vám zariadenie napoja na všetky potrebné senzory v dome či byte – napríklad senzor dymu, plynu a podobne. Dôležitým aspektom zariadenia je jeho obojstranná komunikácia. Systém vie navyše vyhodnotiť problém aj sám a zavolať pomoc na vlastnú päsť, čo sa hodí napríklad v prípade, že senior zaspal.

„Človek v ohrození nemusí prísť k telefónu, aby si zavolal pomoc,“ hovorí pre náš web Daniel Chrobák z technickej podpory Santea. „Domáce tiesňové volanie môže využiť kdekoľvek a kedykoľvek v byte. Prístroj má citlivý mikrofón a reproduktor, ktoré zabezpečia rozhovor s dispečingom z celého bytu klienta. V celom priestore bytu sú namontované citlivé SOS tlačidlá a senzory, ktoré v prípade núdze spoja dohliadanú osobu s dispečingom. Prístroj dokáže ďalej plnohodnotne pracovať, aj keď vypadne prúd. Využíva pri tom svoju batériu.“  Všetky zariadenia vedia komunikovať v slovenskom jazyku.

Santea Watch

Aj Santea ponúka náramok, avšak v podobe hodiniek. Displej na nich ukazuje čas, dátum signál, stav batérie a stav samotného pacienta. Majú SOS tlačidlo, ktorým sa senior bez problémov dovolá, kam potrebuje. Hodinky majú aj vnútornú pamäť, do ktorej zaznamenávajú údaje GPS. Tá sa aktivuje len po zapnutí SOS tlačidla.

Spýtali sme sa na výdrž batérie hodiniek, nakoľko na webe sme tento údaj nenašli. „Batéria vydrží v štandardnom režime spravidla približne 3 dni,“ odpovedá Daniel Chrobák. „Môže sa ale stať, že pre klienta, ktorý má väčšie riziko úrazu, resp. zdravotné komplikácie, nastavujeme tzv. pohotovostný režim, kde sa hodinky spájajú a komunikujú s pultom častejšie, vtedy vydrží baterka približne jeden, maximálne 2 dni. Ale nabíjanie je veľmi pohodlné, používame magnetickú nabíjačku, hodinky len priblížite ku káblu a tie sa sami zapoja. Odporúčame klientom nabíjať hodinky každú noc.“

Náramok vie monitorovať a vyhodnocovať zdravotný stav samotného pacienta – jeho krvný tlak, srdcový tep, pohybovú aktivitu a podobne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Viete, ako sa ochrániť pred letnou búrkou? Toto počas nej nikdy nerobte!

Santea Pillbox

Posledným produktom, ktorý vám predstavíme, je kruhový dávkovač liekov Pillbox. Je plne automatizovaný a pripomína seniorom dávkovanie liekov. Do krabičiek po obvode len umiestnite lieky, ktoré musí senior užívať a nastavíte časový interval. Vyvarujete sa tak chybám s podávaním liekov a ich výpadok zistíte vždy včas.

Zásobník má dohromady 28 priehradiek a vybrať si môžete až štyri upozornenia za deň. Aj toto zariadenie komunikuje v slovenskom jazyku. Upozornenie, že pacient musí užiť lieky, sa dá nastaviť ako zvuk, vizuálna pomôcka alebo ich kombinácia.

Produkty Monse

Ako posledné vám predstavíme Monse. Ide o komplexný monitorovací systém s pohybovými senzormi a SOS tlačidlom. Jeho bezdrôtové senzory rozmiestnite po dome v závislosti od potreby. Nainštalovať ich vie aj technicky menej zdatný človek. Na ich sprevádzkovanie je potrebné pripojenie k internetu, ktoré odosiela údaje o pohybe do mobilu. Nebojte sa však, nejde o žiadne kamery ani mikrofóny, len o senzory snímajúce rýchle pobyty, prípadne otvorené vchodové dvere a podobne.

Celým postupom inštalácie vás prevedie online manuál, ktorý nájdete na webstránke firmy. Výhodou je, že senior nemusí mať na sebe žiadne zariadenie, pokiaľ sa nachádza v dome alebo byte. „Podmienkou na správne fungovanie systému Monse v domácnosti je vhodný počet a umiestnenie prvkov senzorickej siete v domácnosti. V takom prípade je zaznamenávaná aktivita/pasivita obyvateľa domácnosti počas jeho pohybu doma bez toho, aby mal na sebe umiestnené monitorovacie zariadenie,“ vysvetľujú na svojom webe.

Ak sa ale senior vyberie na prechádzku, je nutné vziať so sebou aj komunikátor, ktorým sa v prípade potreby dovolá kontaktnej osobe. V prípade núdze mu na volanie stačí stlačiť jediné SOS tlačidlo. Informácie o pohybe seniorov odosiela systém do mobilu či tabletu. Viete si tak presne pozrieť, či je váš rodinný príslušník v poriadku.

Zdroj: plnielanu.sk, nudzovetlacidlo.sk, santea.sk
Odporúčame