Ako nahradiť droždie z obchodu? Kvasnice z piva či zemiakov zvládnete aj vy!

Cesto kysnúce v miske

S našimi radami zvládnete pečenie chleba na jednotku (Foto: Gettyimages)

Rozhodli ste sa, že si upečiete domáci chlebík ale neviete, ako nahradiť droždie? Je možné, že jednu zo základných ingrediencií – droždie – budete na pultoch obchodov hľadať márne. Rovnaký nápad totiž v týchto dňoch dostalo veľa ľudí a kvasnice sa na viacerých miestach stali nedostatkovým tovarom. Poradiť si však hravo môžete aj bez nich.

Jablká a hrozienka

Len voda, pokrájané jablká a nesírené hrozienka (sultánky) vám postačia na to, aby ste si vyrobili živý kvas, ktorý sa dá použiť na pečenie sladkého aj slaného pečiva. Približne 100 g nestriekaných pokrájaných jabĺk a rovnaké množstvo nesírených hrozienok zalejte vodou. Použiť môžete aj iné ovocie, ako hrušky, broskyne, slivky či marhule. Odporúčame pridať aj jednu lyžičku cukru alebo medu. Zatvorte v sklenenej alebo plastovej nádobe a uložte do tepla. Na druhý deň by ste mali vidieť bublinky. Stačí už len hrozienka a ovocie vybrať, vodu zmiešať s múkou v pomere 1:1 a „droždie“ je hotové.

Obyčajný zemiaky

Zachrániť vás dokážu aj zemiaky a pivo. 250 g zemiakov si uvarte do mäkka, ošúpte a popučte. Prilejte trochu vody tak, aby po vymiešaní vznikla hustá kaša. Z 30 g kryštálového cukru a vody si uvarte horúci sirup – nemal by byť hustý, ale tekutý a priesvitný. Pridajte k zemiakom a dobre vymiešajte. Nádobu zakryte vrchnákom, ktorý dobre tesní a odložte na teplé miesto. Po približne dvoch hodinách pridajte 2 lyžice piva a opäť celé poriadne vymiešajte. Nechajte kysnúť ďalších 24 hodín, potom môžete použiť. Pečte s ním ako s klasickým droždím – ak zmes nespotrebujete hneď, môžete dať zvyšok do chladničky, odporúča sa však využiť čo najskôr.


Mohlo by vás zaujať: Všemocné droždie: Prospieva zdraviu, kráse či stimulácii rastlín


Jedlá sóda na trikrát

Účinok droždia získate aj zmiešaním jedlej sódy a čerstvej citrónovej šťavy v pomere 1:1. Pri tejto náhrade cesto nenechávajte kysnúť na teplom mieste, ako ste zvyknutí, ale ho hneď vložte do rúry.

Aj pri kombinácii s jogurtom vzniká potrebný oxid uhličitý, ktorý cestu dodá bublinky. Stačí zmiešať štvrť lyžičky jedlej sódy a 125 g bieleho jogurtu so živými kultúrami.

Vyskúšať môžete tiež mlieko a ocot, ktoré zmiešajte v rovnakom pomere. Pridajte k nim rovnaké množstvo jedlej sódy. Ani tu nečakajte na vykysnutie cesta, dajte ho rovno do rúry.

Vínny kameň

Náhradou kvasníc môže byť bežný prášok do pečiva, ku ktorému pridáte vínny kameň. Ten pôsobí ako kyselina a uvoľní oxid uhličitý, ktorý je nevyhnutný k tomu, aby cesto vykyslo. Reagujú hneď dvakrát – okamžite po zmiešaní v ceste, a potom v rúre. Ak vám teda cesto nevykysne ihneď, nevešajte hlavu. Krásne vyrastie počas pečenia.

Sušené droždie

Ak ste čerstvé droždie nezohnali, môžete ho nahradiť sušeným. Postupovať treba podľa návodu na obale. Pridáva sa rovno do celého objemu múky a mieša sa so všetkými surovinami. Treba dobre uhniesť a nechať kysnúť na teplom mieste. Následne už stačí len cesto spracovať podľa potreby.


Mohlo by vás zaujať: „Obyčajné“ droždie je poklad pre vaše telo: Skúsite toto bioliečivo 3. tisícročia?


Kvások z múky a vody

Keď sa vám nepozdáva ani jedna z možností a stále neviete, ako nahradiť droždie, skúste to ako naše staré mamy. O jeden skvelý tip sa s nami podelila známa „kváskovačka“ Naty Žúreková Štefková, blogerka a autorka kníh o kváskovaní. „Kvasnice sa dajú nahradiť kváskom, ktorý vzniká len z múky a vody. Je to druh kypridla, ktorý používali už starovekí Egypťania. Bonusom je lepšia stráviteľnosť, väčšia sýtivosť, výraznejšia chuť a vôňa a dlhšia trvanlivosť výrobku aj bez použitia konzervačných látok.“ Dodala, že z kvásku je možné upiecť čokoľvek, nielen chlieb. Pochutiť si tak môžeme aj na pečive, koláčoch, pizzi či knedliach.

Ako na to?

Potrebujeme dve lyžice múky, ideálne kvalitnej ražnej, a vlažnú vodu.

– Múku nasypeme do pohár a zalejeme troškou vody. Poriadne zamiešame, aby nám vzniklo hustejšie lievancové cestíčko.
– Pohár zavrieme viečkom, ale nedoťahujeme, aby doň mohol prúdiť vzduch. Môžeme prikryť tiež utierkou alebo fóliou, do ktorej sme urobili dierky vidličkou.
– Necháme odstáť 48 hodín.
– O dva dni začne hmota bublinkovať a hnednúť. V tejto fáze začneme s „prikrmovaním“.
– Odoberieme polovicu hmoty a vyhodíme ju.
– Dolejeme vodu do pôvodného objemu a pridáme asi lyžicu čerstvej múky, aby po zamiešaní opäť vzniklo hustejšie cestíčko. Zakryjeme a opäť odložíme. Takto postupujeme asi týždeň.
– Keď začne kvások voňať a chutiť ako kvasnice, je hotový, čiže zrelý na sladké pečivo a rožky.
– Ak chceme kvások použiť na chlieb, musíme ho prikrmovať približne dva týždne.


Na aké spôsoby si doma pripravujete kvások vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy na recepty do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame