Čaká vás dlhá cesta na dovolenku? Prečítajte si ako sa vyhnúť opuchnutým nohám, cestovnej trombóze a bolesti chrbta

Ľudia cestujú v autobuse

Dlhá cesta často spôsobí opúchanie nôh (Zdroj:Freepik/EugenePetrunin)

Na dovolenky a výlety sa vždy tešíme, no bežne s nimi súvisí aj dlhá cesta autom, autobusom, lietadlom, či vlakom. Hoci pri vlastnej doprave viete prestávky na oddych regulovať, niekoľko hodín sedenia v dopravnom prostriedku často spustí nepríjemné opúchanie nôh, či bolesti chrbta. Pozrite sa, čo môžete pre svoje pohodlie a zdravie urobiť počas cestovania, ale tiež predtým, ako sa na cestu vydáte. Tá už viac nebude trápením, ale krásnym zážitkom!

Jednoduché cestovné tipy proti opúchaniu nôh

Rozprúďte krv v žilách – Obmedzený pohyb zapríčiňuje zhoršené prúdenie krvi v nohách, čo vyvoláva nepohodlie. Pravidelným cvičením alebo aspoň zmenou polohy nôh počas cesty predídete opuchom a napätiu. Vyskúšajte krúžiť nohami alebo ich ohýbať v členkovom kĺbe každých 15-30 minút. Pokiaľ je to možné, každé 2 hodiny sa na chvíľu poprechádzajte. Ak cestujete verejnou dopravou, určite sa počas dlhších zastávok vždy prejdite.

Dodržujte pitný režim – Keď budete telo dostatočne hydratovať, predídete zhustnutiu krvi v žilách. Optimálna hustota krvi totiž môže ľahšie cirkulovať v obehovom systéme. Vyhýbajte sa ale konzumácii kávy a alkoholu, ktoré na vnútornú hydratáciu nie sú vhodné.

Zvoľte vhodné cestovné oblečenie – Pri výbere oblečenia vždy dbajte na pohodlie, nesmie vás nikde tlačiť ani škrtiť. Najvhodnejšie sú elastické látky a také šatstvo, v ktorom môžete dlho sedieť a pri zmenách polohy sa stále cítiť komfortne. Ženy by si určite nemali dávať vysoké opätky. Pokiaľ sa inak nedá, pribaľte si do kabelky papuče a v lietadle či autobuse sa prezujte. Vaše nohy sa budú cítiť ako doma.

Muž a žena stoja vo vlaku
Ak je to možné, počas cesty sa prejdite (Zdroj:Freepik.com)

Cestovná trombóza a ako jej predísť

Spomalením krvného obehu sa tiež zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny, čiže trombózy. Najčastejšie zasahuje nohy, členky a lýtka, no môže vzniknúť aj v panvovej oblasti alebo v horných končatinách.

Riziko trombózy je vyššie najmä u osôb, ktoré majú kŕčové žili, alebo trpia poruchou zrážanlivosti krvi, onkologickým, či cievnym ochorením. Počas dlhého sedenia, alebo aj státia však môže postihnúť každého, bez ohľadu na vek, pohlavie a zdravotný stav.

Ak chcete predísť nepríjemným problémom ako sú bolesti či opuchy nôh, zaobstarajte si špeciálne cestovné lýtkové pančuchy. Počas dlhého státia alebo sedenia podporujú prirodzený krvný obeh a tým udržujú žily v dobrej kondícii.

Bolesť chrbta za volantom

Hlavne pre vodičov je dlhé sedenie za volantom náročné, preto najčastejšie trpia bolesťami krčnej a bedrovej chrbtice práve oni. Pri šoférovaní musí človek držať hlavu predsunutú a zároveň preťahuje bedrovú chrbticu. Toto svalové strnutie môže po dlhšej dobe spôsobiť až blokádu krčnej chrbtice, ktorá zase môže spustiť bolesti hlavy a migrénu.

Vhodné je preto každých 45 minút až hodinu vystúpiť z auta a dôkladne sa ponaťahovať. Prospejete tak stuhnutým svalom, ale tiež okysličíte mozog a načerpáte trochu novej energie.

Štandardná konštrukcia automobilového sedadla správnym zásadám zdravého sedu veľmi nenahráva. Pomôcť si ale môžete správnym nastavením sedadla. Najlepší je uhol, ktorý zviera operadlo so sedákom v rozmedzí 95-100 stupňov. Vďaka takémuto vzpriamenému sedu dokáže vodič efektívne vnímať správanie vozidla, prípadne čeliť únave a je účinne chránený bezpečnostným pásom.

Zdravý sed sa dá podporiť aj tým, že si za chrbát na úrovni pásu vložíte malú loptičku nazývanú overball alebo zloženú deku. Takto nielenže predídete bolestiam chrbta, ale budete sa aj cítiť oveľa pohodlnejšie.

Muž a žena v aute
Bolesti chrbta sa môžu začať počas dlhého šoférovania (Zdroj: Freepik/Yanalya)

Ďalšie tipy ako sa cítiť pohodlne vo vlaku aj v autobuse 

  • Seďte čo najmenej, a ak sa dá, majte nohy vždy voľne natiahnuté. Hlava musí mať dostatočnú oporu, aby nedochádzalo k namáhaniu krčnej chrbtice. Vyskúšajte napríklad cestovný vankúšik.
  • Ak je to možné, prejdite sa v uličke, natiahnite sa, uvoľnite ramená, krčnú chrbticu a urobte zopár hlbokých nádychov a výdychov.
  • Nohy majte počas sedenia položené na stupienku a nevykladajte si ich na sedadlo. Tým sa totiž chrbtica dostane do zlého postavenia.
  • Počas cesty zakrúžte niekoľkokrát predlaktím ruky a členkom nohy. Vystriedajte obe ruky aj nohy, potraste nimi. Ak sa dá, postavte sa niekoľkokrát na špičky a päty a prešľapujte nohami.
  • Okrem dodržiavania pitného režimu nezabúdajte ani na ľahkú desiatu. Ťažkým jedlám sa vyhnite.
  • Od bolestí, opuchov, či unavených nôh si môžete uľaviť nanesením prírodných bylinných mastí a prostriedkov s chladivým účinkom.
  • Ak sa chcete vyhnúť zdravotným problémom a dodržiavať zároveň všetky uvedené body, najvhodnejšia je pre vás cesta vlakom.

Zdroj: plinelanu.sk, bezbolestichrbta.sk, mobivenal.sk, unizdrav.sk
Odporúčame