Ako sa vysporiadať s ťaživým tajomstvom? S našimi radami sa vám to podarí

Sad executive sitting on floor in office

Počas života každého z nás postretne niekoľko nepríjemných udalostí, ktoré by sme najradšej vymazali a pred rodinou či známymi naveky utajili. Aby vás ťaživé tajomstvo prestalo mátať, musíte urobíte niekoľko dôležitých krokov.

Temné tajomstvá, pri ktorých dlhodobo pociťujeme skľučujúci pocit, majú veľký dosah na naše duševné zdravie. Môžu postupne prerastať od depresie až ku sklonom k samovražedným myšlienkam. Pamätajte, že či už to bola zlá voľba partnera, osobné zlyhanie alebo zlé rozhodnutie, v tej chvíli ste to považovali za správne riešenie. Ako sa vám s tým podarí vyrovnať?

1. Nechajte minulosť za sebou a poučte sa z nej

Bolestivá a trpká skúsenosť otvára oči a do života zvyčajne prináša obdobie plné zmien. Vaša prvá úloha bude ťažká – prijať to, čo sa stalo, nech z toho vychádzate akokoľvek zle. Potláčanie situácie nevyrieši nič a premýšľanie o tom, že ste mali konať inak, už minulosť nezmení. Pokúste sa svoje konanie zanalyzovať z neutrálneho pohľadu – ako by ste sa pozerali na svojho kamaráta/kolegu, keby to urobil on? Odosobnením môžete získať cenný odstup, ktorý vám pomôže vyrovnať sa z minulosťou.


Mohlo by vás zaujať: Takto robia veci šťastní ľudia: Inšpirujte sa a buďte jedným z nich


2. Prekonajte strach zo spoločenského odsúdenia

Vinníci často premýšľajú, či sa od nich rodina alebo známi po prevalení odvrátia, alebo ich spoločnosť za konanie odsúdi. S vaším tajomstvom žijete každý deň a pociťovať vnútornú triašku vždy, keď čo i len náznakom môže dôjsť k jeho vyzradeniu, je náročná a strastiplná cesta. Každý človek robí zlé rozhodnutia, to vás však nedefinuje ako zlého človeka. Ak platí, že všetko zlé je na niečo dobré, možno aj vďaka zlému rozhodnutiu kedysi dávno, ste práve teraz lepším človekom, rodičom, partnerom…

3. Dajte priestor emóciám

Ak je to možné, nenechávajte si tajomstvo iba pre seba. Môže to byť človek, ktorému bezvýhradne dôverujete alebo nestranný psychoterapeut, ktorý vás navedie na iné vnímanie situácie. Potrebujete uvoľniť emócie nazbierané za roky ukrývania. Vypustíte smútok, hnev, zúfalstvo aj strach. Ak sa neviete priznať pred iným, vezmite si do rúk pero a papier. Napíšte všetky svoje pocity, obhajobu, hľadajte riešenia a pripravte sa aj na „katastrofické scenáre“ o tom, čo by sa stalo, keby sa tajomstvo vyzradí. Popísané papiere spáľte. Uľavíte svojej duši.


Mohlo by vás zaujať: Negatívne emócie škodia nášmu zdraviu. Ako zo seba vypustiť žiaľ a zlosť?


4. Postavte sa situácii tvárou v tvár

V snahe obhájiť sa pristúpia viacerí z nás k preneseniu viny na iných. Je ľahšie zvaliť neveru na alkohol a príťažlivú kolegyňu, alebo vážne pochybenie v práci na nedostatok informácií od nadriadeného. Ak by tomu tak bolo, nemali by ste teraz výčitky svedomia. Klamaním seba samého iba rozvírite množstvo rozporuplných pocitov a spustíte kolotoč ešte väčších obáv. Skúste odpustiť sami sebe a priznajte si svoj podiel viny.

5. Sústreďte sa na prítomnosť

Každá zlá skúsenosť v sebe nesie dar. Môže to byť poučenie, zmena hodnôt alebo schopnosť vidieť život z inej perspektívy. Už len skutočnosť, že si uvedomujete svoje pochybenie znamená, že ste teraz na ceste byť lepším človekom. Nevenujte myšlienky minulosti zaplnenej negativitou. Základom je naučiť sa žiť v prítomnosti, tešiť sa na každý nový deň a robiť veci, z ktorých máte radosť.


Ako sa najlepšie s ťaživými tajomstvami darí vysporiadať vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame