Vieme, ako ochladiť rozpálený byt aj bez klimatizácie: Vetráte správne a poznáte tento trik so zásuvkami?

Ako ochladiť byt bez klimatizácie?

Ako ochladiť byt bez klimatizácie? (Zdroj: GettyImages)

Ak letné dni nie sú sprevádzané slnkom, nie je to to pravé leto. Keď však udrú horúčavy a deň musíme stráviť v práci namiesto pri vode, tiež nie sme nadšení. Vysoké teploty k letu jednoducho patria. Máme pre vás zopár rád, ako rozpálený byt schladíte a to aj bez klimatizácie.

Napustite vaňu a umývadlá

Keď sa teploty začnú šplhať cez 30 stupňov, mnohí by najradšej vliezli do chladničky. Chlad sa však do bytu dá priniesť aj praktickejšie. Napustite do vane, umývadiel aj drezu asi 2 cm studenej vody, ktorá sa bude postupne odparovať. Rovnako môžete do miestností položiť lavóry zo studenou vodou a kockami ľadu, do ktorých si v prípade potreby môžete na chvíľu namočiť aj nohy.

Správne vetranie

Jedna z najväčších chýb, aké ľudia robia pri snahe o ochladenie bytu, je práve vetranie. Základné pravidlo znie – vetrať v noci, zatemniť cez deň. V noci sa vzduch vždy ochladí, preto je dobré otvoriť okná dokorán a rovnako otvoriť aj dvere šatníkových skríň a kuchynských skriniek, v ktorých útrobách sa cez deň zozbieralo teplo. Cez deň je zasa dobré okná zatemniť.

Ak máte na oknách žalúzie, dbajte na ich správne natočenie – zaoblená časť by mala smerovať von tak, aby ste priezorom videli smerom dolu, vďaka čomu bude teplo stúpať nahor. V noci zasa žalúzie úplne vytiahnite, aby neohrievali byt. Ak nemáte žalúzie, umiestnite do okna závesy alebo plachtu, ktoré môžete namočiť do studenej vody alebo navhlčiť sprejom s vodou.

Náš tip: Ak rozmýšľate nad tým, že si zaobstaráte klimatizáciu, alebo ochladzovač vzduchu, prečítajte si naše porovnanie a zvoľte ideálnu možnosť pre váš domov.

Veľké upratovanie

Je váš byt plný kožušiniek, diek, froté prestieradiel či plyšových hračiek? Kým v zime vytvoria tú správnu hrejivú atmosféru, na leto je ich lepšie odpratať. Platí to aj pre koberce s vysokým vlasom, najmä ak je pod nimi plávajúca podlaha, mramor či iná chladivá dlažba – už len chodenie naboso bude osviežením. Zbavte sa aj tmavých závesov, ktoré pohlcujú teplo a zvyšujú teplotu v byte. Svetlé farby, naopak, svetlo aj teplo odrážajú. Vyskúšajte biele poťahy, ideálne zo saténu, bavlny alebo ľanu. Prevetrajte aj posteľnú bielizeň, ktorá by mala byť z rovnakých materiálov.

Ľadový vánok

Ventilátor zväčša len rozprúdi vzduch v byte, no príliš ho neochladí. Zmeniť to môžete, ak kovovú misku naplníte ľadom a ventilátor nasmerujete do nej. Voda sa jeho pôsobením začne vyparovať a prúdiaci vzduch bude chladnejší. Odborníci odporúčajú vyskúšať kocky vyrobené zo slanej vody, keďže soľ znižuje teplotu, pri ktorej voda mrzne.

Vypojte elektroniku

Práčka, počítač, žehlička či televízor – každý prístroj zapojený do elektrickej siete je zdrojom tepla, aj keď nie je zapnutý. Vždy, keď spotrebiče nepoužívate, vypojte ich zo zásuvky (samozrejme, s výnimkou chladničky či mrazničky). Šetrite aj svetlom, zhasínajte vždy, keď svetlo nepotrebujete – aj úsporné žiarovky produkujú okrem svetla aj dávku tepla.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa teplo nedá vydržať: Jednoduché tipy ako schladiť domácnosť počas horúčav


Zatočte s bezsennými nocami

Ak máte v noci kvôli horúčavám problémy zaspať alebo sa často budíte, vyskúšajte sa zakryť jemnou plachtou namočenou v studenej vode. Plachtu poriadne vyžmýkajte a pod ňu položte suchý uterák. Alternatívou je vložiť posteľnú bielizeň alebo aspoň nočnú košeľu na pár minút do mrazničky.

Do postele si tiež môžete zobrať termofor, ktorý namiesto horúcou vodou naplníte studenou. Termofor vložte do mrazničky, kým voda nezamrzne a vložte si ho do postele. Ak nemáte termofor, poslúžia aj plastové fľaše, ktoré následne zabaľte do trička alebo uteráku. Pozor však, sklenené fľaše naplnené vodou do mrazničky nedávajte, mohli by prasknúť.

Efektívnejší prievan

Ak máte okná orientované len do jednej strany a v byte neviete vytvoriť prievan, pomôže najmä stropný ventilátor. Dbajte na to, aby sa točil v protismere hodinových ručičiek – takto bude teplý vzduch stúpať hore. Efekt prievanu v izbe dosiahnete aj pomocou dvoch ventilátorov, ktoré postavíte oproti sebe.

Stop vareniu

Jedlá pripravované v rúre sú síce chutné, vyhriaty spotrebič však dokáže teplotu v kuchyni neúnosne zvýšiť. Stavte preto čo najviac na studenú kuchyňu, ktorá odľahčí aj vaše trávenie. Pripravte si čerstvé zeleninové šaláty so syrom aspoň na obed, kedy teploty stúpajú na maximum.

Ak sa pustíte do varenia, používajte pokrievky a varte v skorých ranných či neskorších večerných hodinách. Pri varení sa vyvarujte používaniu chilli, ktoré vám zdvihne tlak aj teplotu. Rovnaký efekt navodzuje aj pór, mušle, hovädzie mäso, zázvor, gaštany, paštrnák, kurkuma, med, škorica, sezam, šafran, vajíčka, chren, čierne korenie či strukoviny.

Náš tip:

  • Popri ochladzovaní bytu nezanedbajte ani ochladzovanie organizmu. Dbajte najmä na dostatočný prísun tekutín – ideálne vlažnej vody s pár kvapkami citróna či lístkami mäty, ktoré majú ochladzujúci účinok.
  • Chladnou vodou si tiež môžete pravidelne umývať ruky alebo ovlažovať tvár navhlčeným uterákom.
  • Ak chcete vplyv vody na svoje telo maximalizovať, po sprchovaní sa neutierajte a nechajte kvapky vody, aby pomaly vsiakli do pokožky. Pred ľadovou vodou zvoľte radšej chladnú, aby telo neutrpelo teplotný šok a nezareagovalo okamžitých ohrievaním.
  • Pri obliekaní siahajte po kvalitných tkaninách. Dobrou voľbou je merino vlna, bambusové vlákno, bavlna či ľan.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame