Ako na zdravý životný štýl? Lepšie je začať s odborníkom, alebo aspoň vo dvojici

Cvičenie

gettyimages

Keď sa človeku pokazí auto, vyhľadá automechanika. Keď ochorie, zájde za lekárom. Keď ale začína realizovať zásadné zmeny vo svojom živote, väčšinou sa spolieha sám na seba. Aj to je, samozrejme, riešenie, a mnohým to aj vyjde. Niektorí z nás ale hneď v začiatkoch urobia zbytočné chyby, v dôsledku ktorých do vytúženého cieľa nakoniec nedôjdu. …

Keď sa človeku pokazí auto, vyhľadá automechanika. Keď ochorie, zájde za lekárom. Keď ale začína realizovať zásadné zmeny vo svojom živote, väčšinou sa spolieha sám na seba. Aj to je, samozrejme, riešenie, a mnohým to aj vyjde. Niektorí z nás ale hneď v začiatkoch urobia zbytočné chyby, v dôsledku ktorých do vytúženého cieľa nakoniec nedôjdu. Pozrite sa, ako vám to pôjde ľahšie.

Prvoradé je zdravie

Aj keď sme v minulosti športovali a mali dobrú kondíciu, naše telo sa vekom mení. Inú záťaž potrebuje dvadsiatnik, inú päťdesiatnik. Nevhodnými cvikmi si môžeme dokonca ublížiť! Z hľadiska bezpečnosti aj motivácie je preto najlepšie zájsť za odborníkom. Kouč, fitness tréner či osobný konzultant – nech už si hovoria akokoľvek, pravdou je, že dnešní špecialisti majú obvykle komplexné vedomosti a vedia poradiť s cvičením aj zostavením jedálnička na mieru. Ako a v čom môže byť užitočný?

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

1. Povie o vás viac, než ste sami vedeli

Je to vďaka skúsenostiam, vzdelaniu a praxi. Rukami takýchto odborníkov prešlo niekoľko desiatok ľudí ako ste vy, a každý bol zároveň iný, jedinečný. Kouč zistí vašu hmotnosť a výšku, zdravotný stav, spozná životný štýl, spôsob stravovania, vašu pohybovú aktivitu, a všetky informácie podrobí dôkladnej analýze.

2. Stanoví reálne ciele

Nesplniteľný cieľ je to, čo nás už v zárodku často odsudzuje na neúspech. Schudnúť 20 kíl za mesiac alebo sa vytrénovať na bežca maratónu znie síce pekne, ale je to nereálne. Treba postupovať krok za krokom. Rýchlosť a tempo vám pomôže stanoviť práve váš konzultant.

3. Urobí plán, ktorý sadne

Už ste skúšali cvičiť podľa voľne dostupných videí na internete a za sebou máte aj zopár diét, ktoré sa však minuli účinku? Niet sa čo čudovať, každý človek má totiž svoje špecifiká. Odborník na zmenu životného štýlu dokáže vytvoriť plán na mieru vášmu telu i hlave. V konečnom dôsledku tak nebudete zbytočne plytvať silami a k cieľu budete smerovať plynule a efektívne.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie zvyky Slovákov: Zaujíma nás viac kvalita potravín alebo dobrá cena?

4. Dá podporu a zvýši motiváciu

Počas vašej premeny určite prídu chvíle, kedy sa vám nebude chcieť, budete stagnovať, začnete strácať chuť a energiu. A zistíte, že aj jedno sedenie s koučom vás dokáže znovu nakopnúť. Ak vám má kto pripomenúť, prečo to všetko podstupujete, ak vás môže v ťažkej chvíli podržať, je to pomoc na nezaplatenie.

5. Ušetrí čas aj peniaze

Môže to znieť paradoxne, veď konzultant či tréner je služba, za ktorú sa platí. No ruku za srdce: Koľko ste už vyskúšali prípravkov, ktoré nemali žiaden účinok? Koľko vás to stálo času a peňazí? Možno je práve teraz čas investovať ich zmysluplne a zamerať sa na skutočné budovanie svojho zdravia.

Ide to aj vo dvojici

Mať pri zmene životného štýlu po ruke odborníka je skvelá vec, no, samozrejme, nie vždy je to možné. Problémom môže byť napríklad aj obyčajné dochádzanie. To však neznamená, že v takom prípade sa o zdravší život nemáme vôbec pokúšať. Naopak. A úplne najlepšie je, ak sa do toho pustíme vo dvojici. Partner/partnerka či kamarát/kamarátka nás bude nielen podporovať, ale aj prechádzať všetkým spolu s nami. Pri chudnutí si môžete variť spoločné jedlá, pri športovaní sa navzájom motivovať a povzbudzovať.

Je veľa pohybových aktivít, ktoré sú pre dvojice ako stvorené, od bicyklovania, cez tanec, turistiku a nordic walking, až po tenis, squash alebo ping pong. Záleží len na vašej dohode a vzájomnej súhre. A verte, keď vám partner pripraví diétnu večeru alebo vás bude čakať v športovom oblečení, rozhodne ho nebudete chcieť sklamať hľadaním výhovoriek. Spoločný záujem navyše utuží vaše vzťahy, prinesie vám dobrú náladu, a zrejme aj vytúženú postavu.

Darí sa vám dodržiavať zdravý životný štýl? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame