Ako sa zbaviť soli z topánok? Pomôžu domáce recepty a biele mapy zmiznú

Topánky

thinkstockphotos.com

S príchodom zimy a snehu, vystavujeme našu obuv každodennému testu výdrže. Špeciálne, keď sa v meste začne so solením a nepríjemné biele mapy sa nám začnú objavovať po celom povrchu kožených, semišových či iných topánok. Ide tak nielen o ich výzor, ale tiež o to, či im chceme predĺžiť životnosť.

Mapy, ktoré nemiznú

Pozná to každý z nás. Povrch zasolenej topánky prejdeme vlhkou handričkou, pár minút vyzerá všetko ideálne, no po chvíli je biela stopa späť. Soľ je mimoriadne agresívna, ak proti nej nebojujeme, postupne nám zničí celú topánku. Preto je dôležitá nielen prevencia, ale tiež rýchly zásah.

Prevencia

Prostriedkov na ošetrovanie, čistenie, boj so soľou alebo impregnáciu je obrovské množstvo. Špeciálne, ak človek vlastní viac párov topánok z rôznych materiálov a v rôznych farbách. Doma by teda mal mať k dispozícii desiatky sprejov či krémov. Ak nie ste fanúšikmi hromadenia prostriedkov, ktoré využijete len raz za čas, pomôže aj niekoľko starých dobrých babských rád.

Čo sa týka prevencie, vhodné je pravidelné krémovanie, ktoré vytvorí vrstvu odolnú voči vode a soli. Nemusí teda iba o špecializované prípravky. Topánky z kože a materiálov imitujúcich kožu je možné ošetrovať olivovým olejom na handričke, prípadne hydratačným krémom. Nezabudnite, že je potrebné ich aplikovať na suché a dôkladne očistené topánky.


Mohlo by vás zaujímať: Predĺžte život svojim topánkam: Vhodnou starostlivosťou sa vám to podarí


Z kožených topánok to ide ľahšie

Asi najjednoduchšie sa soľ odstraňuje z najbežnejšieho materiálu – kože. Základom je rýchla reakcia a pustiť sa do čistenia čo najskôr po návrate domov. Čím dlhšie soľ bude na povrchu topánky pracovať, tým bude celý proces zložitejší.

Ako to býva zvykom pri domácich receptoch, najlepšie si so soľou poradí ocot. Namiešajte si jeho roztok v pomere 1:1 s čistou vodou a aplikujte na zasiahnuté miesto s mierne navhlčenou handričkou. Ak neradi pracujete s octom, pomôcť môže aj mydlová voda, alebo citrónová šťava, rovnako v pomere 1:1 k vode.

Mlieko na kožu i semiš

Ďalším prostriedkom je obyčajné mlieko izbovej teploty. To, okrem kože, zaberá aj na semiš a materiály, ktoré kožu imitujú. Tie sa čoraz častejšie objavujú aj v našich topánkovníkoch, ich ošetrovanie je však o niečo zložitejšie, ako pri koži. Po aplikácii mlieka na topánku ho nechajte chvíľku pôsobiť, postupne začne soľ rozpúšťať. Semišové topánky čistite opatrne, aby ste nezanechali stopy a nepoškodili povrch.


Mohlo by vás zaujímať: Uf, ako si TOTO môžete obuť? 5 topánkových prešľapov, ktoré pôsobia priam odpudzujúco


So zamatom opatrne

Ako na jemnejší materiál? Zamat alebo nubuk čistíme vodou, do ktorej kvapneme minimálne množstvo saponátu. Soľ odstraňujeme jemnými krúživými pohybmi, až kým nezmizne. Obuv následne ošetríme špecializovaným impregnačným prostriedkom.

Postup treba opakovať

Keď ktorýkoľvek zo zmieňovaných receptov nebude ihneď úspešný na sto percent, nemalo by vás to odradiť. Ak teda po prvom čistení soľ úplne nezmizne, opakujte postup. Pri čistení sa k topánkam správajte jemne, príliš agresívne čistenie by mohlo spôsobiť poškodenie materiálu. A to dokonca aj pri koži, ktorá je známa svojou výdržou a odolnosťou.


Ako sa so soľou na topánkach snažíte bojovať vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame