Hanbíte sa cvičiť pred inými ľuďmi? Toto je 7 krokov, ktorými sa od tohto pocitu oslobodíte!

Cvičenie na verejnosti

Pocitu hanby pri cvičení sa dá jednoducho zbaviť (Zdroj: Freepik/bearfotos)

Blíži sa leto a vy ste sa rozhodli, že je najvyšší čas dať sa do formy. Vybrali ste sa preto do posilňovne, kde sa vám prihodila zvláštna vec. Zistili ste, že sa hanbíte cvičiť pred ostatnými. Nebojte sa, s podobnými pocitmi zápasí mnoho ľudí a my vám poradíme, ako prekonať tieto obavy.

Odkiaľ pramení pocit hanby pri cvičení?

Ide o stav, pri ktorom zažívate obavy a strach, že vás ľudia v posilňovni, na hodinách jógy či pilates, budú súdiť pre to, ako cvičíte alebo ako vyzeráte. V slovenskom jazyku neexistuje pojem, ktorý by tento jav označoval, no z angličtiny by sme ho mohli preložiť ako „gymtimidácia“.

Pocit hanby pri cvičení na verejnosti pramení z obrazu, ktorý ste si o sebe a svojej postave vytvorili v podvedomí. Tieto myšlienky a predstavy sa stupňujú pri cvičení s ostatnými. Často sme ale my sami k sebe oveľa kritickejší, než sú k nám ostatní.

Strach z cvičenia na verejnosti postihuje mužov aj ženy

Príčiny vzniku týchto obáv sa u oboch pohlaví rôznia. Podľa štúdie vykonanej v Británii, prežívajú ženy pocit hanby pri cvičení dvakrát častejšie ako muži. U žien ide najčastejšie o strach z nesprávneho používania posilňovacích strojov, nesprávnej techniky cvičenia a pohľadov opačného pohlavia. Omnoho viac žien sa taktiež obáva, že pri fyzickej aktivite vyzerajú bezradne alebo neforemne.

Muži majú skôr tendenciu myslieť si, že budú súdení, ak nepodajú dostatočne dobré výkony. Zvyknú sa porovnávať so svojím okolím, hoci sú na inej kondičnej úrovni. Ak potom nejaké cvičenia nezvládajú, nastupuje pocit hanby, ktorý môže viesť k opakovanému pocitu strachu z cvičenia v skupine.

7 krokov, ktoré vás oslobodia od pocitu hanby pri cvičení

Nenechajte sa od cvičenia a aktívneho životného štýlu odradiť strachom z posilňovne a iných verejných priestorov. Ak ste už niekedy svoj tréning ukončili skôr len pre to, že ste sa cítili nekomfortne, či ste sa dokonca pred vstupom do fitness centra otočili naspäť domov, tak sa vyskúšajte riadiť týmito 7 krokmi, ktoré zmenia váš pocit z cvičenia na verejnosti:

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dlhé sedenie telu neprospieva: Poznáme jeho dopady na zdravie, toto s vami urobí!

1. Sústreďte sa len na svoje ciele

Vždy, keď vás pri cvičení bude sužovať pocit neistoty, spomeňte si na dôvody, ktoré vás priviedli ku konkrétnej aktivite, či už k zumbe, aerobiku alebo čomukoľvek inému. Určite tieto motivácie nezahŕňali predstavu, že pri nich budete pôsobiť ľahko a pôvabne. Nik to od vás ani nečaká, preto sa tým nenechajte domotivovať. Ak z vás tečie pot alebo sa zadýchate, buďte na seba pyšní, pretože to dokazuje, že na sebe tvrdo pracujete. Sústreďte sa teda len na svoju „cestu za vysnívanou postavou a zdravím“.

2. Nepozerajte sa 

Možno máte pri cvičení vo verejných priestoroch pocit, že ste sústavne pod drobnohľadom. Ak je vám to nepríjemné, máte niekoľko možností, ako reagovať. Tieto pohľady môžete jednoducho ignorovať, nedvíhať zrak od displeja na bežiacom páse. Danú osobu môžete konfrontovať, no nezabúdajte na asertivitu. Rovnako môžete navštíviť posilňovňu alebo fitcentrum v inom čase, mimo špičky, napríklad v ranných hodinách.

3. Nájdite si priestor, v ktorom sa cítite komfortne

Vaše sebavedomie zvýši aj výber správneho miesta na cvičenie. Nie každá posilňovňa, miesto na pilates či jógu vám môže byť príjemné, preto si pred zakúpením permanentky či kurzu choďte priestory obzrieť. Myslite na to, že tu budete tráviť aj niekoľko hodín denne, párkrát do týždňa. Do úvahy by ste mali vziať aj vzdialenosť od domova či pracoviska a množstvo ľudí, ktorí dané priestory navštevujú.

4. Jednotlivé cvičenia si vyskúšajte ešte doma

Ak vám robí problém obava, že necvičíte správne, skúste si jednotlivé techniky nacvičiť doma pred zrkadlom. Na internete je taktiež dostupných mnoho online návodov a inštruktáží, ako správne vykonávať konkrétne úkony, aby ste sa vo fitness centre nemuseli báť, že robíte niečo nesprávne. Je taktiež užitočné, ak sa pri cvičení nahráte na mobilný telefón, a tak budete môcť spätne zhodnotiť svoju techniku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vaňa plná bubliniek: Vyrobte si doma penu, ktorá neobsahuje žiadne chemikálie!

5. Oblečte sa pohodlne

Mnoho ľudí sa v priliehavom oblečení necíti komfortne ani počas bežného dňa, keď idú do práce, na nákup či prechádzku. Ak sa na nosenie tohto typu oblečenia jednoducho necítite, ignorujte najnovšie trendy a priliehavé nohavice vymeňte za niečo pohodlné. Oblečenie vplýva na to, ako sa cítime a môže nám zvýšiť sebavedomie. Preto investujte do svojho pohodlia a siahnite po kvalitných a pohodlných setoch na cvičenie.

6. Pustite si svoju obľúbenú hudbou

Najlepším spôsobom, ako sa izolovať od okolia, je pustiť si pri cvičení hudbu. Slúchadlá vám pomôžu odpútať sa od okolitých rozhovorov, nepríjemných zvukov posilňovacích strojov a lepšie sa tak uvoľniť. Hudba zvýši aj vašu výkonnosť, pretože odvádza pozornosť od únavy a vyčerpania. Môžete si vytvoriť vlastný zoznam skladieb, siahnuť po nejakej streamovacej službe alebo si stiahnuť audioknihu či obľúbený podcast.

7. Priveďte si so sebou kamaráta/kamarátku

Niekedy sa človek cíti nekomfortne, ak sa nachádza v novom prostredí. Dobrou psychickou oporou môže byť osoba, ktorú poznáte a nehanbíte sa pred ňou cvičiť. Priviesť si do fitness centra aj svojho partnera nezvýši len vaše sebavedomie, ale navzájom sa môžete povzbudzovať, kontrolovať správnosť techník a dosahovať tak lepšie výsledky.

Mávate pri cvičení na verejnosti pocit hanby a strachu?

 Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame