Ako na šetrenie? Slováci sa snažia myslieť na budúcnosť, ale ide to ťažko

Bankovky

pixabay.com

Šetrenie. Pre jedných bežná súčasť narábania s mesačným rozpočtom, pre iných takmer cudzí pojem. Je jasné, že je vždy dôležité mať niečo v rezerve, ako však financie podeliť, aby nám niečo ostávalo a zároveň si nemuseli, takpovediac, trhať od úst?

Nedovoľujú nám okolnosti

Nedávny prieskum agentúry Focus ukázal, že až 63% Slovákov si nevytvára dostatočnú rezervu s tým, že úver alebo pôžičku spláca viac ako polovica opýtaných. Napriek tomu, že tieto čísla môže vyzerať alarmujúco, z iného prieskumu vyplýva, že sa skutočne snažíme šetriť. Zvyčajne nám to ale nedovoľujú okolnosti. Najčastejším dôvodom sú vyššie životné náklady pri nezmenenom príjme, nižší príjem domácnosti, odchod do dôchodku či vyššie výdavky na rodinu.

Viac ako sto eur mesačne

Koľko teda Slováci priemerne šetria? Podľa prieskumu spoločnosti IMAS International z júla 2017 to je približne 106 eur mesačne, čo je o 9 eur viac, ako pred rokom. Zároveň každý šiesty Slovák si je schopný odložiť mesačne 200 eur a viac. V tom sa podľa odborníkov ukazuje pokles nezamestnanosti a nárast reálnej mzdy.


Mohlo by vás zaujímať: Naučte sa sporiť efektívne: Poradíme vám, ako na to!


Rezerva ako motivácia

Slováci sú pre šetrenie motivovaní finančnou rezervou, ktorú chcú mať k dispozícii pre prípad núdze. Vyjadrilo sa tak až 94% opýtaných v zmieňovanom prieskume. Medzi ďalšie dôvody patrí tiež rekonštrukcia vlastného bývania alebo nákupy a to v prípade 70% opýtaných. Dve tretiny Slovákov šetrí bez konkrétneho cieľu, tri pätiny pre lepší príjem v starobe alebo skorší odchod do dôchodku.

Výdavky, úvery, šetrenie

Podľa odborníkov by mal byť rozložený v pomere 40:30:20:10. Prvé číslo zodpovedá bežnému chodu domácnosti. Tridsať percent je určených na splácenie úverov a lízingov. Je teda potrebné si splátky udržať do tejto výšky, aby sa ich vyrovnávanie nestalo nočnou morou.

Dvadsať percent z mesačného rozpočtu slúži na vytváranie zabezpečenia lepšej budúcnosti, ide teda o odkladanie peňazí na najbližšie roky. Či už pôjde o dôchodkový vek alebo nie. Množstvo ľudí vníma šetrenie ako odriekanie niečoho, čo by im malo spríjemniť život. Šetrenie by však malo byť vnímané pozitívnejšie.

Návšteva lekára, malé opravy či stratené okuliare sú nepredvídateľné situácie, na ktoré by mal byť každý pripravený. Preto je vhodné 10 % zo mzdy pravidelne odkladať ako rezervu pre takéto prípady.

Priblížiť svoje hospodárenie k optimálnym mieram 40:30:20:10 rozhodne nie je jednoduché, no pomôže vám pokojne riadiť chod domácnosti, nehovoriac o finančnej pohode a pokojnom spáku.


Mohlo by vás zaujímať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


Finančný denník pomôže

Rodinný rozpočet sa nedá meniť zo dňa na deň. Preto je rozumné začať upratovať svoje financie postupne. Ak nevieme, na čo míňame, nezistíme, kde môžeme ušetriť. Zapisovaním všetkých našich výdavkov do finančného denníka nastavíme zrkadlo vlastným nákupným návykom. To je prvý predpoklad dobrej kontroly nad výdavkami. Takáto kontrola nám tiež v budúcnosti pomôže dobre rozložiť mesačný rozpočet. Druhým predpokladom je stanovenie si cieľov, aby bolo jasné, koľko by sme mali šetriť a prečo to robíme.

Dôležitá je tiež úprimnosť. Manželia, či životní partneri by mali mať prehľad o financiách toho druhého. Zbytočné tajomstvá vytvárajú pocit napätia a vedú k hádkam. Naopak, ak si k financiám sadnete spoločne, rozpíšete si výdavky a príjmy, šetrenie bude hneď jednoduchšie.


Ako sa darí šetriť vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Filip, TASR, SITA
Odporúčame