Ako sa vyhnúť ponorke v dlhoročných vzťahoch? Pomôžu aktivity spolu i osamote

Pár

gettyimages

Určite si pamätáte, ako vyzeral začiatok vášho vzťahu. Tie momenty plné romantiky, keď ste s vašou polovičkou chceli tráviť všetok čas a nevedeli bez seba vydržať. Stále vás to ťahalo k sebe. No po čase ste si zložili ružové okuliare a vzťah buď upadol do letargie alebo bojuje s nepríjemnou ponorkou.

S postupom rokov je život vo dvojici zaužívaným stereotypom. Každý deň nás čaká ten istý kolotoč: vstať, raňajkovať, rozlúčiť sa, ísť do práce, po nej nakúpiť, navariť a skončiť večer zničení na gauči pred televíziou. To dokáže byť poriadne frustrujúce.

Bez ružových okuliarov

Súčasťou toho sú tiež nezhody a hádky, ktoré občas vedú k tomu, že sa vo dvojici už skrátka nedokážete vystáť. Na druhej osobe vám vadí úplne všetko a nezabúdate jej to dať patrične najavo. No zároveň stále cítite niečo viac a viete, že bez toho druhého by to skrátka nebolo ono.


Mohlo by vás zaujímať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


Za ponorkovú chorobu sa nemusíte hanbiť, vynára sa aj v lepších rodinách. Aj preto existuje množstvo spôsobov, ako si s ňou dokážete poradiť a aj po rokoch udržať váš vzťah svieži a zaujímavý.

  1. Doprajte si čas pre seba. Zájdite ku kaderníkovi, na kozmetiku, manikúru, prípadne na futbal či hokej. Ukradnite si pár hodín do týždňa pre seba. Žehlenie a pranie predsa počká. Všetky aktivity skúste vykonávať bez partnera.
  2. Nájdite si zaujímavý koníček a hobby. Toto posolstvo platí rovnako pre obe pohlavia. Nasmerujte svoj záujem inde. Obráťte pozornosť na nejakú duševnú alebo fyzickú činnosť, ktorú ste ešte nerobili. Môžete skúsiť beh, plávanie, maľovanie, jogu, pilates… Základ je vtedy nemyslieť na každodenné povinnosti.
  3. Psychohygiena. Je to vlastne cesta k duševnému zdraviu a ľahšiemu riešeniu rôznych podnetov a situácií. Doprajte si prechádzku v prírode, kávičku s kamarátmi či sa vyberte do divadla alebo kina. Jednoducho, robte veci, ktoré vám prinášajú uvoľnenie a potešenie. Očistíte tak svoju myseľ od trápení všedného dňa.
  4. Doprajte si čas na relax každý deň. Ideálne aspoň hodinu osamote. Samota môže byť skvelá a môže veľmi pomôcť pri utrieďovaní si myšlienok.
  5. Obklopte sa priateľmi. Buďte spoločenskí a aktívni. Chodievajte na večere s priateľmi, pozvite ich k sebe domov… Spoločnosť dobrých ľudí je na nezaplatenie a zároveň nie je nič lepšie ako dlhoročné priateľstvá. Do vášho vzťahu s partnerom môžu vniesť nové zážitky, dojmy, emócie.
  6. Cestujte a spoznávajte, chodievajte na výlety s partnerom, ale aj bez neho. Na výletoch a dovolenkách človek nemá čas na zamýšľanie sa nad zlozvykmi životného druha, jednoducho prijíma a obdivuje pamätihodnosti, architektúru, chrámy, jedlá, pláže. Skrátka, má hlavu úplne inde. Navyše, ak vycestujete bez polovičky, môžete si začať chýbať, čo môže vzťah opäť oživiť.
  7. Začnite spolu opäť randiť. Aj to je jeden zo spôsobov, ako sa vyhnúť ponorke a priniesť do vzťahu oživenie. Zájdite na miesta, kde ste sa trebárs spoznali, alebo si dali prvú pusu. Môže to oživiť vo vás nádherné spomienky na sladké začiatky, ktoré  boli čarovné. Pokojne choďte do kina či do divadla alebo na večeru mimo domu. Základ je v tomto prípade opustiť všednosť vašej domácnosti.
  8. Oživenie v sexuálnej rovine. Skúste nové polohy, sexi bielizeň, rozprávajte sa o vlastných túžbach, objavujte svoju sexuálnu fantáziu. Skúste do svojho vzťahu vniesť niečo nové.

Aké skúsenosti s ponorkou vo vašom vzťahu máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Natália
Odporúčame