Ako sa zbaviť chuti na alkohol? Pevná vôľa nemusí stačiť, pomôže aj vynechanie neskorej večere

Unavená žena s pohárom vína

Unavená žena s pohárom vína (Zdroj: GettyImages)

Začína to často nevinne: človek má pocit, že si jeho telo na alkohol zvyklo, dobre ho znáša, a tak mu neškodí. V skutočnosti ide o vybudovanie tolerancie, prvý varovný signál závislosti. Čím lepšie človek alkohol znáša, tým viac pije. Ak tejto opojnej látke nedokáže odolať a nevie, kedy má dosť, bude zrejme potrebovať odbornú pomoc. Popri tom môžu byť užitočné aj prírodné postupy a osvedčené techniky, ktoré podporujú telo i ducha.

Nie je to len nedisciplinovanosť

Alkoholizmus, čiže závislosť na alkohole, je komplexná duševná porucha. Buduje sa postupne a spočiatku jej nevenujeme pozornosť. Neskôr sa však prejavia typické príznaky:

  • Neprekonateľná túžba stále popíjať alkohol: V začiatkoch vyvoláva pozitívne pocity, ktoré sa časom vytrácajú.
  • Zvyšovanie tolerancie k alkoholu: Aby sa zabezpečil žiadaný účinok, najskôr pociťovaný pri nižších dávkach, rastie potreba zvyšovať prijaté množstvo.
  • Strata sebakontroly: Alkoholik nevie, kedy prestať a pije aj v nevhodnú dobu.
  • Zanedbávanie povinností i záľub: Ostatné činnosti idú bokom v prospech užívania alkoholu.
  • Pokračovanie v pití alkoholu napriek zjavným negatívnym následkom na zdravie, rodinu, vzťahy i spoločenské postavenie.
  • Abstinenčné príznaky: Prejavia sa po vysadení alkoholu. Ide o nepokoj, úzkosť, depresívnu náladu, trasenie, nespavosť či nechutenstvo. V neskoršom štádiu závislosti alkoholik pije hlavne preto, aby zabránil týmto príznakom.

Mohlo by vás zaujímať: Alkohol ničí životy celých rodín: Spoznajte rizikové faktory aj príznaky


V čom spočíva základ úspešnej liečby?

Za závislosť od alkoholu, tak ako aj za liečbu, je zodpovedný predovšetkým pacient. Aby mohol svoj problém účinne riešiť, musí si ho najskôr priznať a pochopiť. Z tohto predpokladu vychádzajú všetky metódy liečby. To, že sa považuje za chorého a túži po úplnom vyliečení, je významný pokrok v liečbe.

Jej cieľom je zastaviť pitie alkoholu a trvalo abstinovať. U abstinujúcich alkoholikov môžu už malé dávky alkoholu viesť k znovuobjaveniu či zhoršeniu príznakov choroby.

Dietetická liečba

Správna životospráva napomáha očiste tela a regenerácii orgánov poškodených alkoholom. Vyvážená, pestrá strava je rovnako vhodná aj pre ostatných, pretože pomáha predchádzať alkoholizmu a ďalším ochoreniam.

  • Dbajte na prísun dôležitých živín, najmä proteínov, vitamínov a minerálov, ktoré pri alkoholizme väčšinou chýbajú.
  • Bohato raňajkujte: v prvom jedle dňa by nemalo chýbať ovocie alebo zelenina, celozrnné obilniny, orechy či olejnaté semená.
  • Jedzte v pravidelných intervaloch a zbytočne nedráždite nervovú sústavu pochutinami medzi hlavnými jedlami.
  • Nevečerajte neskoro: medzi večerou a začiatkom spánku by mali byť aspoň tri hodiny. Regenerujúci spánok je veľmi dôležitý.
  • Do hlavného chodu zaraďte čerstvý šalát či strukoviny pre vysoký obsah železa a bielkovín. Pšeničné klíčky a pivné kvasnice sú bohaté na B vitamíny a minerály, ktoré posilňujú nervovú sústavu.
  • Pite dostatok tekutín: denne aspoň 2 litre vody pomáha odstrániť škodlivé látky z tela, vrátane tých z alkoholu.
  • Vyhýbajte sa príliš ochuteným a koreneným jedlám, čo lákajú ku konzumácii alkoholu, a tiež psychoaktívnym látkam ako káva a tabak.

Mohlo by vás zaujímať: Alkoholový test. Ako sa opijete z rôznych druhov alkoholu?


Fyzická liečba

Zamerajte na nastolenie rovnováhy medzi pohybom a odpočinkom.

  • Pravidelne cvičte: kyslík obnovuje bunky a čistí krv, čím urýchľuje detoxikáciu. Cvičenie posilňuje telo aj vôľu. Začať sa dá hneď ráno hlbokým dýchaním a pokračovať v priebehu dňa svižnou prechádzkou.
  • Dostatočne odpočívajte: doprajte si kvalitný 8-hodinový spánok. Uvoľňujúca masáž zbavuje stresu a svalového napätia, ktoré vzniká počas liečby. Využívajte silu vody, ktorá pomáha odbúrať toxické látky. Choďte do kúpeľov alebo doma používajte striedavú sprchu. Venujte sa svojim záľubám a priateľom, ktorí vás na ceste za uzdravením podporujú.

Psychická liečba

Len málo ľudí závislých na alkohole vyhľadá odbornú pomoc, najmä liečbu na psychiatrii či protialkoholickú liečbu v špecializovaných pracoviskách nemocnice. Človek sa však často stane alkoholikom pre nevyriešené psychické problémy. Z toho dôvodu môže byť dôležitou časťou liečby aj individuálna alebo skupinová psychoterapia.

Popri terapiách existuje aj veľa prirodzených techník na posilnenie psychickej stránky, napríklad:

  • Upevnenie vôle úprimnou túžbou zmeniť sa: neustále si opakujte: „Som rozhodnutý, že prestanem piť.“
  • Byť trpezlivý a vytrvalý: už vaše rozhodnutie je veľký pokrok. Úspech nepríde hneď, ale ak sa nevzdáte, čoskoro zaznamenáte pokroky.
  • Prijmite samého seba: Neobviňujte sa príliš za to, akým ste boli. Sústreďte sa na to, že teraz ste, akým naozaj chcete byť.
  • Posilnenie sebadôvery a sebaúcty: Významným motivačným činiteľom môže byť rodina a blízke okolie. Schopnosť pozitívne ovplyvňovať duševný stav majú aj relaxačné a jógové techniky.

Zdroj: plnielanu.sk, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame