Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda

Nohy

sxc.hu

Úmorný problém, ktorý trápi mnohých z vás. Kurie oká vedia poriadne znepríjemniť život. Ak sa pýtate, ako sa dá týchto ťažko odolných ničomníkov zbaviť, prinášame vám niekoľko osvedčených domácich receptov, ktoré skutočne fungujú. Netrápte sa viac a kráčajte už konečne bez bolesti.

Kurie oko – keď chôdza bolí

Jedná sa o miesta so stvrdnutou suchou kožou, ktoré vznikajú najmä v partiách s kĺbovými a kostnými vyvýšeninami či nedokonalosťami. Týka sa teda najmä ľudí s určitými ortopedickými problémami, no samozrejme nepostihuje len ich. Kurie oko je nepríjemnosť, s ktorou vedie každodenný zápas množstvo ľudí nielen strednej a staršej generácie. Nakoľko je tento problém veľmi rozšírený, ortopédi, chirurgovia a pedikérky sa s ním stretávajú prakticky denne.


Mohlo by vás zaujať: Zdobia vás starecké škvrny? Takto sa ich môžete zbaviť!


Ako vzniká?

Kurie oko (clavus, vezikula) vzniká v dôsledku trenia, alebo nadmerného tlaku na určité miesto na nohe. Sú to kruhovité, niekoľko milimetrov (výnimočne až centimetrov) veľké a do žlta sfarbené vyvýšené útvary, ktoré pri chôdzi spôsobujú výraznú bolesť. Okolitá koža býva preto zväčša aj zapálená. Najčastejšie sa tento problém nachádza na miestach pri kosti, na prstoch nôh, alebo na chodidlách. Kurie oká sú vlastne zhlukmi odumretých buniek, ktoré majú svoj koreň a šíria sa až príliš živo.

Liečba je pomerne zložitá

Keďže kurie oko je zhluk buniek, ktorý rastie, jeho liečba veru nie je vôbec jednoduchá. Lekár vám najprv skúsi predpísať salicylovú masť, s ktorou si budete kurie oko potierať. Ak by nedošlo ku zlepšeniu, na rad by mohlo prísť opakované, alebo jednorazové vypálenie tekutým dusíkom. V tých najhorších prípadoch sa na rad dostane chirurg, ktorý kurie oko vyreže. V lekárni sa dajú kúpiť rôzne náplaste, ktoré však podľa slov vyliečených zaberajú len niekedy. Pomáha aj liečba pulzným svetlom. Pozor, kurie oká nikdy neodstraňujte nasilu!


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Účinné rady z prírodnej lekárne

Ak si s kurím okom chcete poradiť sami, pomocou rôznych domácich receptov a prírodnej medicíny, vyskúšajte tipy, odporúčané ľuďmi, ktorí sa pomocou nich kurieho oka úspešne zbavili:

  • cibuľová masť –  asi 3 týždne je potrebné natierať si kurie oko touto masťou, ktorú kúpite v lekárni, v intervale asi 2 – 3 krát denne. Pred spaním potrieť hrubšou vrstvou a prelepiť leukoplastom.
  • lastovičník väčší – oranžová šťava z tejto bylinky je podľa názorov ľudí, ktorí bojovali s kurími okami, asi ten najlepší prírodný liek. Stačí si jedenkrát denne potrieť kurie oko vytekajúcou šťavou zo zlomenej stonky tejto rastlinky a kurie oko po krátkom čase samé zmizne.
  • banánová šupka – odrežte si kúsok z banánovej šupky a na noc dajte na kurie oko. Prelepte leukoplastom, alebo previažte obväzom.
  • ocot s citrónom – koliesko citrónu je potrebné na tri dni namočiť do octu. Potom tento citrón treba na tri dni priložiť na kurie oko a strhnúť.
  • citrónová šťava s cibuľou – kurie oká pravidelne potierajte šťavou z citróna, zmiešanou s octom a posekanou cibuľou.
  • terpentín – handričku namočte do terpentínu, vyžmýkajte a každú noc upevnite na kurie oko. To zmäkne a po čase samé zmizne.
  • rozchodník prudký – listy tejto bylinky podrvte a pripevnite každú noc na kurie oko. Pozor však na zrak – šťava z tejto rastliny sa nesmie dostať do kontaktu s očami, pretože môže natrvalo poškodiť váš zrak!
  • hrozienka – prekrojiť a na noc priložiť na kurie oko.
  • nasolená cibuľa –  na noc je ju potrebné priložiť na kurie oko a previazať obväzom.

Čo pomáha na kurie oká vám? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame