Ako sa doma zahrať s deťmi či vnúčatami? Máme pre vás 10+ tipov na skvelú zábavu

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

V týchto dňoch mnohí trávime doma viac času ako obvykle. Kým dospelí si dokážu nájsť zmysluplnú činnosť bez väčších problémov, horšie je to s deťmi. A keďže určite nechcete z ich úst počuť vetu „ja sa nudím“, je na vás, vymyslieť zaujímavý program. Nič proti klasike menom piškvorky, aj tie majú svoje čaro, repertoár vašich hier však môže byť oveľa širší a bohatší.

Hra na skrývačku

Obľúbená hra, ktorá asi nikdy nevyjde z módy. Každý byt má totiž množstvo zákutí a miest, kde sa dá ukryť. Postavte sa tvárou k stene, začnite odpočítavať a deti si zatiaľ vyhľadajú tie najlepšie skrýše. Zbadali ste ich za závesom či v dedkovej skrini, na ktorej poriadne nezatvorili dvere? Nedajte nič najavo a tvárte, sa, že ich nemôžete nájsť. Uvidíte, že o to viac ich to bude baviť.

Hľadanie pokladu

Táto hra sa výborne uplatní v menšom byte, kde sa klasická skrývačka nedá hrať tak dobre. Dohodnite sa, čo bude pokladom – môže to byť malá šperkovnička, balíček kariet, fotoalbum alebo čokoľvek iné. Kto poklad objaví, vyhráva sladkú odmenu. Táto hra môže mať aj rôzne obmeny. Ak vás je viac, skúste napríklad nastrihať farebné papieriky a poschovávať ich na rôzne miesta v byte. Víťazom bude ten, kto za dohodnutý časový limit nájde najviac papierikov.

Hra so stoličkami

Ak zabávate tri a viac detí a máte tolerantných susedov, táto hra je mimoriadne zábavná. Do kruhu poukladajte stoličky a pustite hudbu. Deti sa budú voľne pohybovať v priestore v strede kruhu pred stoličkami. V momente, keď hudba stíchne, je úloha jasná – čo najrýchlejšie si sadnúť. Hra sa opakuje, počet stoličiek sa znižuje – až kým nezostane len jedna stolička. Namiesto púšťania hudby môžu deti aj spievať, signálom na usadenie bude tlesknutie „dospeláka“.

Vankúšová bitka

Ak vaše ratolesti nemajú rady pravidlá, táto hra je pre ne ako stvorená. Vankúšová vojna totiž nepozná obmedzenia, bojuje sa dovtedy, kým je chuť. Kto už toho má plné zuby, môže si oddýchnuť a pridá sa neskôr. Súčasťou vankúšovej bitky je záverečné upratanie „bojiska“.


Mohlo by vás zaujať: Užite si svoje vnúčatá čo najviac: Toto sú zásady, ktoré by mala poznať každá stará mama


Triafanie do koša

Na túto hru vám stačí kôš na bielizeň a pingpongové či akékoľvek iné loptičky. Ak nemáte, môžete si ich urobiť z pokrčeného novinového papiera alebo použiť do klbka zmotané ponožky. A potom už stačí len triafať do koša. Kto má najviac presných zásahov, ten vyhráva.

Triedenie zápaliek

Vysypte škatuľku zápaliek na stôl. Úlohou súťažiacich bude dostať zápalky z kôpky späť do škatuľky čo najrýchlejšie tak, aby všetky hlavičky boli jedným smerom. Skomplikovať to súťažiacim môžete napríklad tým, že im zaviažete oči, alebo že budú môcť použiť iba jednu ruku.

Uhádni moje povolanie

Táto hra je obľúbená u väčších detí a určite sa pri nej nasmejete. Jeden bude prostredníctvom pantomímy predvádzať vybranú profesiu a ostatní budú hádať, koho znázorňuje. Kto uhádne, predvádza ďalšie povolanie.

Kto dlhšie vydrží…

Na túto hru vám stačí kúsok voľného priestoru, stopky a prázdny list papiera. Každý člen rodiny postupne skúša, ako dlho vydrží stáť na jednej nohe, potom na druhej, alebo to isté so zatvorenými očami. Otestovať môžete aj to, ako dlho kto vydrží sedieť bez stoličky či držať ruky v predpažení.


Mohlo by vás zaujať: Strávite leto s vnúčatami? Naplánujte im prázdniny, na ktoré nezabudnú


Pexeso

Aj pexeso patrí ku klasickým, no stále obľúbeným hrám. Výborne trénuje pamäť, takže je prínosné aj pre seniorov. Ak chcete deti zabaviť na dlhší čas, nechajte ich, aby si kartičky so symbolmi vyrobili sami.

Meno, mesto, zviera, vec…

Tak túto hru asi netreba predstavovať nikomu. Patrí k najobľúbenejším, dá sa hrať aj v dvojici, a hráči si pri nej výborne potrénujú slovnú zásobu. Kategórie môžete ľubovoľne obmieňať, aby boli zaujímavé. Vyskúšajte značky, názvy jedál alebo rozprávkové bytosti.

Stolové hry

Spoločenské hry sú rovnako dobrým spôsobom, ako spojiť rodinu a prežiť minúty či hodiny plné zábavy. Dnes je na trhu množstvo stolových hier, od tých jednoduchých až po náročné strategické hry. Môžete si dať „Človeče, nehnevaj sa!“, ktoré určite niekde ešte nájdete. Nudiť sa určite nebudete ani pri šachu, mikáde, skladaní puzzle či iných hrách.

Hry na počítači, tablete a mobile

O tom, že to deti ťahá k tabletom a telefónom, niet pochýb. Keďže majú teraz viac voľného času, môžeme im aj v tomto trochu popustiť uzdu. Mali by sme však vedieť, aké hry deti hrajú a prirodzene ich naviesť k tým s pridanou hodnotou. Existuje množstvo hier, ktoré hravou formou vzdelávajú. Okrem toho si možno vybrať aj z rôznych online kurzov pre deti, kde sa zábavným spôsobom naučia napríklad hru na gitare.


Ako sa s vnúčatami najčastejšie zabávate vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.





Zdroj: Mirka
Odporúčame