Ako nepribrať, keď celý deň trčíme v práci: Pomôžu vám tieto tipy

Šalát

gettyimages

Pozná to asi každý. Práca nám zaberá množstvo času a máme pocit, že akúkoľvek pauzu absolvujeme, na konci dňa nebudeme stíhať. No nie je to tak celkom pravda. Čím menej počas pracovného dňa oddychujeme, tým náročnejšie je po pár hodinách plniť úlohy.

Obedná prestávka slúžiť na to, aby sme nabili batérie, aby sme sa hýbali, pohovorili si a doplnili vitamín D. Na rozdiel od toho, čo sa niekedy hovorí, nie je obed za pracovným stolom skutočne tým najlepším spôsobom, ako využiť pracovnú dobu a zvýšiť produktivitu.

Viac ako by sme chceli

Prvým z dôvodov, prečo nejesť za pracovným stolom, je podľa psychologičky Christy Fergussonovej množstvo jedla, ktoré takto zjeme. Keďže sme plne zaujatí pracovnou úlohou, môžeme takto skonzumovať viac ako by sme chceli, bez toho aby sme si to uvedomovali.

Jej rada preto znie: vzdiaľte sa od zdrojov, ktoré odvádzajú vašu pozornosť od jedla, ako je počítač alebo mobilný telefón, a sústreďte sa na to, čo jete. Jedzte pomaly a vychutnávajte si každé sústo. Takto nakoniec zjete menej a bude sa cítiť spokojne, hovorí.

Mozog si musí oddýchnuť

Obedná prestávka je vynikajúcou príležitosťou na to, aby sme si pretiahli chrbát a dali mozgu príležitosť k odpočinku. Využite prestávku na to, aby ste odišli z kancelárie, narušili obvyklé stereotypy a vyskúšali niečo nové.

Mohlo by vás zaujímať: Máte sedavé zamestnanie? Poradíme vám čo robiť, aby vaše telo trpelo čo najmenej

Ozvláštnite stereotyp

Ak chodíte obedovať do rovnakého podniku vedľa vlastnej kancelárie, je to nepochybne najjednoduchšie a pohodlné. Postupom času to ale môže byť kontraproduktívne, pokiaľ ide o mieru stresu, pretože sa zbavujete možnosti voľby či už ide o iný podnik alebo o iný sendvič ako obvykle. Ak si večer predtým pripravíte jedlo, ušetríte čas aj peniaze. Ak máte málo času a podnik vedľa úradu je jedinou možnosťou, môžete aspoň každý deň zmeniť menu.

Čo najviac chodiť

Sedavý spôsob života je zaprisahaným nepriateľom zdravia a dobrej pohody a znižuje spotrebu kalórií. Problém tkvie v tom, že kto má sedavé zamestnanie, trávi v priemere 15 hodín denne v sede. A ani krátka prechádzka do kuchynky v zamestnaní nezvýši počet denných krokov. Teda choďte a choďte. V obedňajšej pauze je dôležité sa najesť, ale ani pohyb nie je menej dôležitý. Stačí prechádzka okolo bloku, než sa zase usadíte za stolom.

Mohlo by vás zaujímať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám

Dôležitý vitamín

Obvykle chodíme skoro ráno do práce a vraciame sa neskoro večer. To so sebou nesie aj to, že sa značne obmedzí čas strávený na slnku, čo sa môže prejaviť na nedostatku vitamínu D. Obedná prestávka môže byť príležitosťou, ako sa vystaviť slnečným lúčom počas dňa. Zostaňte čo najdlhšie vonku, aby ste vitamín D doplnili. Okrem toho slnečný svit zlepšuje náladu, pretože pomáha uvoľňovať serotonín, známy tiež ako hormón dobrej nálady.

Stretnite sa so známymi!

Ak trávite celú obedňajšiu prestávku zavretí v úrade, nevyhnutne tým obmedzujete styk s ľuďmi. To sa potom môže negatívne odraziť na produktivite a na pocitu pohody vôbec. Využite prestávku na obed na to, aby ste sa stretli s priateľmi, ktorí pracujú neďaleko. Tým tiež obmedzíte pokušenie pracovať počas jedla.

Jedávate aj pri vykonávaní práce za pracovným stolom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Milan, ČTK/Corriere della Sera, gettyimages
Odporúčame