Ako sa vyspať čo najlepšie? Nie je to iba o čase a polohe, zamerajte sa aj na tento faktor

Kvalita spánku ovplyvňuje celý náš život. (Foto: GettyImages.com)

Každý z nás má občas problém so spánkom. Keď však nespavosť pretrváva dlhšie, má negatívny vplyv na kvalitu nášho života. Únava, zlá nálada, ale aj zhoršené zdravie a fyzická forma – to sú len niektoré z ťažkostí, ktoré nás môžu trápiť. Ak vás už viac nebaví počítať ovečky, zamerajte sa na spôsoby, ako môžete situáciu zlepšiť už dnes.

Vytvorte si večerný rituál

Ako deti sme mali svoje spánkové rituály a odborníci upozorňujú na ich význam aj v dospelosti. Potvrdzuje to aj docentka medicíny na lekárskej fakulte Harvardovej univerzity Karen J. Carlsonová, podľa ktorej práve rituály pomáhajú telu i mysli signalizovať, že nastáva čas oddychu. Môže to byť pohár mlieka či čaju, príjemne teplá sprcha, počúvanie upokojujúcej hudby alebo čítanie knihy. Nerobte si zo svojej postele podvečernú kanceláriu a pred spaním zabudnite na modré svetlo obrazoviek mobilu či laptopu. Ako radí Karen J. Carlsonová: „Posteľ musí byť stimulom na spánok, nie na bdenie.“ 

Zaľahnite v správnom čase

Nastavte svoje vnútorné hodiny na pravidelnosť, tak aby si telo aj mozog zvykli na striedanie bdenia a spánku. Znamená to chodiť do postele každý deň v tom istom čase a ráno sa v rovnakom čase prebúdzať – ideálne aj cez víkend. Každú noc by ste mali spať aspoň 7 hodín. Ak teda vstávate napríklad o siedmej ráno, o polnoci by ste mali už sladko snívať. Keď patríte medzi ľudí, ktorí potrebujú 8-9 hodín oddychu, musíte ísť do postele o to skôr.

Opatrne však s driemaním počas dňa. Krátky 15- až 20-minútový „šlofík“ vám dodá energiu, ale dlhší denný spánok často posunie večierku na prineskorý čas. Bežnému človeku by mimochodom malo stačiť 9 hodín kvalitného oddychu. Ak zvyknete spať dlhšie, môžete byť málokrvní, v psychickej nepohode alebo mať iné zdravotné problémy a je namieste poradiť sa s lekárom.

Najlepšia poloha na spanie

Na kvalitu oddychu má veľký vplyv aj vaša poloha. Odborníci sa zhodujú na tom, že spánok na chrbte je pre chrbticu a celkovú kondíciu najlepší. Gravitácia totiž udržuje vaše telo vycentrované bez jednostranného namáhania. Nepreťažujete kolená, kĺby a aj pokožka na tvári je ráno oddýchnutejšia, pretože ste ju neotláčali o vankúš. Ak sa navyše aj matrac postará o správnu podporu v kľúčových miestach, ráno sa zobudíte svieži a pripravení na nový deň.

Poloha na bruchu je síce prevenciou apnoe, ale podľa odborníkov z Mayo Clinic zaťažuje vašu chrbticu a trpieť môže aj krk. Najlepšie sa vám oddychuje na boku? Výhodou je, že v tejto polohe ľudia menej chrápu. Spánok na ľavom boku tiež údajne zlepšuje nočné trávenie a je vhodný pre ľudí, ktorých trápi pálenie záhy. Stále však platí, že najviac výhod má spánok na chrbte.

Vyberte vhodný matrac

Časté prevaľovanie sa v noci či ranná stuhnutosť ideálnemu oddychu nesvedčí. Buďte nároční na kvalitu svojho spánku a zaobstarajte si matrac, ktorý rešpektuje vaše individuálne potreby. Novinkou v tejto oblasti je matrac Dormeo Lux, ktorý v sebe spája takmer dvadsaťročné skúsenosti odborníkov na spánok. Vďaka špecifickému vrstveniu pamäťovej peny, latexu, opornej peny a taštičkového systému vám bude vyhovovať či spíte na chrbte, alebo na boku. Tento matrac využíva technológiu CleanEffect a tak ponúka aj ochranu proti prachovým roztočom, mikróbom a baktériám.

Momentálne tiež prebieha akcia, v rámci ktorej dostanete k matracu Lux vankúš Lux v hodnote 40 eur zadarmo. Ide o kvalitný výrobok z priedušného materiálu, ktorý sa prispôsobí polohe, v ktorej spíte. Vďaka tejto sade môžete urobiť krok k lepšiemu spánku.

ZISTIŤ VIAC O MATRACI DORMEO LUX S VANKÚŠOM ZADARMO

Matrac Lux sa prispôsobí všetkým polohám pri spánku (Foto: Dormeo)

Advertoriál pripravený v spolupráci s Dormeo.

Zdroj: Plní Elánu/Advertoriál
Odporúčame