Ako premôcť duševné vyčerpanie? Prekonajte strach a neutápajte sa zbytočnosťami

Žena

gettyimages

Chorá duša je bezpochyby častou príčinou mnohých telesných utrpení, stavov depresie a vyčerpania. Neviditeľné bremeno viny nás môže unaviť viac ako veľká fyzická námaha. Boj s výčitkami, obavami a pochybnosťami je veľmi namáhavý a naše podvedomie nenachádza pokoj. Vyčerpanú dušu však nemožno liečiť zdržanlivým spôsobom života ani bezcitným sebatrýznením. Tu pomôže len rozumná terapia.

Za hriechy sa musí pykať

Ľudia kedysi verili, že choroba je vždy dôsledkom nejakého hriechu. Chorý mohol vyzdravieť len vtedy, ak urobil niečo na odčinenie svojich hriechov. Liečenie sa tak spájalo s pôstom, modlitbou a sebazapieraním. Aj dnes ešte mnohí zastávajú názor, že človek musí trpieť, aby sa mu darilo. Aby sme sa zbavili bolesti a ťažkostí, užívame odporné pilulky, preháňadlá, pri akupunktúre sa nechávame pichať ihlami, pri masáži zas búchať päsťami. Máme pocit, že za svoje hriechy musíme pykať.


Mohlo by vás zaujímať: Zapracujte na svojej psychike: Ako byť duševne silný človek?


Psychologická analýza

Sigmund Freud tvrdil, že choroba môže vzniknúť podvedomým bojom medzi silným pudovým impulzom – „ONO“ a kontrolnými silami osobného systému hodnôt – „JA“. Podľa neho v modernej civilizácii „JA“ potláča „ONO“. Ak je tento tlak príliš silný, zničí všetky vášne a vitalitu a ľudí zmení na neurotických invalidov.

Nech už chorobu chápeme akokoľvek, jedno je isté. Vždy, keď v nás bojujú dve duše, cítime sa unavení, deprimovaní a skľúčení. Uzdravíme sa až vtedy, keď sa nám podarí obnoviť harmóniu medzi telom a dušou. Existuje viacero možností, ako prekonať duševné vyčerpanie.

Zbavte sa „balastu“

Ukryté infekčné ohniská v tele nás môžu oslabovať, no rany v duši pôsobia rovnakou silou. „Odpad“ vo vašej hlave môžete zlikvidovať tak, že sa oslobodíte od všetkých dlhotrvajúcich negatívnych pocitov. Ak máte spory s rodinou či susedmi, zmierte sa s nimi. Ak ste niekoho oklamali a ťaží vás pocit viny, priznajte svoju chybu a napravte ju. Nehnevajte sa a necíťte sa ukrivdení, ak máte dojem, že s vami niekto zle zaobchádza. Dajte najavo svoju nespokojnosť, len tak sa prestanete trápiť týmto problémom.


Mohlo by vás zaujímať: Psychických porúch na Slovensku pribúda: Čo nám spôsobuje problémy?


Naučte sa odpúšťať

Odpúšťať nepriateľom nie je len zbožný mravný princíp. Tento proces oslobodzuje dušu a šetrí energiu. Hoci môže trvať dlho a aj bolieť, stojí za to. Už len kvôli tomu, že nájdeme pokoj vo svojej duši. Ak sa chcete naučiť odpúšťať, postupujte po malých krokoch:

  • Pripravte si zoznam ľudí, ktorým chcete odpustiť.
  • Vypíšte negatívne myšlienky, ktoré vám napadnú v súvislosti s každou z týchto osôb.
  • Uveďte, čo ste robili alebo ešte stále robíte v mene nenávisti a sľúbte si, že s tým skoncujete.
  • Potom napíšte ku všetkým osobám aspoň jednu pozitívnu vlastnosť.
  • Začnite im priať dobre a buďte trpezliví.
  • Ak neviete odpustiť sami sebe, obráťte sa na priateľov, duchovných či psychoterapeutov. Spoveď uľaví zoslabnutému telu aj trýznenej duši.

Postavte sa zoči-voči strachu 

Každý z nás musí občas zvládnuť neúspech a sklamanie. Nesmie ich však so sebou ťahať do budúcnosti. Neustále zaoberanie sa predošlými porážkami predlžuje únavu. Dôležité je nevnímať udalosť, ktorú prežívame, ako hrozbu či pohromu, ale ako príležitosť či obyčajnú nepríjemnosť.

Mnohých ľudí trápi strach a rôzne fóbie. Pritom často ide len o výplody fantázie, ktoré mrhajú našimi duševnými silami. Staré írske príslovie hovorí, že strašidlo, pred ktorým utekáme, nás prenasleduje, ale zmizne, keď sa mu obrátime tvárou. Ak teda urobíme to, čoho sa bojíme, strach zmizne. Podobným spôsobom unavuje aj nerozhodnosť. Niekedy je lepšie urobiť zlé rozhodnutie ako vôbec žiadne. Chyby sa väčšinou dajú napraviť, no čas a energia, ktoré plytváme neustálym váhaním, sú nenávratne stratené.


Mohlo by vás zaujímať: Psychiater radí: Tipy, ako eliminovať stres a udržať sa v dobrej pohode


Vypustite potláčané emócie

Od detstva nás učili, že sa máme ovládať. Ustavičná snaha potláčať pocity a zadržiavať slzy nás však stojí veľa síl. Niekedy skrátka musíme kričať od zlosti, plakať od bolesti, s nadšením sa tešiť a smiať sa od radosti.

Voľný priebeh však možno dať len tým citom, ktoré neškodia iným. So šťastím, smútkom a radosťou sa môžeme bez obáv podeliť s ostatnými, ale nekontrolované výbuchy agresivity treba ovládať. Vyvolávajú prudké reakcie a pocit napätia sa skôr zvyšuje ako znižuje.

Myslite pozitívne

Negatívne myšlienky otravujú dušu podobne ako pokazené jedlo žalúdok. Preto sa pokúste vyhnať zo svojho života akékoľvek prejavy strachu, obáv, hnevu, zatrpknutosti, nenávisti, pesimizmu, nerozhodnosti a malicherných výčitiek. Ak sa budete stále sťažovať a zaoberať sa svojím nešťastím a chorobami, podľahnete depresii. Nezdravých myšlienok sa zbavíte tak, že sa zameriate na pozitívne, príjemné myšlienky. Venujte sa dobrým a ušľachtilým veciam. Potom vám nezostane čas na deprimujúce a beznádejné myšlienky.


Ako sa s duševným vyčerpaním snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame