Ako sa zbaviť zubného kameňa? Vyskúšajte naše triky a tešte sa z krásneho úsmevu

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Zubný kameň dokáže aj na doteraz zdravom chrupe napáchať nemalé škody. Vzniká nenápadne, nebolí a zvyčajne mu prvýkrát začneme venovať väčšiu pozornosť, až keď nás na jeho prítomnosť upozorní zubár pri preventívnej prehliadke. Pritom nie je len estetickým problémom, môže zapríčiniť až stratu zubov. Ako a prečo vzniká? Čo robiť, ak sa ho chcete bezpečne zbaviť?

Netvorí sa u každého rovnako

Počas dňa sa zvyšky potravy zachytávajú na zuboch. Pôsobením mikroorganizmov, ktoré sa v ústnej dutine vyskytujú prirodzene, sa už po 2 hodinách menia na zubný povlak. Ak nie je hygiena vykonávaná dôkladne, povlak sa postupne mení na zmineralizovanú stvrdnutú formu, ktorá pevne priľne k zubom.

Na množstvo a rýchlosť tvorby má vplyv aj zloženie slín. Kým u niekoho zubný kameň vzniká iba veľmi pomaly, u ďalšieho sa tvorí pomerne rýchlo, najmä v miestach, kde ústia slinné žľazy – teda v okolí dolných rezákov a horných stoličiek. Okrem týchto faktorov však môže situáciu zhoršovať rozloženie zubov a ich prekrývanie (zhoršený prístup pri čistení) a tiež aj užívanie niektorých liekov.


Mohlo by vás zaujať: Postarajte sa o svoje zuby a ďasná správne: Vyhnete sa mnohým problémom


Môže končiť aj vypadnutím zubu

Zubný kameň sa nedá prehliadnuť, dokonca ho môžete cítiť aj jazykom. Spočiatku ide o žltkastý kalcifikovaný materiál, ktorý sa vplyvom stravy (káva, čaje, ovocné šťavy) ešte výraznejšie zafarbuje. Usadzuje sa v tesnej blízkosti ďasien a práve tu dokáže spôsobiť problémy. Organizmus ho vyhodnotí ako cudzorodú látku a reaguje zapálením ďasien. Najväčším rizikom je parodontitída – ďasno postupne ustupuje, závesný aparát zubu je poškodený a zub (hoci aj bez kazu a zdravý) vypadne.

Týka sa aj zubných protéz a náhrad

Hoci už nenapácha také škody ako na vlastných zuboch, vyzerá skutočne nepekne. Zubná protéza odzrkadľuje našu stravu, kvalitu čistenia a treba pamätať, že nie je večná – starne. Určite však do protézy pri čistení nezasahujte kovovými „špáradlami“! Mohli by ste poškodiť spojovacie komponenty. Zverte svoju náhradu do rúk zubného technika, ktorý ju dá zase do parády. Denne sa venujte odporúčanej starostlivosti a nielenže ju udržíte esteticky peknú, vyhnete sa aj zápachu z úst alebo infekcii ďasien.


Mohlo by vás zaujať: Dentálna hygiena vám pomôže zachovať zuby v ústach: Nezabúdate na ňu?


Dentálna hygiena je povinná jazda

Cesta za krásnymi, belšími a predovšetkým zdravšími zubami nemusí byť vôbec náročná. Prácu však nechajte na odborníkov. Hrubšie vrstvy zubného kameňa dokáže dôkladne odstrániť iba dentálny hygienik. Nemáte sa čoho báť, samotné ošetrenie je skôr, bezbolestné a relatívne rýchle. V súčasnosti sa nánosy zubného kameňa odstraňujú najmä ultrazvukom a mechanickým čistením pomocou špeciálnych škrabiek. Populárne je aj pieskovanie, pri ktorom sa z vyčistených zubov vymyjú zájdené pigmenty a zuby sú okamžite viditeľne belšie.

Domáca starostlivosť 3x inak

Základom hygieny zubov je pravidelnosť a prevencia. Budete potrebovať zubnú kefku s hustými mäkkými štetinami, ktoré nenamáhajú ďasná, zubnú niť aj medzizubnú kefku. Iba tam, kde nie je zubný povlak, nemôže vzniknúť zubný kameň. Pri prvých náznakoch jeho neželaného návratu môžete vyskúšať niektorý z overených domácich trikov:

Morská soľ – jeden až 2 krát týždenne posypte mokrú zubnú kefku trochou soli a opatrne vyčistite zuby. takéto čistenie má veľmi dobrý antibakteriálny účinok.
Sezamové/ľanové semienka – prežúvaním drobných semienok zuby dôkladne očistíme. Neprehltnite ich. Zuby očistite čistou zubnou kefkou a vypláchnite.
Pomarančová šupka – očistená od pesticídov môže zuby pekne preleštiť a jej enzýmy pomôžu rozpustiť ukrytý zubný povlak.


Ako sa darí so zubným kameňom bojovať vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame