Ako sa starať o TRÁVNIK podľa ročných období? Zelená oáza relaxu počas celej sezóny, ktorú vám budú všetci závidieť!

Každé ročné obdobie si vyžaduje inú starostlivosť o trávnik, ktorý si udrží krásnu zelenú farbu. (Zdroj: Gettyimages.com)

Trávnik by mal by súčasťou každej záhradky. Poskytuje krásny vzhľad aj príjemné miesto pre oddych. Ak chcete mať zdravý a krásny trávnik, musíte sa oň pravidelne starať. Preto sa pozrieme na niekoľko dôležitých vecí, ktoré je potrebné zohľadniť pri starostlivosti o trávnik.

V článku sa dozviete viac o starostlivosti o trávnik:

Trávnikový kalendár

O váš trávnik sa musíte starať počas celé roka. Kosenie a polievanie sú činnosti, ktoré budete vykonávať najčastejšie. Počas ročných období sa však mierne líšia a napríklad cez leto strávite oveľa viac času zalievaním ako na jeseň. Spísali sme preto stručný kalendár, ktorým rozdelíme tieto činnosti do ročných období:

  • Kosenie: kosí sa prakticky celý rok, od jari až do jesene, pričom počas leta je to spravidla aj niekoľkokrát do týždňa.
  • Polievanie: Trávnik stačí polievať počas leta a na jeseň, na jar má ešte dostatok vlahy.
  • Hnojenie: Hnojte najmä na jar a na jeseň, v lete len veľmi striedmo podľa toho, či tráva skutočne hnojivo potrebuje.
  • Vertikutácia: Prevzdušňuje sa na jar na jeseň, v zimných mesiacoch sa neodporúča ani v prípade absencie snehu.
  • Dosievanie: Dosievať trávu by ste mali na jar, v krajnom prípade môžete aj na jeseň, počas leta sa pravdepodobne neuchytí.
  • Ochrana proti škodcom: Ide o činnosť, ktorá sa vykonáva na jeseň pred zimnou, nič ňou však nepokazíte prakticky počas celého roka.

Jar (od marca do mája)

Jarné mesiace sú najprácnejšie. Trávnik sa začína prebúdzať k životu a okrem jeho dosievania a vyrovnávania terénu ho začínate aj kosiť.

Kosenie

Na jar sa kosenie líši od zvyšku roka, pretože sa tráva začína prebúdzať. Najprv vyčkajte na správny čas, rozhodne sa do kosenie nehrňte. Počkajte na apríl, prípadne až na máj, kedy bude tráva poriadne pohnojená a vyrastie do výšky aspoň 10 centimetrov.

Odporúčame prvý mesiac kosiť ručnou kosačkou, ktorá dáva trávniku oveľa menej zabrať. Nastavte si výšku 5 až 8 centimetrov, menej rozhodne nie. Pri nižšom vlase odporúčame k vretenovej kosačke dodať aj zásobník na trávu.

O trávnik sa treba starať počas celého roku bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie. (Zdroj: Gettyimages.com)

Vertikutácia

Vertikutovanie je proces, ktorý pomáha odstrániť staré trávne zvyšky, mach a ďalšie nečistoty z trávnika. Tento proces by sa mal vykonávať na jar, aby sa trávnik pripravil na nový rastový cyklus. Vertikutovať začnite až po prvom kosení trávy, najlepšie na prelome apríla a mája.

„Vertikutátor je špeciálny stroj, v ktorom rotujú nože do tvaru hviezdice. Tie prechádzajú cez trávnik a odstraňujú z neho napríklad mach. Prevzdušňovaným pôdy sa navyše zvyšuje obnova koreňového systému, takže aj mladý trávnik sa lepšie ujme,“ povedal pre náš web pracovník domácich potrieb Miroslav.

Dosievanie

Dosievanie môžete chápať ako obnovu plôch, na ktorej rastie menej trávy. V obchodoch nájdete balenia s dosievaním aj namixované spoločne s hnojivom a substrátom v jednom. Oplatí sa na menšie plochy, nakoľko je pomerne drahé.

Trávnik by ste mali dosievať po vertikutovaní, keď je pôda prevzdušnená a osivo má lepšiu šancu sa uchytiť. Tieto plochy by ste po dosiatí mali poliať, no rozhodne ich aspoň mesiac nekoste. Ak sa holé miesta nachádzajú na celom trávniku, odporúčame dosiať celý trávnik.

Polievanie

Polievanie počas jari by malo byť veľmi decentné, ba dokonca aj žiadne. Keby ste na jar polievali pravidelne, trávnik si nevybuduje dostatočný koreňový systém. Keď totiž nemá povrchovú vodu, zapustí korene hlbšie, aby ju hľadal v zemi.

S polievaním začnite až vtedy, keď si na trávniku všimnete prvé náznaky sucha, prípadne ak sa teplota vonku vyšplhá nad 20 °C počas viacerých dní za sebou a už dlhšie obdobie nepršalo.

Hnojenie

Trávu by ste mali hnojiť po tom, čo ju zrevritukujete a dosejete. Tráva potrebuje na jar prijať najmä hnojivá s bohatým množstvom dusíka, ktoré potrebuje na svoj vývin. Hnojivá s vyváženou zmesou (teda aj s draslíkom, horčíkom a fosforom) stačí aplikovať na prelome jari a leta.

 

Hnojiť by ste nemali tesne po polievaním. V takomto prípade si tráva nevezme potrebné živiny a tie sa miesto toho uvoľnia do pôdy. Hnojte pred polievaním, no vodou potom šetrite. Taktiež zalievajte slabším prúdom, aby sa hnojivo dobre usadilo v zemi.

Leto (od júna do augusta)

V lete vás v záhradke čaká najmä dlhé polievanie a pravidelné kosenie. Ako na to?

Kosenie

O pravidelnom kosení píšeme preto, že by ste nikdy nemali zrezať viac ako polovicu výšky trávnika. Koste teda radšej častejšie a po menších množstvách. Príliš krátky trávnik (pod 6 centimetrov) je náchylnejší na slnečné žiarenie, ktoré ho vie počas niekoľkodňových horúčav až spáliť.

„Počas letného kosenia odporúčame zákazníkom, aby si dobre nabrúsili nože na kosačkách,“ prezradil nám Miroslav. „Tupé nože trávu nerežú, ale sekajú. Tá následne zožltne až hnedne. Počas leta môžu ľudia takto jednoducho prísť o zdravý trávnik.“

Polievanie

Najdôležitejšou letnou činnosťou je dostatočné polievanie trávnika. V podstate by trávnik nemal byť niekoľko dní po sebe na priamom slnku bez prístupu vody. Polievať môžete buď každý druhý-tretí deň vo väčších dávkach (pokojne do 40 litrov na štvorcový meter), alebo každý deň v menších dávkach (okolo 20 litrov na štvorcový meter).

Okrem pravidelnosti musíte vedieť, ktorá časť dňa je na polievanie najideálnejšia. Sú to práve skoré ranné hodiny (okolo piatej a šiestej ráno), no ak ráno odchádzate do práce, polievajte v neskorých večerných hodinách (po ôsmej večer). Ak sa vám nechce tráviť s hadicou veľa času, zaobstarajte si zavlažovanie, ktoré môžete nastaviť vo vami zadaných časových intervaloch.

Hnojenie

Letné mesiace dokáže trávnik prežiť aj správnym hnojením. Miesto zmesi s veľkým obsahom dusíka hnojte mixom spojeným s horčíkom, fosforom a železom. Tieto látky trávnik regenerujú a podporujú aj jeho rast počas suchších období.

Odporúčame vsádzať na kvalitné hnojivé, ktorých účinok sa pohybuje od jedného do troch mesiacov. Jarné zmesi s dusíkom majú účinok len dva až tri týždne. Čím väčšie balenie hnojiva kúpite, tým viac ušetríte. Päťkilogramové zmesi začínajú na cene 20 eur.

Hnojíte trávnik aj v lete?

Jeseň (od septembra do novembra)

Jesenné práce s trávnikom sú veľmi podobné ako tie jarné. Miesto prípravy na leto ho však chystáte na zimný odpočinok.

Kosenie

Nie je presne stanovené, kedy máte prestať s kosením trávnika na jeseň. Rast kvôli chladnejším teplotám a menšej závlahe sa postupne spomaľuje. Koniec kosenia nastáva niekedy v októbri, no tento termín sa môže posúvať v závislosti od počasia aj samotného druhu trávy.

S kosením trávnika sa odporúča prestať v októbri. (Zdroj: Gettyimages.com)

Trávnik nekoste menej ako na 8 centimetrov, pretože nikdy neviete, kedy svoj rast zastaví. Na zimu je optimálne nechať zhruba 10 centimetrov vysoký vlas, aby bola tráva aj pod kopou snehu dostatočne odolná. Počas zimných mesiacov sa jej koreňový systém zmenšuje a krátky vlas nemá dostatok živín na jeho zachovanie.

Polievanie

Aj s polievaním budete mať menej starostí. V posledných rokoch je jeseň najmä na západe a juhu krajiny ešte pomerne teplá a pravidelné polievanie neuškodí trávniku ani v septembri, no s príchodom chladného počasia to už nepreháňajte.

V októbri by ste s polievaním trávnika mali seknúť už úplne, aj tak už nebude rásť, nakoľko sa aj pôda začína ochladzovať. Zbytočne by ste trávnik mohli utopiť vo vode a následne by mohol začať hniť.

Vertikutácia

Na jeseň znova vertikutujte, najlepšie ešte v septembri. Tráva musí mať aspoň mesiac čas pre príchodom zimy, aby po tomto úkone ešte stihla zregenerovať. Mach na tráve po letnej sezóne je ideálny pre šírenie chorôb na trávniku a preto ho prevzdušnite.

Po vertikutácii trávnik pre istotu mierne zalejte. Jeseň je však známa vlhkom a častými dažďami. S vodou to neprežeňte, čochvíľa aj tak príde dážď.

Hnojenie

Na jar sa odporúča dať tráve na rast dostatok dusíka, cez leto mix a na jeseň naopak, je to čo najmenej dusíka (ale nie žiadny). Jesenné zmesi hnojív obsahujú najmä síru, horčík a fosfor, preto si balenia dobre preštudujte.

Horčík môžete tráve zabezpečiť aj vápenením trávy. „Neodporúčame hnojiť a vápeniť v krátkych intervaloch. Ak sa trávnik pohnojí, s vápenením by sa malo počkať aspoň mesiac. Rovnako to platí aj naopak. Nakoľko sa látky vzájomne bijú aj výškou pH, je táto kombinácia pre trávu toxická,“ dodáva Miroslav.

Ochrana na zimu

Pred zimou by ste ako poslednú vec mali strihnúť ochrániť trávnik proti chorobám aj prípadným škodcom. Proti burinám nájdete v predajniach špeciálne postreky, ktoré aplikujete na trávnik. Buriny berú tráve potrebné živiny.

Proti chorobám, najmä hubovým, pomôžu prípravky s fungicídmi. Tie zabraňujú mycéliám a spórom v prezimovaní. Ak ešte uvažujete nad jesenným dosevom trávy, odporúčame vybrať trávu, ktorou sa trávnik vysádza, nie dosádza.

Zima (od decembra do februára)

Počas zimy máte s trávnikom v podstate minimálnu prácu. Ak zapadne snehom, tak prakticky žiadnu, no na niečo si predsa len musíte dať pozor. Trávnik by ste nemali zbytočne udupávať, ani zahadzovať príliš veľkou vrstvou snehu. Má to viaceré dôvody.

Halda snehu dokáže utlačiť trávnik. Pri odmäku je väčší tlak na mieste s veľkou kopou snehu, ktoré môže zbytočne vyhĺbiť terén a spôsobiť nerovnosti. Veľké množstvo vody z odmäku je pre trávu nepríjemné aj preto, že sa zbytočne topí vo vode, čo zvyšuje riziko chorôb a plesní aj v prípade, že ste trávu na jeseň ochránili.

Veríme, že sa sme vám priniesli užitočné rady, ako sa starať o trávnik počas celého roka. Do nášho kalendára sme nebrali do úvahy napríklad jesenné hrabanie lístia, nakoľko nie každý sa musí vysporiadať s opadávaním listnatých stromov. Túto maličkosť však v prípade potreby iste zvládnete aj bez našej pomoci.



Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, gardenboom.com, ekobyvanie.sk
Odporúčame