Po železe má zinok v tele človeka druhé najbohatšie zastúpenie spomedzi minerálnych látok. Je súčasťou viac ako 300 enzýmov, v období rastu je nevyhnutný pri delení buniek, tkanív, orgánov aj kostí a podieľa sa na vstrebávaní makronutrientov (bielkovín a sacharidov). Ľudský organizmus nedokáže vytvárať zásoby zinku na horšie časy, preto je dôležitý jeho pravidelný príjem. …
Po železe má zinok v tele človeka druhé najbohatšie zastúpenie spomedzi minerálnych látok. Je súčasťou viac ako 300 enzýmov, v období rastu je nevyhnutný pri delení buniek, tkanív, orgánov aj kostí a podieľa sa na vstrebávaní makronutrientov (bielkovín a sacharidov). Ľudský organizmus nedokáže vytvárať zásoby zinku na horšie časy, preto je dôležitý jeho pravidelný príjem. Kde ho nájsť a prečo si ho dopriať?
Keď ho máme málo
Pozorovať ho môžeme na mnohých frontoch, no iba málokto si ťažkosti spája s nízkou hladinou zinku. Za najčastejšie prejavy sa považuje:
- zhoršená kvalita pokožky, náchylnosť na akné, sťažené hojenie rán, atopický ekzém
- slabé a lámavé vlasy, vypadávanie vlasov
- lámavé nechty a prítomnosť bielych škvŕn
- u žien problémy s menštruáciou, u mužov s prostatou a potenciou
- sterilita, problémy s otehotnením
- únava, problémy s pamäťou, ťažkosti s učením
- zhoršenie zraku
- vyššia chorobnosť, opakované infekcie, oslabená imunita
Náš tip na zaujímavé podujatie: Hudba v kruhu: Marc Ribot (USA)
Poklad pre imunitný systém
Zinok je dôležitým prvkom pre správne fungovanie imunitného systému a pre primeranú odpoveď na patogény, s ktorými prichádzame do styku. Podľa Európskeho žurnálu Imunológie ho telo potrebuje na aktiváciu T-lymfocytov, ktoré vytvárajú efektívnu protivírusovú obranu. Úlohou T-buniek je regulácia imunitných reakcií a napadnutie infikovaných a poškodených. Pri krátkodobom deficite riskujeme opakované prechladnutia a vyššiu náchylnosť na sezónne vírusy. Dlhodobý nedostatok zinku sa zase prejavuje rozvojom zápalových chorôb.
Zbohom prechladnutiu
Prechladnutie je v jesenných mesiacoch na vzostupe a najčastejšie sa šíri obyčajným kýchnutím – kvapôčkami. Ochorenia horných dýchacích ciest, bolesť dutín a hlavy či zvýšený sekrét z nosa vyvoláva široká škála respiračných vírusov. Tie, žiaľ, nezanechávajú žiadnu imunitnú stopu. To znamená, že ťažkosti vás môžu sprevádzať niekoľko týždňov bez náznaku zlepšenia a opakovane sa vracať.
Pripisujú sa mu dokázané liečebné účinky pri bežnom prechladnutí. Základom je zvýšiť príjem zinku do 24 hodín od prvých príznakov prechladnutia, čo vedie k ľahšiemu a kratšiemu priebehu ochorenia. Denná minimálna dávka je stanovená na 11 mg pre mužov, 8 mg pre ženy a 5-6 mg pre deti. Vo výskume Univerzity v Helsinkách sa potvrdilo, že užívanie pastiliek s obsahom 75 mg zinku viedlo ku skráteniu dĺžky prechladnutia až o 42 %.
Tým, že sa v ľudskom tele neukladá, nemusíte sa obávať predávkovania. Za mierne rizikové sa však považuje 20-násobné prekročenie dennej minimálnej hodnoty. Môže vyvolať nevoľnosť, kŕče, hnačku, zvracanie a zhoršenú vstrebateľnosť železa.
Mohlo by vás zaujať: Prechladnutie vás nemusí zložiť do postele: Zakročte včas účinnými zbraňami!
Najbohatšie potravinové zdroje
Najlepším spôsobom, ako udržať svoju obranyschopnosť v dobrej kondícii je dopĺňať cenné vitamíny a minerály výživnou stravou. Našťastie, zoznam potravín s vyšším obsahom zinku nie je chudobný a ani v našich končinách nedostupný. Patrí sem:
- mäso (hovädzie, bravčové aj kuracie)
- strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer, hrach)
- orechy (vlašské, mandle, kešu), arašidy, olejnaté semená (tekvicové a slnečnicové)
- morské plody a ryby
- mlieko, mliečne výrobky, vajcia
- horká čokoláda
- zemiaky, špenát
Čo v boji s prechladnutím najlepšie pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.
Zdieľať na