Paradajky patria medzi najobľúbenejšie plodiny v našich záhradkách – a niet sa čomu čudovať. Ich pestrosť odrôd, farieb, veľkostí a tvarov z nich robí nenahraditeľnú zeleninu počas celej sezóny. Ich pestovanie je síce relatívne jednoduché, no ak si chcete vychutnať bohatú úrodu, je dobré vedieť niekoľko užitočných tipov.
1. Výber správnej odrody
Výber správnej odrody je základ úspechu. Na trhu nájdete široké spektrum paradajok – od malých cherry paradajok, cez klasické guľaté, až po veľké mäsité typy. Vyberte si podľa chuti a spôsobu použitia – do šalátov, na kečup a šťavu, či na priamu konzumáciu. Okrem toho nezabudnite zohľadniť aj podmienky pestovania a odolnosť voči chorobám. Paradajky milujú teplé a chránené miesta s dostatkom slnečného svetla. Ak ich chcete pestovať v nádobách na balkóne, vyberte si nízke kompaktné „kríčkové“ odrody, ktoré netreba vyväzovať ani zaštipovať.

2. Predpestovanie sadeníc
Paradajky si môžete predpestovať v interiéri zo semien už koncom februára až v marci. Semienka vysievajte do výživného, ľahkého substrátu do hĺbky 0,5–1 cm. Substrát udržiavajte mierne vlhký, ideálna teplota na klíčenie je 20–25 °C. Po vyklíčení ich premiestnite na svetlé miesto, najlepšie na parapet. Po vytvorení dvoch pravých listov rastlinky presaďte do samostatných nádob. Ak kupujete už predpestované sadenice, vyberajte dobre vyvinuté rastlinky so silnou stonkou a zdravým vzhľadom.
3. Výsadba do záhrady alebo nádoby
Sadenice vysádzajte von až keď pominie riziko mrazov, obvykle v druhej polovici mája. Môžete ich pestovať vo voľnej pôde, vo vyvýšených záhonoch alebo v nádobách na balkóne či terase. V každom prípade im vyberte slnečné, teplé a chránené miesto. Pôda by mala byť priepustná, bohatá na humus a živiny. Do výsadbovej jamy je vhodné pridať kompost alebo hrsť vyzretého hnoja, prípadne aj trochu dreveného popola. Paradajky vysádzame o niečo hlbšie, než rástli v črepníku – pomôže im to vytvoriť odolnejší koreňový systém. Po zasadení pôdu dobre prihrňte a pritlačte, aby po zaliatí nevznikali jamy. Následne rastlinku výdatne zalejte, ideálne ku koreňu a nie na listy, čím znížite riziko chorôb. Dbajte na správny spon (rozostup) medzi rastlinami – pre vysoké odrody pri opore odporúčame aspoň 60 cm. Kríčkové a nízke paradajky môžu byť asi 40 cm od seba. Nezabudnite ani na oporu – pripravte si palice, alebo iný oporný systém, ku ktorému budete paradajky postupne vyväzovať.
Pri pestovaní v nádobách je dôležité vybrať dostatočne veľké črepníky (aspoň 10–15 litrov na rastlinu). Použite kvalitný substrát s prídavkom kompostu alebo granulovaného hnojiva a nezabudnite ani na vhodnú drenážnu vrstvu (napr. keramzit či kamienky), ktorá zabezpečí odtok prebytočnej vody.
4. Starostlivosť počas vegetácie
Paradajky vyžadujú pravidelnú zálievku, ideálne ku koreňom, ráno alebo večer. Vyhnite sa polievaniu na listy – voda na nich podporuje vznik plesní. Taktiež pozor na prelievanie – príliš veľa vody spôsobuje praskanie plodov. Približne raz za dva týždne doprajte rastlinám výživu – napríklad prírodné hnojivo na paradajky alebo žihľavový výluh. Vyhnite sa prehnojeniu dusíkom – to spôsobuje bujný rast listov na úkor plodov. Vysoké odrody je potrebné vyväzovať k opore, aby sa nelámali, hlavne neskôr pod váhou plodov. Nezabúdajte tiež vylamovať zálistky, teda bočné výhonky vyrastajúce medzi hlavnou stonkou a listom. Tým zabezpečíte lepšie presvetlenie rastliny a tým aj rýchlejšie dozrievanie plodov. Spodné listy priebežne odstraňujte, aby sa nedotýkali pôdy, čo by mohlo podporiť vznik plesní. Sledujte aj príznaky chorôb, ako je škvrnitosť listov, plesne či škodcovia. Pri včasnom zásahu postačí prírodný postrek z cesnaku alebo žihľavy.

5. Dozrievanie a zber
Paradajky dozrievajú podľa odrody od júla až do októbra. Zbierajte ich, až keď sú plne vyfarbené, vtedy už neobsahujú škodlivý solanín. Ak sa ochladí a nie všetky dozreli, môžete ich nechať dozrieť v interiéri – napríklad v papierovom vrecku s jablkom, ktoré podporí ich dozrievanie.
Pestovanie paradajok je krásnym príkladom toho, ako sa nám záhrada dokáže odmeniť za starostlivosť a trpezlivosť. Každý plod, ktorý dozreje na slnku, chutí lepšie než čokoľvek zo supermarketu. Okrem toho je naozaj príjemné sledovať, ako sa z malého semienka stáva rastlina obsypaná plodmi. A s našimi radami vás od bohatej úrody s nezameniteľnou chuťou leta delí len pár krokov.
Zdieľať na