Chrápanie znepríjemňuje život vám i vašej polovičke: Dajte na naše rady a čaká vás sladká a tichá noc!

Chrápanie dokáže poriadne znepríjemniť vzťah (Zdroj: GettyImages)

Chrápanie trápi mnoho slovenských domácností. Nejeden pár spí kvôli tomuto problému oddelene už dlhé roky. Obmedzuje spánok nielen človeku, ktorý chrápanie musí počúvať, ale aj samotnému chrápajúcemu.

Zúžené dýchacie cesty

Chrápanie trápi takmer štvrtinu svetovej populácie, pričom sa vyskytuje desaťnásobne častejšie u mužov, ako u žien. Za tento nepríjemný zvuk môže vibrácia mäkkých tkanív v oblasti nosohltana pri nádychu. Počas spánku totiž svalstvo oddychuje, dýchacie cesty chabnú a zužujú sa. Tento problém spôsobuje nielen problémy s nevyspatím, ale môže byť príčinou aj srdcovo-cievnych ochorení.

Chrápanie je nebezpečné

Chrápanie môže byť v niektorých prípadoch skutočne nebezpečné. Toto nebezpečenstvo vyplýva z apnoických páuz, ktoré sú počas chrápania sprevádzané tichom a stratou dychu. Ak sú tieto pauzy príliš časté, môžu sa veľmi negatívne podpísať na zdraví človeka. Mozog je počas tejto pauzy nedostatočne okysličovaný, čo vedie k viacerým zdravotným problémom. Tieto pauzy v mnohých prípadoch súvisia aj s mozgovými príhodami, ktoré prišli v noci.

Pozor! Partneri by mali pri takýchto pauzách spozornieť. Z krátkodobého hľadiska nepredstavujú problém, no ak ich na svojej polovičke registrujú už dlhšie, treba jej to povedať. Chrápajúci totiž o týchto pauzách nemusí vedieť. Dôležité je potom problém riešiť, pretože apnoické pauzy ohrozujú kardiovaskulárny i hormonálny systém a spôsobujú starnutie buniek tkanív.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ o reči tela: Uhádnete, kedy s vami ľudia flirtujú a kedy klamú do očí?


Riešení je viacero

Ak sa chce chrápajúci človek svojho problému zbaviť najprv po domácky, mal by dodržiavať viacero základných pravidiel:

●       nemal by fajčiť a piť pred spaním alkohol, ktorý chrápanie zhoršuje

●       nemal by mať hlavu počas spánku príliš vysoko

●       nemal by spať na chrbte, ale na boku

●       mal by si udržiavať primeranú hmotnosť, ktorá nezaťažuje srdce a cievy

●       mal by pravidelne cvičiť

●       mal by spať vo vlhšom prostredí

Skúste babské rady

Skúste overené triky našich starých mám, ktoré môžu zmierniť problémy s chrápaním:

Mäta: Skúste si mätovým olejom potierať oblasť pod nosom. Pomôže ľahko a čisto dýchať.

Olivový olej: Má protizápalové účinky a pri dlhodobom užívaní znižuje vibrácie v hrdle. Skúste pred spaním vypiť lyžicu oleja zmiešaného s medom.

Kurkuma alebo kardamon: Kurkuma pôsobí ako prírodné antibiotikum a kardamon ako prírodný odhlieňovač. Skúste večer pred spaním pridať trochu kurkumy do teplého mlieka alebo trochu kardamonu do teplej vody. Vypite a opakujte každý večer pol hodinu pred spaním.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ o reči tela: Uhádnete, kedy s vami ľudia flirtujú a kedy klamú do očí?


Čo sa bude diať u lekára?

Ak sa chrápajúci rozhodne navštíviť lekára, môže rátať s predpísaním liekov, ktoré zlepšujú dýchanie. Fungujú podobne ako lieky na alergie, avšak nesmú byť utlmujúce, pretože to chrápanie ešte viac zhorší.

Ak lieky nepomáhajú, môže sa pacientovi odporučiť chirurgický zákrok, ktorý je potrebný najmä pri zväčšených polypoch alebo zadnom čapíku. Zákrok je potrebný aj pri vybočenej nosovej priehradke.

Pretlaková terapia

Vhodným riešením je aj pretlaková terapia. Prebieha nasledovne: pacient príde na vyšetrenie večer a počas spánku odborníci skúmajú jeho dýchanie, samotné chrápanie, pauzy, mykanie tela počas spánku, kŕče, apnoické pauzy i kvalitu spánku. Dôležité je aj EKG srdca. Výsledkom je podrobný grafický záznam, ktorý povie o stave pacienta viac a rozhodne o stupni ochorenia a spôsobe liečby.


Aké máte skúsenosti s chrápaním vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame