Ako sa zbaviť stresu a dobiť si energiu? Odpoveď hľadajte pod korunami stromov

Muž

gettyimages

Počuli ste už o dendroterapii? Ide o pôsobenie liečivej sily stromov na náš organizmus, ktoré poznali už naši predkovia. Po dlhej zime sa mnohí cítime duševne aj fyzicky vyčerpaní a hľadáme spôsoby, ako nájsť stratenú energiu, odplaviť stres a únavu. Niekedy pritom stačí naozaj málo. Vyjsť si do lesa a nechať na seba pôsobiť liečivé účinky stromov.

Vedci dokázali, že už samotná prítomnosť živej zelene pôsobí pozitívne na človeka. Keď k tomu pridáme pohyb na čerstvom vzduchu a lesné ticho, v ktorom počuť len zvuky vtákov, vietor na hojdajúcich sa vetvách či šuchot lístia pod nohami, je to určite príjemný relax a ideálny únik od starostí všedných dní.  

Nenahraditeľné pre človeka

Dendroterapiou však nie je len bežná prechádzka v lese, pri ktorej vnímame farby, zvuky a vône prírody. Špecifickú úlohu v ozdravovaní ľudského organizmu majú stromy. Podľa biológov pôsobia ako prírodné antibiotikum – niektoré druhy vypúšťajú do ovzdušia látky nazvané fytoncídy, ktoré bránia rastu mikroorganizmov. Priaznivo pôsobia napríklad na sliznicu hrdla a nosa.

Aj preto lekári ľuďom s respiračnými ochoreniami odporúčajú pobyt v lese, najmä ihličnatom. Najideálnejšie sú v tomto smere borovice a smreky.

Avšak všetky stromy, ktoré rastú vo veľkých zhlukoch, vytvárajú mikroklímu, prospešnú pre ľudský organizmus. Ihličnaté aj listnaté stromy absorbujú toxické látky z ovzdušia a menia ich na telu prospešné látky. Okrem toho, že čistia vzduch a vytvárajú ozón, ešte navyše znižujú hluk, pomáhajú stabilizovať teplotu vzduchu, zadržiavajú vodu v krajine a sú domovom pre vtáky a iné živočíchy.

Kedysi boli ľudia so stromami úzko spätí. Keď sa narodilo dieťa, rodičia zasadili stromček, a tešili sa z toho, ako rastie. Aj po odchode dieťaťa z domu sledovali, ako sa stromu darí. Keď drevina mocnela či kvitla, bolo to znamenie, že dieťa je v poriadku. Ak chradla či uhynula, vnímali to ako znamenie, že ich ratolesť chorľavie alebo ju opustilo šťastie.


Mohlo by vás zaujímať: Prežívate stres z práce? Zbavte sa ho raz a navždy!


Objímaním stromu ku zdraviu a sile

Dnes sa v každodennom zhone naše prepojenie s prírodou stráca, čo je veľká škoda. Zabudli sme, že nielen les, ale aj každý strom môže byť pre nás doslova energetickou bombou. Zlepšiť svoj duševný aj fyzický zdravotný stav môžeme totiž aj úplne obyčajným objímaním stromov.

Zástancovia metódy „tree hugger“ tvrdia, že stromy sú prameňom liečivej energie, pričom každý má svoje vlastné, špecifické uzdravujúce schopnosti. Stačí si teda vybrať tú „svoju“ drevinu.

A ako na to? Vyhľadajte si pekný, zdravý strom na príjemnom mieste. Nemusí to byť v lese, stačí park či záhrada. Podstatné je, aby vás strom oslovil svojím vzrastom, tvarom či vôňou. Pristupujte k nemu pomaly, s úctou. Môžete ho dokonca osloviť a poprosiť o pomoc s konkrétnym problémom. Potom objímte jeho kmeň, alebo ho hladkajte dlaňami. Dotýkajte sa aj konárov, vnímajte detaily kôry, listov či ihličia.

Ak máte zábrany objímať strom, môžete sa oň aspoň oprieť chrbtom či posadiť sa k nemu. Snažte sa pri tom upokojiť svoju myseľ a nechať myšlienky voľne plynúť. Pri strome zotrvajte dovtedy, kým vám to bude príjemné. Pri odchode sa môžete rozlúčiť poďakovaním za silu a energiu, ktorú vám strom dal.


Mohlo by vás zaujímať: Ako mať stres pod kontrolou? Najlepšie za pomoci sexu i športu


Liečivé účinky vybraných stromov

* Agát prispieva k dobrej nálade a optimizmu, uľavuje od stresu.

* Borovica čistí myseľ aj telo, navodzuje psychickú pohodu, dodáva sebadôveru pri realizovaní snov a túžob. Posilňuje oslabený organizmus a uľavuje pri reumatických ťažkostiach.

* Breza prináša dobrú náladu, odháňa smútok, pomáha udržať si mladosť, radosť zo života a tvorivosť. Prečisťuje organizmus a pôsobí aj pri ženských ochoreniach.

* Buk uľavuje pri problémoch, ktoré súvisia s psychikou. Účinkuje na bolesti hlavy, nespavosť, prepracovanosť a stres, pomáha pri meditácii, sústredení a učení.

* Dub posilňuje vnútornú silu a sebadôveru, rozvíja intelekt a kreativitu, je pomocníkom pri učení. Je to symbol sily, múdrosti a poriadku. Tento strom je vhodné navštíviť, keď sa neviete v živote rozhodnúť, ste pod tlakom, unavení či chronicky chorí. Poradí si aj so zápalovými ochoreniami.

* Gaštan upokojuje, zmierňuje napätie a strach. Liečivo pôsobí na nohy (kosti, kĺby, žily aj svaly)

* Hruška detoxikuje, lieči pečeň, ľadviny, reumatické ochorenia a poruchy potencie.

* Jabloň symbolizuje dlhovekosť a ženskosť, podporuje plodnosť, pomáha pri meditáciách.

* Jaseň čistí myseľ, účinkuje proti depresii, obnovuje energiu.

* Javor znižuje horúčku, lieči opuchy, pomáha pri nervozite a nespavosti.

* Jedľa symbolizuje silu, dodáva vitalitu, navracia v ťažkých životných situáciách chuť žiť. Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest a krvných obehu, ale aj pri ťažkostiach v sexuálnej oblasti.

* Lipa je strom vlastenectva a lásky, stimuluje srdce, omladzuje, dodáva pocit šťastia a priťahuje do života harmóniu v medziľudských a partnerských vzťahoch.

* Orech harmonizuje krvný obeh a dýchanie. Posilňuje sebaistotu, odvahu, dodáva pocit slobody, prináša trpezlivosť a pomáha zvládať nové začiatky.

* Smrek harmonizuje a prečisťuje organizmus, pomáha pri únave, zbavuje negatívnych myšlienok, posilňuje.

* Topoľ zbavuje strachu a úzkosti, vylepšuje vzťahy a podporuje komunikáciu.

* Vŕba posilňuje psychiku, pomáha upokojiť pri nervozite a podráždenosti. Uľavuje pri zažívacích ťažkostiach, blahodarne pôsobí na ľadviny a močový mechúr.


Veríte, že objímaním stromov sa môžeme zbaviť stresu a dobiť sa energiou? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame