Ako na Nový rok, tak po celý rok: Ľudové zvyky prinesú zdravie aj peniaze

Naši predkovia verili, že úspešný rok si možno privolať rôznymi novoročnými zvykmi. Mnoho z nich sa dodržuje dodnes, na iné sa trochu zabúda. Ak túžite po peniazoch, živote bez konfliktov a v plnom zdraví, rozhodne sa oplatí ich vyskúšať. Uvidíte, ako sa vám vyplatia.

Keďže Slovensko je bohaté na nárečia i zvyky, niet divu, že sa v závislosti od regióna môžu líšiť. Niekde sa dáva šošovica pod tanier ako symbol bohatstva na Vianoce, inde na Silvestra či na Nový rok.

Prvý do domu…

Úspešnosť celej domácnosti a jej obyvateľov vraj ovplyvňuje prvý človek, ktorý prejde na Nový rok cez jej prah. V žiadnom prípade by to nemala byť žena. Naopak, ideálny je muž, ale nie hocijaký. Mal by byť mladý a zdravý, v najlepšom prípade s čiernymi vlasmi.


Mohlo by vás zaujať: Univerzálny čistiaci prostriedok od matky prírody: Citrónom umyjete takmer všetko


Čo na tanier?

Aj potraviny, ktoré si na Nový rok doprajeme, majú symbolický význam. Na našom tanieri by nemala chýbať šošovica a bravčovina či mak, ktoré sú symbolom hojnosti. Vyhnúť sa naopak treba hydine a zajacovi, pretože by vraj šťastie a majetok uletelo resp. utieklo.  Jedla  by malo byť na stole toľko, aby sa každý najedol dosýta – tak, ako celý nasledujúci rok.

Domácnosť naporiadku

Azda viac ako ktorýkoľvek iný deň je dôležité, aby bola domácnosť „ako zo škatuľky“. Ľudia, zvieratá aj obydlie by malo byť čisté. V prípade opaku by mohla hroziť členom domácnosti v nasledujúcom roku choroba či dneť obylia.  Je zároveň dôležité, aby sa do domácnosti navrátilo všetko požičané a veci boli na svojom mieste, inak by v domácnosti stále niečo chýbalo.

Nový rok bez roboty…

Aj keď inak pracujete ako všelička, na Nový rok by ste sa mali podľa ľudových tradícií krotiť. Vešanie bielizne napríklad symbolizovalo ťažkú smrť či obesenie, zametanie smerom von z miestnosti tiež znamenalo vymietnutie teda smrť, preto bolo istejšie sa tejto činnosti nevenovať vôbec. V niektorých častiach Slovenska sa tiež nesmelo šiť, pretože by kury prestali niesť vajcia.

…a v dobrej nálade

Na Nový rok sa treba vyhýbať konfliktom, byť mierumilovný a v dobrej nálade. Takéto správanie by vám malo zaručiť, že celý rok budú vaše vzťahy v poriadku a bez hádok.


Aké zvyky dodržiavate na Nový rok vy? Podeľte sa o ne s ďalšími čitateľmi v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Zora
Odporúčame