Ako na úpravu hrobov? Držte sa našich rád a budú krásne ešte dlho po sviatkoch

Foto: Gettyimages

Noci bývajú stále chladnejšie, dni čoraz sychravejšie. To kladie aj nové nároky na výzdobu hrobového miesta. Živé kvety vo vázach totiž veľmi ľahko zmrznú, papierové venčeky zasa premoknú a znehodnotia sa. Každý sa určite snaží, aby hrob jeho blízkeho vyzeral decentne a upravene. Čo teda použiť, aby výzdoba vydržala dlho a zároveň bola pekná?

Nie je chryzantéma ako chryzantéma

Sú neodmysliteľným symbolom nielen jesene, ale aj spomienky na zosnulých. Vedeli ste však, že veľkokveté chryzantémy sú menej odolné proti mrazu? Poškodiť ich dokážu už teploty blízke nule, preto by sme do chladnejších oblastí mali vyberať skôr drobnokveté.Tie sú odolné proti teplotám až do mínus päť stupňov. Dôležitú úlohu hrá aj farba kvetov – najcitlivejšie sú biele odrody, najodolnejšie sú naopak žlté a tmavé, napríklad purpurové. Praktickým riešením sú chryzantémy v plastových črepníkoch, pretože ich môžete bez ďalších úprav umiestniť rovno na hrob. Výhodou je aj to, že po odkvitnutí a prezimovaní sa dajú vysadiť na záhon a pestovať ďalej ako trvalky.


Mohlo by vás zaujímať: Dušičky sú za dverami: Ako vyzdobiť hrob a na čo si dať pozor?


Šanca pre ďalšie rastlinky

Počuli ste už o gaultérii? Ide o nízky krík, ktorý je počas celého roka zelený, len s príchodom jesene a zimy sa sfarbuje do sýtej červenej. Okrem listov lahodí oku aj svojimi červenými bobuľovitými plodmi.Gaultéria je odolná voči mrazom, a či už ju na hrob umiestnite v kvetináči alebo v prútenom košíku, určite miesto posledného odpočinku vašich blízkych skrášli.

Odolné voči mrazom sú aj okrasné trávy ako ostrica vtákonohá, ostrica japonská či medúnok mäkký. Skvele nimi spestríte iné kvety, a keď ich naaranžujete s brečtanom, o estetickú výzdobu máte postarané. Ak kvitnúce druhy doplníte vždyzelenými rastlinami, výsadba zostane pekná, aj keď odkvitnú.K takýmto rastlinám patria napríklad kríčky Hebe armstrongii, efektné sú však aj poloplazivé Hebe pinguifolia, ktoré majú sivozelené listy.

Výzdoba s fantáziou

Kvetinárstva ponúkajú množstvo hotových vencov, kytíc a hrobových dekorácií. Dušičkovú výzdobu však určite zvládnete pripraviť aj sami – bude tak presne podľa vášho gusta a ešte aj ušetríte za predražené hotové výrobky. Ak sa rozhodnete pre vlastnú tvorbu, vsaďte na prírodné materiály – vyzerajú pekne a vydržia aj nepriazeň počasia.Siahnuť môžete po:

  • vetvičkách ihličnanov
  • machu, kôre
  • plodoch jarabiny, šípkach, šiškách
  • farebnom lístí, brečtane či vrese.

Na výrobu vencov použite kúpený korpus, ktorý môže byť polystyrénový, slamený, bambusový či spletený z vetvičiek. Naň potom pomocou tavnej pištole prilepte vybrané dekorácie. Použiť môžete aj viazací drôt. Aranžovať sa však dá aj do kvetináča či košíčka, v takom prípade budete potrebovať kúsok aranžovacej hmoty, do ktorej všetko zapichnete.


Mohlo by vás zaujímať: Nápisy na náhrobkoch známych aj neznámych: Vtipné, smutné, aj na zamyslenie!


Je to iba na vás

Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete pre akékoľvek dekorácie, je to len a len na vás. Riaďte sa svojimi pocitmi, tie vás často intuitívne vedú k tomu, čo sa by sa páčilo aj zosnulému. Ak máte potrebu umiestniť na hrob sošky anjelov so svetielkami, alebo chcete na hlinu vysypať kamienky a rozložiť farebné ruže, je to v poriadku. Nejde totiž o súťaž ani o inštaláciu umeleckého diela – ide predovšetkým o našu túžbu a snahu vyjadriť lásku k tým, ktorí už nemôžu byť s nami.

Zdroj: Gettyimages, Mirka, plnielanu.sk
Odporúčame