Ako sa mení erekcia po 50: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť aj vy!

Muž

thinkstockphotos.com

Mužská erekcia sa s pribúdajúcimi rokmi mení. Nie je na tom nič zvláštne a skôr či neskôr sa zrejme zmení aj tá vaša – či už jej frekvencia alebo kvalita. Čo všetko môžete očakávať?

V prvom rade si treba uvedomiť, že zmeny v tejto oblasti sú rovnako prirodzené ako vrásky okolo vašich očí. S vekom sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostavia. Mnohí muži sa boja impotencie, často zbytočne – vôbec to nemusí byť až také dramatické.

Môže vám fungovať až do staroby

Ak si myslíte, že s vekom príde automaticky aj erektilná dysfunkcia, teda že sa úd nestoporí, ste na omyle. Podľa štúdie Univerzity of Chicago medzi mužmi od 50 do 64 rokov trpela týmto problémov len tretina. Od 65 rokov do 80 sa toto percento zvýšilo na necelú polovicu. Aj keby sme tieto čísla nebrali úplne vážne, stále ostane množstvo mužov, ktorý s „postavením“ problém nemajú. Áno, možno nebude taký tvrdý ako kedysi a nestoporí sa tak často a rýchlo, to však nie je dysfunkcia.


Mohlo by vás zaujať: 5 zásad dokonalej erekcie: Dodržiavajte ich a nebudete mať žiadny problém


Zdravé telo, kvalitná erekcia dlhšie

Ak sa chcete erektilnej dysfunkcii vyhnúť, mali by ste  sa predovšetkým starať o svoje telo ako také. Podstatná pre fungovanie penisu je dobrá obehová sústava. Všetko čo škodí jej, škodí aj prítoku krvi, ktorý zabezpečuje stoporenie. Ak ste fajčiar, máte vysoký cholesterol a krvný tlak, cukrovku, nadváhu, viac ako dva alkoholické nápoje za deň, jete málo zeleniny a ovocia a vediete sedavý život, mali by ste sa mať na pozore o niečo viac. Dôležité je vybrať sa k lekárovi, ak sa u vás problém s erekciou objaví. Nespoliehajte sa na internet a rôzne prípravky, ktorých účinnosť je otázna. On vám povie, ako ste na tom, poprípade naordinuje liečbu – či už použitie vákuovej pumpy alebo častejšie tabletky. Nemôžete síce čakať zázraky (plánovanie sexu a tvrdý penis v podstate nezávisle od vašej vôľe nevyhovuje každému), ale v tomto prípade aj čiastočná pomoc určite poteší.

Predstavy už stačiť nebudú

Ak budete dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, zvyšujete svoje šance na dobre fungujúcu erekciu. Aj tá sa však zmení. Kedysi ste si len predstavili erotickú situáciu a už ste mali v tesno v nohaviciach. S stúpajúcim vekom prestanete túžbu pociťovať natoľko akútne. O to dôležitejšie budú dotyky a mechanické dráždenie penisu. To však samozrejme neznamená, že by ste mali na šteklivé myšlienky zabudnúť, ešte vždy môžu byť skvelou predohrou tak pre vás, ako pre partnerku – ak sa o ne rozhodnete podeliť.


Mohlo by vás zaujať: Nástrahy v sexe u mužov po 50-tke: Ktoré to sú a ako si s nimi poradiť?


Zabezpečte správne podmienky

Znie to možno zvláštne, ale je to tak. Ak chcete mať uspokojivú erekciu a sexuálny styk ako taký, prispôsobte sa situácii. Skúste sexuálne hrátky presunúť na ráno, keď ste ešte plní energie. Minimalizujte riziko, že vás niekto alebo niečo vyruší – či už telefón alebo pípanie oznamujúce, že práčka skončila program. Aj takéto maličkosti dokážu v pokročilejšom veku vyrušiť muža natoľko, že erekcia ochabne. Veľmi veľa záleží aj na kvalite vášho vzťahu. Akékoľvek napätie vám asi na vzrušení nepridá. Naopak, istota, že je partnerka za každých okolností na vašej strane len pomôže.

Keď je menej viac

Môže to znieť len ako útecha, ale v mnohých prípadoch je to fakt. Svoj najlepší sex ženy zažívajú neraz až po štyridsiatke. Muž vydrží dlhšie a keďže sám potrebuje viac maznania sa a dotykov, viac ich aj rozdáva. Okrem toho, s pribúdajúcimi rokmi sa môže stať, že pohlavný styk nie je číslo jedna na rebríčku obľúbených aktivít. Pre hormonálne zmeny sa môže stať pre ženy nepríjemný, muži môžu mať problém s dostatočnou erekciou. Ak však chcete prežívať kvalitné orgazmy, tak to vôbec nevadí. Opäť sa otvára priestor pre vzájomnú masturbáciu, dráždenie rukami či orálny sex. Práve v tomto čase tiež stojí za to vyskúšať rôzne sexuálne pomocníky. Zahoďte zábrany a možno budete sami prekvapení koľko potešenia vám prinesú.


Pociťujete problémy s erekciou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Dora
Odporúčame